بدون دیدگاه

مصاحبه با یک معمار و طراح درباره طراحی داخلی و هوشمندسازی

  1. صفحه اصلی
  2. سبک زندگی
  3. مصاحبه با یک معمار و طراح درباره طراحی داخلی و هوشمندسازی
طراحی داخلی و هوشمندسازی ساختمان

گری فرانک یک معمار برنده‌ی جایزه و صاحب‌نام در حوزه طراحی داخلی و هوشمندسازی است. روی‌کرد طراحی‌های او به گونه‌يی‌ست که هیچ یک از پروژه‌های او شباهتی به یک‌دیگر ندارند. او به هر يک از مشتری‌هایش چنان با دقت گوش می‌دهد که بتواند فضا را طوری طراحی کند تا متناسب با نیاز، سلیقه و سبک زندگی صاحب‌خانه باشد. او موفقیت خود را بر اساس ایجاد یک رابطه صمیمی با مشتریان و طراحی خانه‌های زیبا، مدرن و مجهز به تکنولوژی بنا کرده است.

اين متن گزيده‌يی‌ست از يک گفت‌وگو با گری فرانک که در باره‌ی مسائل مختلفی چون اهمیت هوشمندسازی در طراحی خانه و رابطه طراحی داخلی و هوشمندسازی سخن به ميان آمده است. او در این مصاحبه از این که چگونه توانسته یک معمار موفق شود، حرف می‌زند تا از برشمردن دلایل‌اش برای اهمیت هوشمندسازی خانه‌ها.

چه چیز شما را به این جایگاه شغلی که امروز در آن هستید رسانده است؟

من همیشه دوست داشتم یک معمار شوم تا این که گذراندن یک کلاس معماری در دبیرستان علاقه‌ی من به خانه‌ها را تشدید کرد. بعد از دبیرستان تصمیم گرفتم تا معماری را دنبال کنم و وارد دانشگاهی شدم که دارای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری بود. من با اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه فارغ التحصیل شدم.

اولین شغل‌ام کار در یک شرکت ساختمان‌سازی بود و می‌دانستم که در نهایت می‌خواهم در ساخت و ساز خانه‌های مسکونی کار کنم. بعد، برای همکاری به شرکتی که در حوزه‌ی ساخت و ساز دفاتر، کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها کار می‌کرد، پیوستم. آغاز کار با معماری خانه‌های مسکونی شروع دشوار‌ی‌ست، زیرا به تجربه‌ی زیادی نیاز دارد. خوب‌تر اين است که طراحی معماری را از ساختمان‌های تجاری شروع کرد. در همین دوره، از سوی یک معمار که چند پروژه‌ی مسکونی داشت، پیشنهاد کاری دریافت کردم. بالاخره، بعد از هشت سال تجربه‌اندوزی، تصمیم گرفتم تا کسب و کار خودم را راه‌اندازی کنم. که اکنون هم پروژه‌های من به سمت و سوی دیگری گرفته است. که اغلب آن‌ها طراحی خانه هوشمند است.

از چه وقت تکنولوژی خانه‌ی هوشمند را وارد طراحی‌هايتان کرديد؟

من مدت زیادی‌ست که در کارهایم از تکنولوژی خانه‌ی هوشمند استفاده می‌کنم. زیرا، از نظر من ترکیب دو حوزه طراحی داخلی و هوشمندسازی امری بسیار مهم و ضروری است. چنین تکنولوژی‌هایی در طول سال‌ها بسیار ساده و کارآمد شده‌اند. امروزه سطوح مختلفی از هوشمندسازی را می‌توانيم در خانه‌ها پياده‌سازی و اجرا کنيم.

من همیشه به شوخی می‌گویم که ابتدا باید کار را با تکنولوژی شروع کرد و بعد، بر اساس آن یک خانه ساخت! با ترکیب تکنولوژی خانه هوشمند و طراحی داخلی خيلی کارها می‌توان انجام داد. در نظر بگيريد وقتی که از سیستم‌های قديمی استفاده می‌کنید، ممکن است برای کنترل روشنايی چراغ‌ها و چيزهای ديگر چه بسا کار به نصب چندين کليد روی يک ديوار، مثلا پنج تا يا هفت تا، بکشد. در اين حال، همیشه با این مسأله روبه‌رو هستيد که کدام کلید چه کار می‌کند و چه چيزی را کنترل می‌کند. از آن طرف، اگر از سيستم‌های هوشمند استفاده کنيد، تنها با یک پنل می‌توان به همه چیز دسترسی داشت به همین خاطر هم ما به نقش هوشمندسازی در طراحی داخلی بسیار اهمیت می‌دهیم.

نمونه‌ای از طراحی‌های گری فرانک؛ آشپزخانه.

زمانی که یک فضا را خلق می‌کنم همیشه به این فکر می‌کنم که کارکرد آن برای افرادی که می‌خواهند در آن زندگی کنند چه‌طور خواهد بود. برای مثال، می‌خواهم زمانی که کسی در آشپزخانه در حال کار است همه چیز با هم هم‌خوانی داشته باشد. در هر خانه‌يی که طراحی می‌کنم، خودم را به جای کسانی می‌گذارم که قرار است آن‌جا زندگی کنند. بر اساس شرایط آن‌ها، طراحی مورد نظرم را پیاده‌سازی می‌کنم.

از نظر من کیفیت مهم‌تر از کمیت است. همان‌طور که دوام و طول عمر محصول مهم‌تر از سبک است و به دنبال آن، اهمیت سبک هم بیش‌تر از پر کردن فضا با هر چیزی‌ست.

من به استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند در طراحی‌هایم علاقه‌مندم و همیشه تلاش می‌کنم تا ردی از تکنولوژی هوشمندسازی در طراحی هایم در اختیار مشتریان‌ام بگذارم. کم و بيش ده سال پیش فکر می‌کردم در طراحی‌ خانه‌ی هوشمند جايی ندارد، اما اکنون به نظرم خانه‌ی هوشمند یک بخش مهم و جدانشدنی از هر خانه‌ است.

روشنایی هوشمند در بین سایر تکنولوژی‌ها، حرف اول را میزند. پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی روشنایی صورت گرفته، جزء مهم‌ترین پیشرفت‌های ۵ سال گذشته بوده است. شما همیشه می‌توانید آثار نورپردازی و روشنایی و در کل هوشمندسازی در طراحی داخلی من ببینید. از روشنایی اتاق گرفته تا روشنایی برای مطالعه و کار و نورپردازی زیر کابینت‌ها.

روشنایی زیر کابینت ها، علاوه بر کارایی که دارد، جلوه زیباتری به محیط آشپزخانه می‌بخشد.

پس از اتمام طراحی که با مشتری‌ها صحبت می‌کنم، اغلب آن‌ها می‌گویند که هیچ وقت فکر نمی‌کردند که برای مثال نور زیر کابینت امری ضروری باشد. در حالی که اکنون بدون آن اصلا نمی‌توانند کار کنند. من به شدت سناریوهای روشنایی را توصیه می‌کنم که بر اساس زمان‌بندی می‌توان آن‌ها را برنامه‌ریزی کرد. خصوصا که این برنامه‌ریزی در بهبود مصرف انرژی هم کمک کننده است. من همچنان استفاده از وسیله‌های هوشمندسازی در طراحی داخلی را توصیه می‌کنم. دسترسی از راه دور عاملی مهم برای پختن سریع‌تر و راحت‌تر غذا است.

همچنین، هرچه در مورد سیستم‌های هوشمند تهویه اطلاع بیشتری کسب می‌کنم، ضروری بودن آن را بیشتر درک می‌کنم. خانه‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند دارای عایق‌بندی کارآمدتری هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا نیاز به هوای تازه در خانه بیشتر حس شود. به همین دلیل استفاده از سیستم‌های تهویه هوای گرم به خصوص در خانه‌های کانادا ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. من همیشه استفاده از این سیستم را به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کنم.

نمونه‌يی از طراحی‌های داخلی گری فرنک؛ اتاق نشیمن.

به عقیده‌ی من در ترکیب طراحی داخلی و هوشمندسازی ساختمان فقط به آسودگی، راحتی و کنترل خانه تنها با یک اشاره ربط ندارد. طراحان داخلی از اتوماسیون ساختمان به عنوان بخشی ذاتی در طراحی برای حفظ و تنظیم فضای داخلی استفاده می‌کنند. سازندگان و صاحبان خانه‌های لوکس خواستار نگاهی تمیز و مدرن برای فضای زندگی خود هستند، تکنولوژی به ما این امکان را می‌دهد که نه تنها به خواسته‌ی مشتريان توجه کنیم، بل‌که لذت تجربه‌يی متفاوت در خانه‌ی هوشمند را به آنها هدیه دهیم.

