ناهارتان را سفارش بدهيد، اسلک (Slack)[1] را راه بیاندازيد، و دوش عصرانه‌تان را بگيرید! این هفته، هفته‌ی دورکاری در خانه هوشمند است! از روی مبل راحتی در خانه، از پشت ميزی در کافه، کارآيی‌تان و بازدهی‌تان را حفظ کنید. ديگر چه اهمیتی دارد که فقط یک روز یا برای همیشه مشغول دورکاری می‌شويد؟

دورکاری یا یک روز کاری بیرون از محل کار

با به کار گیری يک جفت چراغ هوشمند در خانه، کلید قابل تنظيم فلیک (Flic)[2] روی ميز کار، دست‌یار صوتی دل‌خواه‌تان، و يک پريز هوشمند در محل کار خود می‌توانيد خانه‌ی هوشمندی را مهیا کنید که قبل و بعد، و حین يک روز کاری به کارتان می‌آيد. به جای این که فقط از الکسا بخواهید روشنايی نور را برای افزایش بهره‌وری کاری‌تان تنظیم کند، می‌توان از تمام ادوات متصل به اینترنت به نحوی بهره ببريد که محیط کارتان را برای آغاز به فعالیت آماده کنند، به هم‌کاران‌تان از روند کارتان اطلاع دهند، و امور فوری را بی آن که اهمیت داشته باشد در خانه نشسته‌ايد، پی‌گیری و ره‌گیری کنند.

اعلام وضعیت: به زودی برمی‌گردم

می‌خواهید برای خرید کوچکی تا بازارچه برويد و برگردید؟ با ترکیب امکانات کلید فلیک و برنامه‌ی ایفت (IFTTT) می‌توانید برای خودتان یک کلید بسازید تا به هم‌کاران‌تان خبر بدهید که به زودی بر خواهيد گشت و در دست‌رس خواهید بود. می‌توان کلید فلیک را با کمک ایفت به حساب کاربری‌تان در اسلک متصل کنید و تنها با فشردن کلید فلیک در برنامه‌ی هم‌راه‌تان پاسخی از پیش آماده شده را درجا برای کسی که با شما کار دارد، بفرستید. مثلا با يک کلیک روی کلید فلیک می‌توان اين پیام را فرستاد که «تا پنج دقیقه‌ی ديگر برمی‌گردم.» و اگر مثلا مشغول ناهار خوردن هستيد و وقت فراغت بیش‌تری می‌خواهيد می‌توانید با دو کلیک روی کلید فلیک این پیام را بفرستید: «مشغول ناهار و استراحت هستم. به زودی برمی‌گردم.»  با یک کلیک شما می‌توانید به ناهار بروید و با دو کلیک ایده دیگری می‌توانید بدهید.

فعال کردن کلید میان‌بر با تعریف يک روند در برنامه‌ی فلیک و امکان پیام‌رسانی در اسلک  به این شکل گام به گام انجام می‌شود:

 • – برنامه‌ی فلیک را باز کنید.
 • – کلید فلیک را انتخاب کنید.
 • – علامت + را که کنار گزینه‌ی کلیک قرار دارد، انتخاب کنید.
 • – برنامه‌ی اسلک را انتخاب کنید و پیام مد نظرتان را ثبت کنید.

به همين آسانی!

ارسال نامه‌ی الکترونيکی هشدار: وضعیت قرمز!

تصور کنید در اتاق نشیمن خانه‌تان نشسته‌اید و دارید از ناهارتان لذت می‌برید و همان وقت کسی در محل کار به کمک شما نیاز فوری دارد. کافی‌ست در خانه از یک چراغ هوشمند بهره ببرید که امکان تغيير رنگ دارد. با تعریف کردن يک فرآیند هوشمند که به محض دریافت نامه‌يی الکترونيکی از افراد فرستنده‌ی مشخص می‌تواند ناگهان رنگ چراغ را تغییر دهد، از این اتفاق باخبر می‌شويد، چه این درخواست از طرف رئیس شرکت باشد چه از طرف هم‌کار و دوست نزدیک‌تان.

انجام اين کار هم با سه قدم امکان‌پذیر است:

 • – یک دستور کار ايفت در شناسه‌ی جی‌ميل خود تعریف کنید.
 • – کسانی را که می‌خواهید در فهرست افراد فرستنده‌ی نامه‌ی هشدار و اعلام وضعیت قرمز قرار بگیرند، انتخاب کنید.
 • – چراغ هوشمندی را که می‌خواهید با دریافت درخواست نورش تغییر کند یا چشمک بزند، انتخاب کنید.

باز هم به همین آسانی!

ردیابی مکان

دورکاری همیشه از درون خانه نيست، اغلب ممکن است در يک کافه يا يک فضای کار اشتراکی مستقر شويد. شاید به محض این که وارد آن‌جا می‌شويد، يک نوشیدنی برایتان آماده کنند، اما خوب است حساب این را داشته باشید که چه‌قدر از دورکاری‌تان را بیرون از خانه انجام می‌دهيد.

وقتی کار در محل انتخابی‌تان به سرانجام رسيد، با تنظیم يک روند خودکار وابسته به مکان می‌توانيد همه چیز را در مقصد بعدی‌تان مهیا کنيد. مثلا با دست‌يار صوتی‌تان پیش از ورود به دفتر کارتان بخاری و چراغ‌ها را روشن کنید تا همه چیز گرم و آماده باشد.

برنامه‌ی پایان روز

بعد از مشغولیت به کار از صبح و در تمام روز، چه بسا وسوسه بشوید تا از زمانی که به خاطر دورکاری ذخیره کر‌ده‌اید، استفاده کنید تا کمی بیش‌تر کار کنید. می‌توانید با به کار گرفتن چراغ هوشمند، دست‌یار صوتی و برنامه‌ی پخش موسیقی جلو تبدیل شدن‌تان را به يک معتاد به کار مستقر در خانه بگیرید. با تنظیم کردن برنامه‌ی مشخصی برای پایان روز کاری می‌توانید از دست‌یار صوتی خود بخواهید تا آهنگ مناسبی را برای پخش انتخاب کند و هم‌چنین چراغ‌های هوشمند نورپردازی مناسبی را فراهم کنند. به این ترتیب، واقعا این حس و حال شکل می‌گیرد که کار تمام شده و به آخر روز رسیده‌ايد.

این روند هم به آسانی در چند مرحله قابل برنامه‌ریزی‌ست:

 • – با استفاده از ایفت برای ارتباط دست‌یار صوتی با چراغ‌های هوشمند ضمن دریافت یک فرمان مشخص اقدام کنید.
 • – کلید فلیک را انتخاب کنید.
 • – علامت + را که کنار گزینه‌ی کلیک قرار دارد، انتخاب کنید.
 • – با استفاده از برنامه‌يی مثل اسپاتیفای (Spotify) آهنگ‌های دل‌خواه‌تان را در فهرست پخش بگذارید.

همین و خلاص!

[1]   اسلک يک سکوی پيام‌رسانی فوری و گپ‌زنی برخط است که با اتکا به فضای ابری کار می‌کند. برنامه‌ی مخصوص گوشی‌های هم‌راه را می‌توانيد در اینترنت بیابید.

[2]   فلیک یک کلید هوشمند بی‌سیم است که به صورت ميان‌بری برای اعلام و انجام  فعالیت‌های دل‌خواه قابل بهره‌برداری‌ست. مثلا با یک کلیک روی فلیک می‌توان موقعیت مکانی خود را برای شخص مد نظرتان بفرستید يا چراغی را در خانه‌ی هوشمند روشن کنید یا درخواست تاکسی اینترنتی بدهید. برای این ابزار یک برنامه‌‌ی ویژه‌ی گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند نيز تهیه شده که می‌توان به کمک آن کلید را برنامه‌ریزی و تنظیم کرد. این برنامه قابلیت ارتباط به یک یا چند فلیک جداگانه را داراست. مسلم است که برای برخورداری از ظرفیت‌های اين کلید و برنامه‌ی نظیرش باید به اینترنت دست‌رسی داشت.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مشابه

سبک زندگی

بیشتر بخوانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست