معرفی انواع تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند و محصولات خانه هوشمند نستک

امروزه خانه‌های هوشمندی که در انتظارشان بودیم به لطف بخش اعظمی از لوازم جانبی، پدیدار شده‌اند. تجهیزات خانه هوشمند می‌توانند یک خانه‌ی معمولی را به خانه‌ای ایمن با حریم خصوصی و بهره‌وری انرژی بالا تبدیل کنند. کنترل دمای خانه، سیستم روشنایی و امنیتی تنها با یک فرمان صوتی ساده، گوشی هوشمند و یا تبلت، همگی از امتیازهای یک خانه‌ی هوشمند است.

اگر قصد هوشمندسازی خانه تان را دارید و در پی استفاده از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی هستید، به سایت نستک ایران سر بزنید و از انواع تجهیزات هوشمندسازی خانه و ساختمان دیدن کنید.

این مطلب به معرفی انواع تجهیزات خانه ی هوشمند ضروری و پرکاربرد مانند روشنایی هوشمند، ترموستات هوشمند، دستیارهای صوتی و امکان گپ ویدیویی، قفل‌های هوشمند و … صحبت می‌کنیم. به دنبال معرفی هر سیستم هوشمند، چند برند مختلف ایرانی یا خارجی را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

تجهیزات هوشمند سازی بی سیم

در این بستر تجهیزات خانه هوشمند از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند. که این امکان را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از راه دور و در هر کجا که هستند به وسایل خانه هوشمندشان دسترسی داشته باشند. این تجهیزات خانه هوشمند اغلب به وسیله‌ای به نام دستگاه کنترل مرکزی وصل می‌شوند. به عبارتی این دستگاه در دریافت و ارسال فرمان‌ها و اطلاعات نقش واسطه را عمل می‌کند. برای اطلاع بیشتر در مورد دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی به این منبع مراجعه کنید.

برخی از تجهیزات یا قطعات هوشمند سازی ساختمان هم نیازی به این دستگاه ندارند و به طور مستقل به اینترنت وصل می‌شوند.

اغلب، هزینه‌ی اولیه‌يی که باید صرف پایه‌گذاری سیستم‌های مدیریت ساختمان (BMS) شود، مانعی در راه پیاده‌سازی و اجرای اين راه حل‌ها به خصوص در ساختمان‌های از قبل ساخته‌شده و شرکت‌ها و مؤسسه‌های کوچک است. رویکرد جایگزین بهره‌برداری از تکنولوژی ارتباطات بی‌سيم است.

هزینه‌های سیم‌کشی برای ساختمان‌هايی که پيش از اين ساخته شده‌اند، منعی برای اجرای این تکنولوژی‌ست و شرکت‌های کوچک هم به سختی می‌توانند از پس این سرمایه‌گذاری برآيند. حتا این کار در بعضی از شرکت‌های بزرگ‌تر هم ممکن است به دلیل مسائل اقتصادی با تأخیر انجام شود.

با ترويج تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم که رویکردی کم‌هزینه و با دوام است، اجرایی کردن اتوماسیون ساختمان راحت‌تر شده و بازدهی مصرف انرژی در ساختمان بهبود یافته است. خوبی تکنولوژی بی‌سیم این است که می‌توان با استفاده از آن بدون نیاز به سیم‌کشی جدید و یا ایجاد اختلال در روند کاربری ساختمان‌ها عمليات بازسازی و توسعه را به سرانجام رساند.

هرچند تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم پيش از اين چندان قابل اعتماد نبود و زمينه‌ی صنعتی شدن نيافته بود، اما در حال حاضر، این تکنولوژی در حال رشد می‌تواند برای راه‌اندازی تجهیزات خانه هوشمند با هدف دسترسی به خدمات و امکانات بیش‌تر، کاهش مصرف انرژی و بهبود عمل‌کرد ساختمان به کار آيد.

تصورات اشتباهی که درباره‌ی تکنولوژی بی‌سیم وجود دارد ناشی از تجربیات اولیه در خانه‌هایی‌ست که دارای  سیستم‌های کنترل خانگی بوده‌اند. مشکلات برد سیگنال‌ها و تداخل‌شان در گذشته دست و پا گير بودند، اما امروز داستان فرق دارد. حالا تجهیزات هانه هوشمند بی‌سیم را همه جا می‌توان ديد، از لپ‌تاپ‌ها تا گوشی‌های هوشمند گرفته تا سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های نظارتی و دیگر چيزها.

انجام بسياری از فرآيندها و فعاليت‌ها نيازمند پهنای باند زياد است و نسبت به تأخیر حساسیت وجود دارد. در اتوماسیون ساختمان با فعاليت‌هايی مواجه هستيم که نيازمند پهنای باند اندک هستند و نسبت به تأخیر حساس نیستند. به اين ترتيب، تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم به راحتی می‌تواند تأمين‌کننده‌ی نياز ارتباطی ارسال فرمان‌ها و پيام‌ها و روند پاسخ‌دهی باشد.

از سوی دیگر، باز هم خلاف‌آمد تصوری نادرست،‌ ساختمان‌هایی که از سیستم ارتباطی بی‌سیم استفاده می‌کنند، می‌توانند کاملا امن باشند. در واقع، تجهیزات بی‌سیم می‌توانند از کدگذاری‌های تجاری، دولتی و حتا نظامی همراه با احراز هویت چند عاملی استفاده کنند.

بر اساس يک گزارش رسمی، سیستم‌های بی‌سیم به لحاظ امنیت اطلاعاتی و مقاومت در برابر نفوذ، نسبت به مدل‌های سیمی اغلب امن‌تر هستند. سیستم‌هایی که امروزه پیاده‌سازی می‌شوند از نوعی تکنولوژی رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کنند که از لحاظ کارکرد مشابه تکنولوژی به کار رفته در کامپیوتر‌هاست و برای دسترسی به اطلاعات، تغییر دادن تنظیمات و کنترل آن‌ها، اول باید از احراز هویت چند عاملی عبور کرد.

امروزه تقریبا ۱۰ درصد وسیله‌ها و حس‌گرهایی که برای کنترل ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند، بی‌سیم هستند. این سهم به سرعت در حال افزایش است. پس باید به این تکنولوژی جدی‌تر نگریست و آن را بستری برای کنترل و مدیریت مؤثرتر و مقرون به صرفه‌تر محیط پیرامون در نظر گرفت.

بسته به امکانات و تسهیلات، پروتکل‌های بی‌سیمی که بر بسترهای بی‌سيم کار می‌کنند، نسبت به سیستم‌های سنتی بهترند و مزایای بیش‌تری دارند. با اعتنا به برخی از اين قابلیت‌ها مشخص می‌شود که چرا بسیاری از  صاحب‌خانه‌ها سیستم‌های بی‌سیم را ترجیح می‌دهند.

نصب آسان از مزایای اصلی و مهم سیستم های بی‌سیم است. در روش سنتی، برای راه‌اندازی شبکه‌ی اتوماسیون ساختمان و وصل کردن کنترل‌کننده‌های مختلف به تجهیزات خانه هوشمند و شبکه و اجرای عملیات پشتی‌بانی نرم‌افزاری لازم است تا سرتاسر ساختمان سیم‌کشی شود. در ساخت و سازهای جدید این موضوع چندان اهمیتی ندارد، اما اگر پای بازسازی و نوسازی در یک ساختمان از پيش ساخته شده به میان آيد، هزینه‌ی سیم‌کشی یک عامل خیلی مهم است.

تجهیزات بی‌سیم بدون نیاز به سیم‌کشی نصب می‌شوند. به اين ترتيب، نه نیازی به بازسازی مجدد است نه نیازی به رسم مجدد نقشه‌ی سیم‌کشی. مهم‌تر از همه، هیچ تداخلی هم رخ نمی‌دهد.

به علاوه، بیش‌تر تجهیزات بی‌سیم ساختار هوشمندانه‌یی دارند. این ساختار به آن‌ها قابلیتی می‌دهد که شبکه را بشناسند و به طور خودکار به شبکه‌ی بی‌سیم ساختمان وصل شوند. پس، اضافه شدن تجهیزات به شبکه به سادگی و با یک کلیک انجام می‌شود.

از سويی، تکنولوژی بی‌سیم گاهی اوقات تنها راه حل عملی‌ست. برای مثال، در اتاق جلسه‌هایی که تماما از شیشه هستند و یا بناهای تاریخی که نباید به بافت و زیرساخت آن‌ها آسیب وارد شود، استفاده از راه حل بی‌سیم مناسب‌ترين رویکرد است.

هم‌چنين، برای ساختمان‌های هم‌جوار و نزدیک به هم می‌توان از این تکنولوژی استفاده کرد. برای مثال، می‌توان ساختمان مجاور را با اتکا به ارتباطات بی‌سیم به شبکه وارد کرد، در حالی که عملیات سیم‌کشی بین ساختمان‌ها از لحاظ هزینه بسیار گران تمام می‌شود.

از دیگر امتیازهای تکنولوژی بی‌سیم آن است که به آسانی قابل توسعه است. اکثر تجهیزات بی‌سيم مورد استفاده برای عملیات کنترل در ساختمان‌ هم از ظرفیت ارتباط بين پروتکلی برخوردار هستند هم از امکان افزايش و گسترش قابلیت‌های عملياتی.

تکنولوژی بی‌سیم کمک می‌کند تا تجهیزات جدید، حس‌گرها، عمل‌گرها و کنترل‌کننده‌ها بتوانند وارد يک شبکه‌ی در حال بهره‌برداری شوند. برخی با خودکار کردن تنها بخشی از ساختمان اولین قدم را در راستای پیاده‌سازی اتوماسیون ساختمان برمی‌دارند تا با دیدن نتایج بتوانند برای پیشروی بیشتر تصمیم بگیرند و عده‌يی هم به خاطر محدودیت منابع مالی‌ در آغاز راه چنين تصميمی می‌گيرند. به هر روی، در آينده برای هم‌چه ساختمان‌هايی ظرفیت توسعه و تحقق آن به آسانی بسيار مهم است.

سیستم‌های ساختمانی بی‌سیم می‌توانند توسعه‌دهنده‌ی اکثر سيستم‌های پيش‌رفته برای مديريت ساختمان باشند. تجهیزات بی‌سيم معمولا با شبکه‌های مبتنی بر پروتکل‌های سیمی که در سیستم مدیریت ساختمان کاربرد دارند، مثل بک‌نت (BACnet)، لان‌ورکس (LonWorks) و مادباس (Modbus)، سازگار هستند. به همین ترتیب، با اتکا به ظرفیت‌های توسعه‌ی بی‌سيم، یک ساختمان می‌تواند به یک سیستم وسیع کنترلی که شامل هزاران وسیله است تبدیل شود و با برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب، عمل نظارت، گزارش‌دهی و مدیریت انرژی را انجام دهد.

از ديگر سو، تکنولوژی بی‌سیم سبب می‌شود تا مالکان ساختمان‌ها از تکنولوژی‌های جدید و به‌روزرسانی‌ها بهره ببرند. این تکنولوژی ساختمان‌ها را مدام پیشرفته‌تر می‌کند و به مرور زمان، با ذخیره‌ی انرژی بازدهی بهتری را در پی می‌آورد. این موارد باعث افزایش طول عمر یک ساختمان و امکانات آن می‌شوند. مطالعات نشان داده که هزینه‌يی که صرف افزایش چرخه‌ی عمر ساختمان‌های سبز می‌شود، بسیار کم‌تر از ساختمان‌های غیر سبز است. بازسازی‌هایی که يک ساختمان را سبز می‌کند، ارزش آن را تا ۴ درصد افزایش می‌دهد و هم‌چنین، هزینه‌های عملیاتی تا ۸.۵ درصد کاهش می‌یابد.

تجهیزات هوشمند سازی با سیم

در این تکنولوژی، بستر ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند با دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی از طریق سیم فراهم می‌شود. به عنوان مثال پروتکل ارتباطی KNX، یکی از پروتکل‌هایی است که برای پیاده‌سازی و اجرا به بستر سیمی نیازمند است. که قبلا در مقاله بررسی انواع پروتکل‌های ارتباطی خانه هوشمند در مورد آن به تفصیل صحبت کردیم.

جدول۱: مقایسه نصب تجهیزات خانه هوشمند بی‌سیم در مقابل تجهیزات سیمی در ساختمان از لحاظ هزینه بر حسب دلار آمریکا.

همان طور که در جدول بالا می‌بینید، هزینه سیم‌کشی در مقایسه با نصب تجهیزات بی‌سیم به طور قابل توجهی بیشتر است. از طرفی، صرفه‌جویی منابع و بازدهی  در ساختمان مبتنی بر تجهیزات بی‌سیم بیشتر است. بنابراین استفاده از تجهیزات خانه هوشمند مبتنی بر ارتباطات بی‌سیم مزایایی به همراه دارد که تجهیزات سیمی از آن برخوردار نیستند.

در ادامه، به سراغ معرفی انواع تجهیزات خانه هوشمند می‌رویم و در مورد تک تک وسیله‌های هوشمند سازی صحبت می‌کنیم.

روشنایی هوشمند برای کنترل راحت‌تر سیستم روشنایی

یک سیستم روشنایی هوشمند، نه تنها مدیریت سیستم روشنایی را راحت‌تر می‌کند، بلکه ممکن است به خواب بهتر شما نیز کمک کند.

چراغ‌های خانه شما همانند سایر لوازم دیگر می‌توانند از طریق تلفن هوشمند یا تبلت کنترل و مدیریت شوند. برای مثال، می‌توانید از طریق یک صفحه‌ی لمسی که جایگزین کلیدها و دیمرهای سنتی یا حتا کنترل تلویزیون می‌شوند، مدیریت چراغ‌ها را در دست بگیرید. روشنایی هوشمند با داشتن مثل کنترل کننده مرکزی که از دیگر تجهیزات خانه هوشمند است، کاملاً قابل تنظیم است. به طور مثال، می‌توان یک چراغ را به گونه‌ای تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش شود. یا حتا امکان پیاده‌سازی و اجرای سناریوهای مختلف مطابق نیاز وجود دارد.

اگر کم‌خوابی یا بدخوابی دارید تغییر رنگ یا گرمای نور در نور پردازی هوشمند می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند. سپس در طول شب به مرور از روشنایی اتاق بکاهید تا چشمانتان برای خواب آماده شود.

کنترل سیستم روشنایی از طریق صفحه‌کلیدهای لمسی.

ترموستات هوشمند برای مدیریت خودکار دمای محیط

ترموستات هوشمند از دیگر  وسایل خانه هوشمند است که به شما کمک می‌کند تا محیط خانه‌ی خود را در دمای مطلوب نگه دارید. این در حالی است که شما تنها از آن منبع انرژی‌یی که ضروری و مورد نیاز است استفاد می‌کنید. در صورتی که یک ترموستات معمولی به شما این امکان را می‌دهد که دما را به طور دستی تغییر دهید. اما ترموستات هوشمند را می‌توان از قبل تنظیم کرد. همچنین رطوبت خانه شما را با فصول مختلف تنظیم می‌کند.

علاوه بر این، با یک ترموستات هوشمند دمای خانه را از راه دور قابل کنترل است. به طوری که می‌توانید در مسیر برگشت به خانه دمای سالن را تغییر دهید. مهم‌تر از همه، صورت حساب انرژی سالانه شما را به صورت قابل توجهی کم می‌کند و رد پای کربن را کاهش می‌دهد.

تنظیم دمای محیط خانه به وسیله‌ی تبلت خانه هوشمند.

ترموستات هوشمند نست

کنترل‌کننده‌ی هوشمند دما، مانند ترموستات نست که مجهز به تکنولوژی ارتباطی وای‌فای است، به کاربر امکان زمان‌بندی برای تنظيم دما و اجازه‌ی کنترل و نظارت بر دمای خانه را از راه دور می‌دهد. کنترل‌کننده‌ی هوشمند دما با سنجش ميزان مصرف انرژی، به کاربر در باره‌ی نياز به تعميرات و اصلاح عمل‌کرد تجهيزات تهويه هشدار می‌دهد.

ترموستات هوشمند نستک

ترموستات هوشمند جزء دسته از محصولاتی است که نستک ایران عرضه می‌کند. این ترموستات دارای صفحه‌ی لمسی LED می‌باشد که می‌توان از آن برای کنترل چیلر، فن، کولر و هیتر استفاده نمود. این وسیله یکی از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی است که دارای پنج پل لمسی برای تنظیم دمای محیط از 50- تا 60+ استفاده می‌شود.

نصب ترموستات، بدون تغییر سیم‌کشی خانه با آسانی قابل انجام است. تمامی تجهیزات خانه هوشمند نستک از جمله ترموستات‌های هوشمند، به دلیل سازگار بودن با استاندارد سیم‌کشی ایران، به راحتی در قوطی‌های برق موجود در بازار نصب می‌شوند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد این محصول کسب کنید به این صفحه سر بزنید.

دستیارهای صوتی برای کنترل تجهیزات به وسیله فرمان صوتی

فکر می‌کنید اگر بتوانید تمامی تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق یک وسیله جانبی کنترل کنید، آن وسیله چه می‌تواند باشد؟! امروزه کنترل تجهیزات خانه ی هوشمند از طریق فرمان‌های صوتی به وسیله دستیار صوتی هوشمند این رویا را برای صاحب خانه‌ها به واقعیت بدل می‌کند. این دستیار صوتی به فرمان‌های شما پاسخ می‌دهد و انجام امور روزانه از خرید مواد غذایی گرفته تا برنامه‌ریزی برای داشتن یک قرار ملاقات را برای شما راحت‌تر می‌کند.

سيستم‌های بلندگوی بی‌سيم محبوب‌ترين کاربرد این نوع از تجهیزات خانه هوشمند در آمريکا در سال ۲۰۱۵ بوده، به نحوی که ۱۷٪ مردم دست کم از يک ابزار مربوط به آن استفاده می‌کرده‌اند. در همان سال، رتبه‌ی بعدی به انواع ترموستات‌ با ۱۱٪ محبوبيت عامه رسيد.

این تکنولوژی برای کاربران کم‌توان نیز بسیار کاربردی و ارزشمند است و به آن‌ها در انجام کارهایی مثل کنترل چراغ‌ها، ترموستات و سیستم امنیتی کمک می‌کند.

تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات یک خانه هوشمند می‌توانند به هم متصل و یکپارچه شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، مدیریت و نظارت بر وسایل خانه‌ی هوشمند شما راحت‌تر می‌شود.

مدیریت خانه‌ی هوشمند از طریق فرمان‌های صوتی به وسیله دستیارهای صوتی.

آمازون اکو

آمازون اکو جزء دسته‌ی تجهیزات خانه هوشمند الکسا می‌باشد. خانواده الکسا روز به روز در حال زیاد شدن هستند. اما، آمازون اکو، هنوز در حال به روز رسانی است. نکته اصلی فروش اسپیکرهای نسل سوم اکو، امکان کنترل صوتی آن است. گرچه الکسا هم جزء برترین‌هاست. همانند نسل اکو، الکسا هم می‌تواند موسیقی را کنترل کند و پاسخگوی سوال‌ها و درخواست‌های مختلف باشد. و در کل، کارهای دیگری با مهارت الکسا انجام دهد.

این اسپیکر، ظاهری گردتر و نرم‌تر دارد که واقعاً آن را زیبا کرده است. در واقع، آمازون طرح اسپیکر اکو پلاس خود را در این‌جا پیاده‌سازی کرده است.  همانند استفاده از تکنولوژی صوتی. تنها تفاوت اصلی این اسپیکر با اکوپلاس این است که از تکنولوژی زیگبی بهره‌مند نیست. چیزی که در اسپیکر اکوپلاس یک مزیت محسوب می‌شد. این وسیله‌ی هوشمند در تشخیص صدا بسیار خوب عمل می‌کند. اما، هنوز هم الکسا در پردازش درخواست‌ها بهتر است.

اسپیکرهای هوشمند مثل آمازن اکو این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوانید تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق فرمان‌های صوتی به راحتی کنترل کنید. از طرفی، همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم، دامنه‌ی سوالاتی که می‌توانید از الکسا بپرسید زیاد هستند. مثلاً، پرسیدن ساعت یا تاریخ. حتا می‌توانید لیست خرید خود را به الکسا بسپارید. اسپیکرهای هوشمند باعث جذاب‌تر شدن مدیریت تجهیزات خانه هوشمند شما می‌شوند.

گوگل نست مینی

اگر تا به حال تجربه استفاده از اسپیکرهای هوشمند را نداشته‌اید، این محصول مناسب شماست. این اسپیکر هوشمند کوچک با کیفیت بالای صدا و پاسخ‌گویی سریع، یکی از تجهیزات خانه هوشمند است که در کنترل راحت‌تر خانه به شما کمک می‌کند.

اسپیکر هوشمند نست مینی گوگل مورد توجه زیادی قرار گرفته است. به علاوه، برخی از ترفندها هستند که با اجرا کردن آن‌ها می‌توان روتین‌های زندگی را به صورت خودکار اجرا کرد. مثلاً، با گفتن «سلام گوگل» موسیقی مورد علاقه‌تان از بلندگو پخش شود.

به طور کلی، اسپیکرهای هوشمند یکی از تجهیزات هوشمند سازی خانه ها است که قطعاً درجه‌ی بالاتری از مدیریت خانه را برای شما به ارمغان می‌آورد.

قفل های هوشمند برای امنیت هر چه بیشتر

هنوز هم بعد از خروج از خانه نگران قفل کردن در خانه‌تان هستید؟ با داشتن قفل‌های هوشمند، آرامش و راحتی را جایگزین نگرانی‌هایتان کنید.

قفل‌های هوشمند بی‌شک، تکمیل کننده‌ی قفل‌های سنتی هستند. مثلاً می‌توان درب خانه را بدون استفاده از کلید قفل یا باز کرد. حتا این کار را از راه دور هم می‌توان انجام داد. همچنین هشدارهایی در رابطه با رفت و آمد افراد به خانه‌تان دریافت می‌کنید. قفل‌های هوشمند جزء دسته‌ای از تجهیزات هوشمندسازی است که بستر امنیت خانه شما را فراهم می‌کنند.

تضمین امنیت خانه با قفل‌های هوشمند.

قفل هوشمند نوکی (Nuki)

این قفل هوشمند با طراحی مینیمال و نصب آسانی که دارد، آدم را برای خریدش وسوسه می‌کند. این محصول متکی به قفل و کلیدی‌ست که روی در خانه‌تان نصب است و احتمالا برای کسانی که از قفل معمولی استفاده می‌کنند، گزینه خوبی است.

این قفل درب هوشمند روی کلید قرار می‌گیرد و با استفاده از یک صفحه‌ی آهنی به در نصب می‌شود. سپس قفل را با یک برنامه‌ی کاربردی کالیبره می‌کنیم تا موتور تعبیه شده در نوکی تنظیم شود و اندازه‌ی فشار لازم را برای چرخاندن کلید بفهمد. به همین سادگی!

هرچند مشکل این‌جاست که این قفل تنها روی قفل‌هایی می‌نشیند که متناسب با نوکی باشند. یعنی هر کلیدی که کمی بزرگ‌تر باشد و شکل و شمایل آن را نداشته باشد، روی آن نصب نمی‌شود. به علاوه اگر سوراخ کلید به دستگیره‌ی در نزدیک باشد باز هم در نصب با مشکل رو به رو می‌شویم.

با فرض این که این کلید متناسب در منزل شماست، به راحتی و بدون هیچ ابزار دیگری می‌توانید آن را نصب کنید. شاید فکر کنید برداشتن این قفل هوشمند هم کار راحتی‌ست، در صورتی که این طور نیست. زمانی که در حالت قفل شده قرار گرفته، وضعیت کلید باعث نگه ‌داشته شدن نوکی روی در می‌شود. در واقع قفل نوکی بدون برداشتن تمام قفل در قابل برداشتن نیست.

این ن.ع از تجهیزات خانه هوشمند راه‌ حل مناسبی برای اجاره‌نشین‌هاست که قادر به تغییر دادن در نیستند. که تا زمانی که نوکی از بلوتوث استفاده می‌کند، می‌تواند گوشی همراه شما را تشخیص دهد و به طور اتوماتیک و بدون نیاز به کلید در را باز کند. پس در خانه به آسانی باز می‌شود و شما وارد می‌شوید. در آزمایش‌ها این قابلیت به خوبی عمل کرده است، اما عیب آن این است که همیشه باید درگاه بلوتوث را روشن بگذارید. خوبی تجهیزات خانه هوشمند به این است که اجاره نشین‌ها نیز می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند و هنگام جا‌به‌جایی، تمامی قطعات هوشمندسازی خانه یا ساختمان خود را با خود ببرند.

احتمالاً، تا به حال متوجه اهمیت ویژه‌ی این وسیله در بین سایر تجهیزات هوشمندسازی شده‌اید. امنیت موضوع مهمی است که هر خانه هوشمند از آن برخوردار است.

قفل هوشمند نوکی (Nuki).

اگر بخواهید از امتیازهای بیش‌تری برخوردار شوید، به نوکی بریدج (Nuki Bridge) نیاز دارید. نوکی بریدج از دیگر تجهیزات خانه هوشمند است که با اتصال آن به پریز برق و سپس به قفل، شبکه وای‌فای خود را وصل می‌کنید. طریقه‌ی نصب این قفل های هوشمند آسان است و به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چه کسی از طریق برنامه‌ی کاربردی وارد خانه‌تان شده است. هم‌چنین می‌توانید از هر کجا که هستید قفل در را باز کنید یا در زمان تعیین‌شده، مثلاً، بین ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر، دست‌رسی به خانه را برای فرد خاصی مجاز کنید.

علاوه بر این، قفل های هوشمند نوکی با پلتفرم ایفت (IFTTT)، الکسا آمازون و دستیار گوگل سازگار است و شما می‌توانید آن را با صدای خود کنترل کنید. هرچند باید همراه آن یک کد هم بگویید تا در باز شود. البته باید گفت که نسل دوم قفل های هوشمند نوکی از پردازنده‌ی سریع‌‌تری برخوردار است و همین‌طور با درهای متنوع‌تر و پشتی‌بانی هوم‌کیت سازگار است.

قفل هوشمند نست یل (Nest x Yale)

در حالی که هرکدام از برندهای نست و گوگل محصولات خودشان را دارند، اما نست داوطلبانه برای تولید قفل الکترونیکی به یل (Yale) کمک کرد و نتیجه‌ی این هم‌کاری منجر به تولید قفل های هوشمند نست یل شد. البته باید گفت که قسمت سخت‌افزاری آن مربوط به یل و بخش نرم‌افزاری آن مربوط به نست است. ممکن است ابعاد و اندازه‌ی قفل کمی بزرگ باشد و ظاهر چشم‌گیری نداشته باشد، اما در عوض صفحه کلید این قفل زیباتر است.

نصب این قفل ساده و راحت است، اما اگر به مشکلی در نصب آن برخورد کردید، نست دستورالعملی برایتان ارسال خواهد کرد. نکته‌ی مهم دیگر این است که اگر از سیستم امنیتی نست در حال حاضر استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به نست کانتکت (Nest Contact) ندارید تا به شبکه یا برنامه‌ی کاربردی نست متصل شوید.

قفل هوشمند نست یل (Nest x Yale).

کاربری آسان از امتیازهای بزرگ این قفل است. مثلا می‌توانید از طریق برنامه‌ی کاربردی نست آن را کنترل کنید. مخصوصا برای اوقاتی که مهمان‌تان پشت در مانده و شما در خانه نیستید، کاربرد خوبی دارد. حتا می‌توان آن را به گونه‌يی تنظیم کرد که بعد از مدتی به طور خودکار قفل شود.

با این حال، یکی از نارسایی‌های قفل های هوشمند درب نست یل  این است که با محصولات متنوعی نمی‌تواند کار کند، مثلا این قفل نمی‌تواند به هیچ هاب هوشمندی متصل شود یا از دست‌يارهای صوتی پذیرای فرمان صوتی باشد.

ویدیوکال یا تماس تصویری برای برقراری ارتباط با دیگران

با نگاهی به بازار تجهیزات خانه هوشمند چه بسا اوضاع خيلی یک‌نواخت به نظر برسد. هر وقت که شرکت‌ها از تازه‌ترین محصولات خود مثل گپ ویدئویی رونمایی می‌کنند کاربرها منتظر محصول جدید و متفاوتی هستند، اما بيش‌تر اوقات متوجه می‌شوند که با چيزی از همان دسته‌های پيشین، مانند دماسنج‌ها، چراغ‌ها، دوربین‌های مدار بسته و … سر و کار دارند. در فرآيند هوشمندسازی خانه باید به این نکته توجه داشت که صرف اين که کاربر تمام محصولات هوشمند را داشته باشد، خانه‌اش هوشمند نمی‌شود. کاربر با استفاده‌ی بهینه از تک تک هم‌چه محصولاتی می‌تواند به خانه‌ی هوشمند دست پیدا کند.

آن‌چه چنين حسی را می‌تواند تغيیر دهد، يک دستگاه کوچولوی هوشمند محصول نوکلئوس است. دستگاه هوشمند نوکلئوس (Nucleus Smart Intercom) یک رابط برای برقراری ارتباط و گپ ویدئويی با دیگران است. با این دستگاه به شکل شگفت‌انگيزی می‌توان برای آمازون اکو یک واسط بصری مهیا کرد. حتا اگر خانواده‌يی ساکن یک خانه‌ی بزرگ بشوند و والدین به خاطر وسعت خانه و شلوغی سرشان فرصت مراقبت لحظه به لحظه از بچه‌ها را نداشته باشند، به کمک رابط تصویری این وسیله خانه هوشمند می‌توانند مسیر بازی کودکان را دنبال کنند و زمانی که از آن‌ها دور هستند زیر نظر داشته باشند.

برقراری ارتباط و گپ ویدئویی با افراد خانواده.

تزئين روی کیک هم می‌شود امکانات گپ ویدئويی که به صورت داخلی در اين دستگاه تعبیه شده است. بچه‌ها با يک اشاره روی رابط می‌توانند با گوشی هم‌راه والدين‌شان ارتباط برقرار کنند.

اين دستگاه چندی‌ست که با قیمت ۲۵۰ دلار به بازار عرضه شده است. کارشناسان معتقد هستند که اين محصول با توجه به کارايی‌اش بیش از اين‌ها می‌ارزد.

دستگاه کنترل مرکزی برای مدیریت یکپارچه تجهیزات هوشمند

دستگاه‌های کنترل مرکزی يا هاب‌های اتوماسیون خانه‌ی هوشمند یک راه حل برای یک‌پارچه کردن ابزارهای کوچک و کنترل آن‌ها تنها به وسیله‌ی یک برنامه‌ی کاربردی‌ست.

ابتکار اینترنت اشیاء در این است که تجهیزات خانه هوشمند را به یک‌دیگر متصل می‌کند، وسیله‌هایی مانند زنگ در، چراغ‌ها، قفل‌ها و دوربین‌های امنیتی. کاربرد اینترنت اشیاء به استفاده و نصب آسان‌تر این ابزارها کمک می‌کند، اما آن‌ها هم‌چنان نیازمند نوعی مکانیزم هستند تا شما بتوانید آن‌ها را کنترل کنید. در بعضی از مواقع، فقط با استفاده از یک تلفن همراه می‌توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که شما از پروتکل‌های متفاوتی استفاده کنید، برای کنترل وسایل خود نیاز به یک هاب خانگی دارید تا آن‌ها بتوانند با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند، اما مسأله این است که هیچ هاب منحصربه‌فردی نمی‌تواند تمام تجهیزات خانه‌ هوشمند را یک‌جا کنترل کند. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که چه هابی برای شما مناسب‌تر است.

هاب به عنوان مرکز عصبی سیستم اتوماسیون منزل شما عمل می‌کند و تمامی وسایل خانه هوشمند شما را به هم وصل می‌کند. استفاده از هاب کاملا به این موضوع بستگی دارد که شما از چه تجهیزات هوشمند سازی استفاده می‌کنید و چه تعدادی از آن‌ها را می‌خواهید کنترل کنید. برای مثال اگر تصمیم به استفاده از دستگاه‌های اینستون دارید، شما برای کنترل وسیله‌هایتان نیاز به یک هاب اینستون خواهید داشت. هاب اینستون تمامی وسیله‌های اینستون را کنترل می‌کند و با محصولات سونوز، نست و لاجيتک سازگار است. این هاب از فرمان‌های صوتی آمازون الکسا و میکروسافت کورتانا پشتی‌بانی می‌کند.

مجموعه‌ی محصولات هوم‌کيت و هاب اينستون.

بسیاری از هاب‌های جديد برای اتوماسیون خانگی چندین پروتکل را هم‌زمان پشتیبانی می‌کنند. برای مثال هاب سامسونگ اسمارت‌تینگز یک هاب چند پروتکلی‌ست. این هاب دارای درگاه بلوتوث است و از پروتکل‌های زد-ویو و زیگبی پشتیبانی می‌کند. این هاب هم‌چنین تنوع زيادی از تجهیزات خانه هوشمند مانند فیلیپس هیو، رینگ و ایکوبی را کنترل می‌کند و طبعاً با محصولات سامسونگ می‌تواند به طور مستقیم کار کند. هاب سامسونگ اسمارت‌تینگز با استفاده از فرمان‌های صوتی آمازون الکسا قابل کنترل و مدیریت است.

اگر به دنبال سیستمی هستید که کاری بیشتر از کنترل دستگاه‌های هوشمند انجام دهد، خوب است که با دستگاه TP-Link Deco M9 Plus آشنا شوید که از ترکیب دو سیستم ایجاد شده است. این دستگاه نه تنها اتصال بی‌سیم یک‌پارچه‌يی برای خانه‌های بزرگ‌تر ارائه می‌دهد، بل‌که به عنوان هاب اتوماسیون خانه‌ی شما وظیفه‌ی کنترل روشنایی، قفل‌های در و ترموستات‌ها و سایر وسیله‌های متصل را به عهده دارد. به عبارتی M9 یک سیستم توری‌ست که از گره‌ها برای از بین بردن نقاط کور استفاده می‌کند و در عین حال یک شبکه‌ی واحد و یک‌پارچه برای خانه‌ی شما می‌سازد. این سیستم هم دارای درگاه بلوتوث است هم با اتکا به آنتن‌های زیگبی کار می‌کند.

نمايی از هاب TP-Link Deco M9 Plus.

هاب هومی

دستگاه کنترل مرکزی يا هاب هومی (homey) با ترکیب ظرفیت‌های هوشمند و ارتباطات بی‌سیم، فرصت دسترسی و استفاده‌ی راحت از تجهیزات خانه هوشمند را برای کاربر فراهم می‌کند. هومی با سازگاری و پشتی‌بانی از چهل‌هزار دستگاه هوشمند فارغ از برند و نوع تکنولوژی، خانه‌يی هوشمند، امن و آسوده را برای کاربران مهیا می‌کند.

روی هاب هومی مانند گوشی‌های هوشمند می‌توان برنامه‌هایی برای افزایش قابلیت‌های آن نصب کرد. نرم‌افزار مخصوص هومی، فلو (FLOW) نام دارد که انجام فعالیت‌ها توسط آن طبق این دستورالعمل پیش می‌رود: «اگر چیزی اتفاق افتاد و این یا آن درست بود، پس کار درست را انجام بده.»

برای فلو می‌توان نقش‌های مختلفی در نظر گرفت، برای مثال، هنگام ورود به خانه چراغ‌ها روشن شود، یا هنگام بیدار شدن از خواب موسیقی مورد علاقه‌ی کاربر پخش شود، يا هنگام دریافت ئی‌میل جدید به‌ کاربر گزارش بدهد، میزان انرژی ذخیره‌شده را اعلام کند و … هومی می‌تواند به پخش موسیقی با انواع بلندگوها بپردازد و کاربر می‌تواند با فلو به صورت خودکار بازپخش آهنگ را بشنود.

اغلب اوقات دنبال کردن روند کارهایی که یک وسیله در طول روز انجام می‌دهد کار سختی‌ست. هومی تمام رویدادهایی را که تجهیزات خانه هوشمند انجام می‌دهند، ثبت می‌کند و در نتیجه، کاربر بعدا می‌تواند از اتفاق‌های رخ داده باخبر شود.

کاربر می‌تواند با نرم‌افزار فلو دستور العمل‌هايی به اجرا بگذارد که منجر به کاهش مصرف انرژی بشود. اغلب، هنگام تابش خورشید و در نور روز چراغ‌ها خاموش است. هومی با ارائه‌ی راه‌کار هوشمند به کاربر در زمینه‌ی مدیریت و ذخیره‌ی انرژی کمک می‌کند. هومی با نشان دادن روند مصرف انرژی به کاربر و ترکیب با گزارش هواشناسی زمان مناسب برای استفاده از پنل خورشیدی و سایر منابع نيرو را در يک خانه‌ی مجهز اعلام می‌کند.

هومی اطلاعات و داده‌های کاربر را به صورت محلی ذخیره می‌کند. برای امنیت داده‌ها از رمزگذاری امن استفاده می‌کند و فقط به کاربر اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را می‌دهد. هیچ شخص سومی اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را ندارد، مگر افرادی که خود کاربر به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را بدهد. کاربر می‌تواند با ایجاد رمز بین هومی و گوشی هوشمند از راه دور نیز وارد سیستم شود.

هاب برودلینک

برای هوشمندسازی یک خانه نیاز به تجهیزات خانه هوشمند و امکانات ويژه‌يی نظیر هاب بردلینک نیاز است. برای نمونه، اگر قصد داريد سیستم روشنایی خانه‌يی را هوشمند بسازيد، بايد از تجهیزات هوشمندسازی مانند کلید‌ها و لامپ‌های هوشمند، هاب و امکان دست‌رسی به اینترنت بهره برد. برای ارتباط دستگاه‌ها و کنترل آن‌ها، از هاب هوشمند یا کنترل‌کننده‌ی مرکزی استفاده می‌شود. برای کنترل و برنامه‌ريزی هاب و عمليات پايش از راه دور به کمک اينترنت بايد یک برنامه‌ی هوشمند روی گوشی يا تبلت نصب کرد.

در راه حل هوشمندسازی سیستم روشنايی با اتکا به محصولات نستک (انواع کليدهای هوشمند) بايد از هابی استفاده کرد که بتواند از پروتکل ارتباط راديویی فراگير با فرکانس ۴۳۳ مگاهرتز پشتی‌بانی کند. یکی از مناسب‌ترين هاب‌های موجود در بازار ايران که از نظر کيفيت و هزينه می‌تواند در اين راه حل بگنجد، محصول شرکت برودلینک (Broadlink) است. اين يادداشت به معرفی هاب آر.ام.فور پرو (RM4 Pro) اختصاص دارد و به بهانه‌ی آن اندکی هم در باره‌ی شرکت برودلينک صحبت به ميان می‌آيد.

شرکت برودلینک يکی از شرکت‌های چينی تولید‌کننده‌ی تجهیزات خانه هوشمند است که پابه‌پای آخرین تکنولوژی‌های هوشمندسازی خانه فعالیت می‌کند. این شرکت با تمرکز بر ساخت انواع تجهيزات الکتریکی و الکترونيکی راه حل‌هایی برای هوشمندسازی خانه پيش‌نهاد کرده است. این شرکت با توليد تجهيزات پايه و محصولات جانبی به رکورد فروش بالايی دست يافته است و توانسته با تأمين قطعات و تجهيزات پايه وارد هم‌کاری با شرکت‌هایی مانند وایرپول، الکترولوکس، هانی‌ول و میتسوبیشی بشود. علاوه بر اين، محصولات اين شرکت قابلیت تعامل با مطرح‌ترين پلتفرم‌های دست‌يار مجازی و صوتی، يعنی الکسای آمازون، گوگل اسیستنت، سیری اپل و ایفت (IFTTT) سطح متفاوتی از راه حل هوشمندسازی را پيش روی کاربران می‌گذارد. به اين منظور، محصولات برودلینک مطابق با استانداردهای رايج طراحی شده و از شرکت‌های نام‌برده تأييديه‌ی رسمی دريافت کرده است.

هاب آر.ام.فور پرو نيز از جمله تجهیزات خانه هوشمند ساخت شرکت برودلینک است که تأییدیه‌های يادشده را دارد. این هاب نه تنها می‌تواند برای کنترل و برنامه‌ريزی سيستم‌های روشنايی، تهويه و امنيتی به کار برده شود، از قابلیت کنترل تلویزیون هوشمند، گیرنده‌ی دیجیتال، پخش دی‌وی‌دی و ساير لوازم خانگی برخوردار است. گفتنی‌ست که این هاب برای ارتباطات خود علاوه بر رابط راديويی فراگير با فرکانس‌های ۴۳۳ و ۳۱۵ مگاهرتز مجهز به امکانات ارتباطی وای‌فای، شبکه‌های نسل چهار و نسل پنج است. اين هاب می‌تواند با دستگاه‌های کنترل از راه دور راديويی  و مادون قرمز کار کند. کنترل‌کننده‌ی مادون قرمز می‌تواند یک مسافت خطی مستقيم تا برد ۱۵ متر را به خوبی پوشش دهد.

یکی دیگر از قابلیت های این هاب این است که می‌توان با توجه به عادت‌های زندگی و رفتارهای روزمره برای تجهیزات خانه هومند خود، برنامه‌ريزی زمانی کرد. مثلا، دستگاه تهویه هوا را می‌توان چنان تنظیم کرد که در زمان‌های مشخص به صورت منظم خاموش یا روشن شود. يا زمانی که کسی در خانه نیست، می‌توان از طریق موبایل و دست‌رسی به اينترنت وضعیت تجهیزات درون خانه را کنترل و پايش کرد. در مثالی ديگر، به کمک برنامه‌ی ایفت می‌توان واکنش متقابل حس‌گرهای را به طور هوشمندانه کنترل کرد. با اين قابلیت، می‌توان به صورت مشروط برنامه‌ريزی کرد که اگر برای مثال دما زياد شود، آن‌گاه تهویه هوای خنک روشن شود.

کاربردهای گوناگون هاب آر.ام.فور پرو.

انواع دیگر هاب‌ها

اتوماسیون خانگی در حال یافتن راه خود در زمینه‌ی سیستم‌های امنیتی هوشمند است. کیت امنيت خانگی ادوبی يک سیستم امنیت خانگی برای خدمات نظارت و مدیریت شخصی و حرفه‌يی‌ست. اين سيستم از پروتکل‌های راديويی متنوعی پشتی‌بانی می‌کند که شامل وای‌فای، زد-ويو، زيگبی و RF می‌شوند. هم‌چنین در صورت از کار افتادن وای‌فای، یک رادیو سلولی برای اتصال به اینترنت دارد و از برنامک‌های IFTTT و دستورات صوتی الکسا نيز پشتی‌بانی می‌کند.

مشابه آن سیستم خانه‌ی هوشمند ويونت است که به شما اجازه‌ی کنترل اشیاء مثل قفل در، چراغ‌ها و ترموستات‌ها را با استفاده از تلفن هوشمند به شما می‌دهد.

همان‌طور که قبلا اشاره شد، اگر می‌خواهید تجهیزات خانه هوشمند خود را با فرمان صوتی کنترل کنید، سیستم‌هایی مثل آمازون الکسا، اپل سیری و دستیار گوگل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند. حتا در بعضی از مواقع می‌توانند جای یک هاب را بگیرند. نمونه‌ی آمازون اکو پلاس یک فرستنده – گيرنده‌ی رادیو داخلی زيگبی دارد که می‌تواند در نقش یک هاب فعالیت کند. هر سه سیستم‌عامل به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از صدای خود بتوانید تمام دستگاه‌های متصل به وای‌فای را کنترل کنید و حتا می‌توان از محصولات متنوع اپل مانند هوم‌پاد، اپل تی‌وی و آی‌پد به عنوان هاب استفاده کرد. هر چند شرکت اپل به طور اختصاصی هاب تولید نمی‌کند.

دستگاه‌هایی که از هوم‌کيت پشتی‌بانی می‌کنند، می‌توانند توسط دستیار سینز (Scenes) برنامه‌ريزی و کنترل شوند. اين دستيار به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های متعددی را به طور هم‌زمان کنترل کنید. برای مثال در سناریو آغاز روز و صبح‌ به خیر، ترموستات در یک دمای معین تنظیم می‌شود، یک چراغ روشن و حتايک فنجان قهوه‌ آماده خواهد شد. شما با استفاده از برنامه‌ريزی خودکار می‌توانید بر اساس موقعیت مکانی‌تان یک وسیله را فعال کنید.

دوربین های نظارت بر نوزاد امکانی برای مراقبت بیشتر از نوزادان

روال نامنظم خواب نوزادان از بزرگ­ترین دردسرهايی‌‌ست که همه‌ی پدر و مادرها با آن سرکار دارند. به همین خاطر است که در این مواقع تکنولوژی دوربین‌­های نظارت بر نوزاد به کمک آن‌ها می‌آید و جزء دسته‌ای از تجهیزات خانه هوشمند است که بی‌شک در لیست خریدهای ضروری‌شان قرار می‌گيرد. این تکنولوژی با لالایی‌هایی که پخش می‌کند باعث آرام گرفتن نوزادان می‌شود. از طرفی، با کمک یک دوربین که در اتاق کودک نصب می‌شود، می‌توان او را از بیرون از اتاق پاييد. امکانات جالب دیگری که این تکنولوژی در اختیار والدين قرار می‌دهد این است که می‌توانند از راه دور با نوزاد خود ارتباط صوتی دوطرفه داشته باشند. به این ترتیب، اگر در آشپزخانه، سالن یا اتاق­تان هستید، نوزاد شما صدایتان را به وضوح می‌شنود. این سیستم همچنین گزارشی از دما و رطوبت خانه در اختیارتان می‌گذارد و تمام این‌ها برای آرام‌تر کردن و خواب راحت کودک دلبندتان کمک می‌کند.

گفتنی اين که این تکنولوژی را می‌توان هم‌پای ساير تجهیزات خانه هوشمند مثل دست‌یار گوگل و آمازون اکو شو (Echo Show) به کار برد. یکی از قابلیت‌هایی که این سیستم دارد امکان ارسال یک اعلان به گوشی یا تبلت‌ است تا متوجه گریه‌ کردن نوزادتان شوید، اما خوب‌تر است در کنار دستگاه خودتان یک ابزار جانبی مثل آمازون اکو شو داشته باشید تا بتوانید به طور دقیق‌تری مراقب فرزند عزیزتان باشید.

یک نکته‌ی مهم که باید حتما به آن توجه کنید، کیفیت اتصال اینترنت است. اگر اتاق کودک‌تان در جایی از خانه است که شبکه‌ی اینترنت به درستی آن را پوشش نمی‌دهد باید در خرید این تکنولوژی تجدید نظر کنید یا اقدامات دیگری برای اصلاح پوشش‌دهی اينترنت در نقاط مختلف خانه انجام بدهید.

اين گزارش حاصل بررسی‌های انجام‌شده طی چندين روز از زندگی يک کودک يازده ماهه به اسم ويليام است.  به اين ترتيب، تازه‌ترين تجهیزات خانه ی هوشمند و سیستم‌های صوتی و تصویری نظارت بر کودک آزموده شده‌اند و بر اساس اين آزمايش‌ها و با توجه به امکانات، ویژگی‌ها و سهولت کاربری‌شان درجه‌بندی شده‌اند.

سوزی اسنوز محصول بلیپ‌بلیپ (BleepBleep’s Suzy Snooze)

این وسیله‌ که یکی از تجهیزات هوشمند که به شکل يک استوانه‌ی نارنجی رنگ طراحی شده مجموعه‌يی از چند سیستم‌ است. می‌توان از آن هم به عنوان سیستم نظارت بر کودک هم مثل يک چراغ هوشمند يا سامانه‌ی صوتی پخش لالایی‌های آرام‌کننده برای کودک بهره برد.

با فشار دادن بدنه‌ی نارنجی به سمت پایین صدای جیک جیک پرنده‌ی کوچکی به گوش‌تان می‌خورد که خبر از آماده بودن این وسیله هوشمند برای استفاده می‌دهد. در قسمت پایین این وسیله دکمه‌يی قرار دارد که با فشردن آن می‌توان آن را به ساير ادوات خانه هوشمند متصل کرد. اما در آزمایش اين دستگاه برای اتصال به برنامه‌ی کاربردی از طریق وای‌فای مشکلاتی وجود دارد و گاه اتصال‌ از دست می‌رويد و اتصال آسان در زمان استفاده از سیستم نظارت بر کودک يک امر ضروری و مهم است. با اين حال، در زمان برقراری اتصال، گروه آزمون موفق به شنيدن صدای ویلیام از طریق تلفن هوشمند شدند.

به کمک برنامه‌ی کاربردی می‌توان برای کودک لالایی پخش و نور چراغ را که به خواب راحت کودک کمک می‌کند، کنترل کرد. در آزمایش‌های انجام‌شده درجه‌ی کارآمد و سودمندی این سیستم در حد خوبی تأييد شد و مشخص شد که حتا استفاده از آن برای ویلیام هم لذت‌بخش بوده است.

سیستم نظارت بر کودک سوزی اسنوز محصول بلیپ‌بلیپ (BleepBleep’s Suzy Snooze).