چگونه در باره‌ی طراحی خانه هوشمند با تکنولوژی‌های هوشمندسازی با مشتریان خود حرف می‌زنيد و نظرشان را جلب می‌کنيد؟

همیشه بر اساس مساحت خانه و مقدار بودجه در مورد مزایای طراحی خانه هوشمند با مشتری‌ها صحبت می‌کنم. در باره‌ی موضوعاتی مثل سازگاری خانه‌ی هوشمند با محیط زیست و تأثیرگذاری آن در مصرف انرژی حرف می‌زنم. از اين می‌گويم که یکی از مزیت‌های مهم این سیستم اجازه دادن به صاحب‌خانه برای کنترل کردن کليدها از هر مکانی‌ست. دیگر نگران روشن ماندن چراغ‌های خانه بودن بی‌معنی می‌شود.

نمونه‌يی از طراحی‌های داخلی گری فرنک؛ اتاق نشیمن.

از این موارد برای مشتريان حرف می‌زنم و نهايتا، یک وقت ملاقات با یک کارشناس و متخصص تکنولوژی خانه‌ی هوشمند برایشان تنظیم می‌کنم. در این ملاقات، کارشناس هوشمندسازی ساختمان تمام گزینه‌های موجود و ممکن برای خانه‌‌شان را برایشان شرح می‌دهد.

چه چیز باعث شده تا شما در عرصه‌ی معماری از ديگران متمايز شويد؟

فکر می‌کنم انجام کار نرم‌افزاری و آماده کردن ویترینی که با آن کارهایم را به مشتریان نشان می‌دهم تأثیر زیادی در این رابطه دارد. استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی این قابلیت را فراهم می‌کند تا مشتریان بتوانند به طور دیجیتالی درون خانه را تصور کنند و ببینند و حتا در آن قدم بزنند. این یک ابزار دیداری معرکه است. با استفاده از از عینک‌های واقعیت مجازی مشتریان می‌توانند عملا در خانه‌ی آينده‌ی خود قدم بزنند. در سال‌های گذشته، هم‌چه کارهايی ممکن نبود و هر اقدامی با طراحی خطوط و نقشه‌های فیزیکی انجام می‌شد. در واقع، تکنولوژی چیزی نیست که فقط برای به کار بردن درون خانه‌ها مناسب باشد، بلکه برای ساختن خانه‌ها نیز ابزارهای مهم و کارآمدی در اختيار معمار می‌گذارد.

یک کارشناس خانه‌ی هوشمند باید چه قابليت‌هایی داشته باشد تا انتخاب اول و آخر طراحان و معماران باشد؟

یک کارشناس باید کار را طوری سر و سامان دهد که شما از قبل همان را در ذهن داشته‌اید. یک کارشناس واقعی باید توانایی آراستن همه چیز را داشته باشد و برای هر اتاق تکنولوژی‌های ضروری مربوط به آن را بر اساس دانش و تجربه‌ی قبلی‌اش پیاده‌سازی کند. یک متخصص حرفه‌ای باید حتی بعد از اجرای کارش پی‌گیر باشد تا مطمئن شود همه چیز در جای درست‌اش قرار گرفته است. من شخصا هیچ اتفاق تصادفی‌يی را در طراحی‌هایم نمی‌پذیرم. اين يک عامل مهم برای انتخاب یک کارشناس خانه‌ی هوشمند خوب است. تا دانش آن را داشته باشد تا به خوبی طراحی داخلی و هوشمندسازی را با هم به درستی ترکیب کند.

من معتقدم برای خلق یک طراحی نیاز است که کارشناسان خانه هوشمند و متخصاصان طراحی با هم همکاری داشته باشند. تکنولوژی باید برای کاربران و چیدمان فضایی، شهودی باشند. نحوه‌ی عملکرد و استفاده از آن در خانه بخشی مهم و حیاتی در طراحی و تکنولوژی به حساب می‌آید. متخصصان زیادی هستند که ما می‌توانیم با همکاری هم و اعتماد به تخصص آن‌ها تلاش کنیم و به بهبود کارها کمک کنیم.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مشابه

سبک زندگی

بیشتر بخوانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست