فراتر از یک کلید، تاثیر انتخاب کلید مناسب در طراحی داخلی

در طراحی داخلی یک فضا، زیبایی در جزئیات بیشتر نمود پیدا می‌کند. سخت افزارهای کاربردی مانند کلید و پریز اغلب نادیده گرفته می‌شود یا تا آخرین لحظه تکمیل پروژه، که بودجه رو به اتمام است، انتخاب آن به تعویق می‌افتد.

کلیدها، پریزها، مبلمان، درب و پنجره می‌توانند زیبایی یک فضای داخلی را «بسازند یا خراب کنند». بعضی از طراحان داخلی چنین سخت‌افزارهایی را “جواهرات داخلی” می‌خوانند. به همین دلیل ما نیز نقش طراحی کلید و پریز را اساسی‌تر از این می‌بینیم.

می‌توان استدلال کرد که به طور متوسط ​​بیش از هر ویژگی داخلی دیگر با این دارایی‌های طراحی درگیر هستید. هر بار که شخصی چراغی را روشن می‌کند، شارژر یا وسیله‌ای را به برق می‌زند، در یا پنجره را باز یا می‌بندد، انتخاب‌های طراحی شما ناخودآگاه مشاهده، استفاده و ارزیابی می‌شوند.

رها کردن چنین انتخاب طراحی محوری تا آخرین لحظه می‌تواند منجر به یک پایان نامطلوب طولانی مدت شود که سلیقه شما نیست و از تأثیر کلی طراحی، تلاش‌ها و هزینه شما می‌کاهد! انتخاب از سر اجبار و بر اساس در دسترس بودن، سریع ترین زمان تحویل یا کمترین هزینه، یک اشتباه رایج و آسان در یک پروژه داخلی است که می‌تواند باعث خرید محصولات وحشتناک شود و قطعا تغییر آن پس از تکمیل پروژه هزینه بر است.

بنابراین، برای برگزیدن مناسب‌ترین گزینه برنامه‌ریزی کنید، بودجه‌ای را کنار بگذارید و محصولاتی با بالاترین کیفیت و بهترین ارزش را متناسب با فضای داخلی خود خریداری کنید. در این مقاله قصد داریم شما در انتخاب رنگ کلید و پریز هماهنگ با انواع طراحی داخلی آشنا کنیم.

تاریخچه مختصری از کلیدها و پریزها

صفحه کلیدها در سال 1884 معرفی شدند، در این دوره کلید و پریزها از برنز یا برنج ساخته می‌شدند که البته هزینه‌ زیادی داشتند. مزیت این تولیدات فلزی باعث می‌شد به مرور با کهنه شدن پتینه شده بنظر بیایند و جنبه هنری داشته باشند. در این دوره از دستگیره‌ها و اتصالات درب و پنجره برنجی برای هماهنگی با کلید‌ها استفاده می‌شد.

با حرکت به سمت عصر آرت دکو (هنر تزیینی) و بعد از آن، استفاده از مواد و افزودنی‌های جدید مانند باکلیت، نیکل و کروم، رواج پیدا کرد و همچنان استحکام و داوم تولیدات مد نظر بود. با گذشت زمان، پیشرفت سبک و تکنولوژی منجر به تولید انبوه کلید‌هایی از پلاستیک سفید گردید که مقرون به صرفه‌تر و سبک‌تر بودند. از آنجایی این تولیدات جدید قیمت قابل قبولی داشتند به راحتی دردسترس همه قرار گرفتند و سنت تطبیق کلیدها و پریزها با سایر تزئینات داخلی به گذشته سپرده شد.

مفهوم کاربرد سوئیچ‌های الکترونیکی از اوایل قرن بیستم تا به امروز تغییر بسیار کمی داشته اما روش کنترل آنها تکامل یافته است. برای مثال، با فناوری رایانه‌ای و دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند که اکنون در دسترس است، می‌توانیم سوئیچ‌ها را از راه دور با استفاده از سنسورهای محیطی، از طریق سیگنال‌ها و غیره فعال یا غیر فعال کنیم.

امروزه تنوع تولیدات از لحاظ طرح‌، رنگ و جنس در بازار بسیار زیاد گردیده است، از این رو انتخاب مناسب‌ترین گزینه را با چالش مواجه کرده است که البته این انتخاب بسیار وابسته به سلیقه شخصی و سبک طراحی داخلی فضا است.

کلیدها و پریزها –  جزئیاتی که تفاوت را ایجاد می‌کنند

کلیدها می‌توانند تفاوت را در دکوراسیون داخلی رقم بزنند. اندازه‌ها، رنگ‌ها، طرح‌ها و بافت‌های مختلف، می‌توانند جلوه‌ای مضاعف در تزیینات محیطی ایجاد کنند. یکی از عواملی که باید در نظر گرفت رنگ دیوارها، درها و قرنیزها است.

به طور کلی توصیه می‌شود که رنگ صفحه‌ کلید‌ها (کادر کلیدها) از تونالیته دیوارها پیروی کند. با این حال، پروژه‌هایی وجود دارد دیوارها کنتراست رنگ دارند و بر القای تمایز و سبک خاصی تاکید می‌کنند. در این مواقع از سبک و رنگ قرنیزها یا درب‌ها پیروی کنید تا ست هماهنگی به دست آورید.

اگر قصد، تنوع بخشیدن به محیط‌ها باشد، اشکالی ندارد. لازم نیست طراحی کل خانه یکسان باشد. فقط می‌بایست توجه داشته باشید که در هر اتاق از یک مدل استفاده کنید تا رنگ و بافت اضافی باعث آلودگی و برهم خوردن هماهنگی دکوراسیون نشود.

اگر از محیط‌های ساده و بی‌آلایش لذت می‌برید، روی رنگ‌های خنثی‌تر و روشن‌تر تمرکز کنید و اگر محیط‌های برجسته  با سبکی خاص را ترجیح می‌دهید، باید ببینید که چگونه آنها با ترکیبات مختلف هماهنگ می‌شوند بدین منظور باید سراغ تولیداتی بروید که آزادی ترکیب را فراهم می‌کنند و یا قابلیت سفارشی‌سازی دارند.

به طور کلی انتخاب کلید و پریز باید طوری باشد که با دیوارها مطابقت داشته باشند، یا حداقل با ترکیب دیوار و طراحی داخلی ناهمگون نباشد.

تئوری رنگ

ایجاد یک طرح رنگی را می‌توان در تئوری رنگ خلاصه کرد. راه‌های زیادی برای نگاه کردن به رنگ از دریچه نظریه‌های مختلف وجود دارد، اما تئوری رنگ صرفاً به این موضوع می‌پردازد که چگونه رنگ و ترکیب‌های مختلف رنگ می‌توانند بر روحیه، احساس و نمادگرایی در یک فضای خاص تأثیر بگذارند.

رنگ ها را در یک فضای سرد یا تیره تصور کنید، فضایی که گرمای کمی در آن وجود دارد. ممکن است رنگ‌هایی را تصور کنید که سایه‌های سفید، سبز، بنفش یا آبی هستند (مثل اینکه در قطب شمال در فضای یخی هستید). حال برعکس را تصور کنید، فضایی گرم و جذاب، مانند رنگ های قرمز، نارنجی و زرد.

این به این دلیل است که مردم حال و هوای رنگ‌های خاص را به گرم یا سرد تعبیر می‌کنند. بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که رنگ‌های گرم می‌توانند آرامش و روشنایی نشاط‌آور را به اتاقی بیاورند، جایی که رنگ‌های سرد فضایی آرام‌بخش و آرام ایجاد می‌کنند.

تئوری رنگ را می‌توان به استفاده از ترکیب رنگ‌های خاص برای ایجاد یک پالت یا طرح گسترش داد. یکی از جنبه های بزرگ تئوری رنگ استفاده از چرخه رنگ و مکان رنگ‌ها برای ایجاد آن ترکیبات است.

کلید و پریز سفید

این رنگ حس کل فضا را تغذیه می‌کند و حال و هوا و سبک کلی را نشان می‌دهد.  اگر از رنگ‌های روشن و مدرن زیاد استفاده می‌کنید و بر سادگی تأکید دارید، رنگ سفید ممکن است مناسب شما باشد.

کلید و پریز مشکی

این رنگ چشم را به اطراف اتاق هدایت می‌کند و می‌تواند برای ایجاد یک نقطه کانونی در یک فضا استفاده شود. اگر رنگ‌های سرد بر طراحی شما غالب است می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.

رنگ بژ

بژ یک رنگ محبوب جهانی برای دکوراسیون داخلی است. این رنگ نور را به خوبی منعکس می‌کند. بنابراین باعث می‌شود فضای زندگی بزرگتر به نظر برسد. رنگ بژ با فضای داخلی خانه های کلاسیک، خانه های روستایی و همچنین خانه های مدرن مناسب است.

نتیجه گیری

هنگام طراحی یک اتاق، احتمالاً بهتر است کلیدها و پریزها را به عنوان بخشی از طرح در نظر بگیرید. بسیار ساده‌تر است، مسلماً، تنظیم سبک این جزئیات که در کنار بقیه دکور شما قرار گرفته، در تصمیم گیری به شما کمک می‌نماید.

سازگاری یکی از ظریف‌ترین جنبه‌های طراحی داخلی است. با این حال، کلید و پریزها اغلب نادیده گرفته می‌شوند. بسیاری از ما آنها را به‌عنوان لوازمی کاربردی می‌دانیم تا بخشی از ظاهر کلی! با این حال، تصور کنید که اگر مثلاً متوجه شوید کلیدهای شما با هم ترکیب نمی‌شوند، ممکن است احساس ناامیدی داشته باشید. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، باید در تصمیم گیری در انتخاب آنها احتیاط کنید! نکته ای که ما در این مقاله بر آن تاکید کردیم این است که حتی چیزی به کوچکی کلید و پریز ها می‌تواند بر ثبات طراحی شما تأثیر بگذارد.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 2 میانگین: 5]

مطالب مشابه

سبک زندگی

بیشتر بخوانید…