بلیپ‌بلیپ قرار است در آینده‌ی نه چندان دور یک ویژگی به این محصول اضافه کند. در آن صورت، به کمک يک آشکارساز صوتی که گریه‌ی کودک را تشخیص می‌دهد، سیستم توانایی آرام کردن کودک را هم خواهد داشت و می‌تواند دوباره او را بخواباند.

وضعیت کلاهک این وسیله هوشمند سازی نشان‌دهنده‌ی زمان خواب و بیداری کودک است. به این معنا که هر وقت کلاه در پایین ترین حد ممکن است، در ابتدای زمان خواب کودک قرار داريم و هر چه کلاهک بالاتر بياید، به زمان مناسب برای بيداری‌اش نزديک می‌شويم. در بالاترین موقعیت وقت آن شده که کودک از تخت‌ش بیرون بیاید. فقط باید مراقب تنظیم دقیق کلاهک بود تا بی‌موقع اعلان و هشدار بیدار شدن صادر نکند.

دوربین خانگی نست (Nest)

دوربین خانگی نست تنها مختص نظارت بر کودک نیست و حتا زمانی که نوزادتان بزرگ‌تر شود، اگر به دوربين هوشمند خوبی در هر جای خانه احتیاج داشته باشيد، به کارتان می‌آيد.

کیفیت تصویری بالا با وضوح ۱۰۸۰ پیکسل و قابلیت دید در شب از برترین ويژگی‌های این وسیله خانه هوشمند است. علاوه بر این، دوربین نست دارای آشکارساز نویز و سر و صداست. به اين ترتیب، می‌تواند صدای گریه‌ی نوزاد را تشخیص دهد و شما را با ارسال پیام هشدار روی گوشی یا ساعت هوشمندتان مطلع کند. این وسیله خانه هوشمند با استفاده از برنامه‌ی کاربردی نست از طریق انواع گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید و اپل، هم‌چنین به کمک تجهیزات خانه هوشمند دیگری مثل اکو شو و اکو اسپات قابل رصد کردن است. اگر نمی‌خواهید به هر دلیل از تجهیزات هوشمند سازی مثل اکو شو یا اکو اسپات استفاده کنيد، لازم است از یک تبلت جداگانه برای رصد کردن دوربین استفاده کنید. اين کار باعث افزايش هزینه‌‌ها می‌شود، اما سیستمی بسیار کاربردی و مفید در اختیار خواهید داشت.

اما دوربین خانگی نست مدل آی‌کیو هزینه‌هایی را که دوربین‌های قدیمی‌تر نست داشتند، ندارد. برای پخش فیلم تا سه ساعت نیازی به پرداخت هزینه نیست و خدمات به طور رایگان ارائه می‌شود، اما برای مدت طولانی‌تر بايد حق خدماتی را ماهانه پرداخت کرد.

ارزش اين دستگاه ۲۰۰ دلار است.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه این تجهیزات خانه هوشمند با هم کار می‌کنند و چگونه می‌توان بستر تعامل آن‌ها را با یکدیگر به وجود آورد؟!

سیستم کنترل تجهیزات ه.شمندسازی معمولا از شبکه‌ی وای‌فای یا بلوتوث برای ایجاد ارتباط بین دستگاه های هوشمند استفاده می‌کند تا بتوانید فرمان‌های خود را صادر کنید. در واقع، زمانی که شما وای‌فای یا بلوتوث و حداقل یک وسیله هوشمند داريد که می‌توانید آن را با گوشی هوشمند یا هاب مرکزی کنترل کنید، سیستم خانه‌ی شما هوشمند است. به همین سادگی!

زمانی که تجهیزات خانه هوشمند در دسترس شما هستند، برخورداری از یک سیستم خانه‌ی هوشمند ایده‌يی فوق‌العاده و در دسترس به نظر می‌رسد. با اين حال، يک سوال مطرح است که چرا فرآيند کنترل و مدیریت را به ربات‌ها و کامپیوترها نسپاریم؟

مراقبت از اعمال روزانه‌يی چون شست‌وشو، پخت‌وپز، تمیزکاری، خشک‌شویی و نظير اين‌ها با استفاده از تجهیزات هوشمند باعث می‌شود تا بتوانید در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

طبق تحقیقاتی که دولت آمریکا از سال ۲۰۱۴ انجام داده است، حدود ۲۵ درصد انرژی مصرفی خانگی غیرضروری‌ست. خانه‌ی هوشمند به کاهش این کميت کمک می‌کند. طبق گفته‌ی اتحادیه تجهیزات متصل به شبکه (CDA)، استفاده از قطعات هوشمندسازی ساختمان به کاهش مصرف انرژی بیش از ۳۰ درصد کمک می‌کند و این کاهش ۳۰ درصدی برای یک خانه‌ی متوسط در انگليس به معنای صرفه‌جويی به اندازه‌ی ۴۵۰ دلار در سال است.

۷۱ درصد مردم انگليس حداقل ۲ محصول هوشمند در خانه‌هایشان دارند. این تعداد رو به افزایش است. خوب است بدانید که استفاده از بلندگوهای هوشمند از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ در انگليس طبق گفته‌ی یوگاو (YouGov) دو برابر شده است.

هزینه و مزايای اتوماسیون خانگی

جدول زير و قيمت تقريبی انواع محصولات (بر حسب پوند انگليس) طبق گزارش سال 2019 تهیه شده که به برآورد هزینه انواع تجهیزات خانه هوشمند پرداخته است. (تهيه‌کننده‌ی جدول جاش جکمن و ناشر آن آمازون است).

جدول۱: برآورد بودجه‌ی لازم برای هوشمندسازی در بخش‌های مختلف خانه.

هم‌اکنون فرصت مناسبی‌ست برای مرور فهرست‌وار انواع مزيت‌های تجهیزات خانه‌ی هوشمند:

  • صرفه‌جويی در مصرف انرژی و هزینه: انرژی مصرفی در خانه تا ۳۰ درصد کاهش می‌يابد و منجر به صرفه‌جويی ۴۵۰ دلار در سال خواهد شد.
  • خرسندی و رضایت: طبق تحقیقات انجام شده، ۹۸ درصد از افرادی که از وسایل خانه هوشمند استفاده می‌کنند، از تجربه‌ی کاربری خود بسیار راضی بوده‌اند.
  • امنیت بیش‌تر: طبق برآوردی که در سال ۲۰۱۲ پروفسور ژوزف بی کان در باره‌ی پرونده‌ی سرقت‌ها انجام داده، ۶۰ درصد از سارقان برای دزدی به سراغ چيزی که مجهز به سيستم هشداردهنده است، نمی‌روند.
  • آسودگی خاطر: شما با داشتن سیستم و تجهیزات خانه‌ی هوشمند امنیت بیشتری دارید. طبق برآوردهایی که
    در سال ۲۰۱۷ انجام شد، سیستم امنیتی در خانه‌های هوشمند ۸۹ درصد سارقان را از دزدی بازداشته است.
  • استقلال بیشتر برای افراد مسن: وسایل خانه هوشمند مثل پرده هوشمند، ترموستات هوشمند، زنگ‌های ویدیویی، بلندگوهای هوشمند، زندگی روزمره را برای افراد مسن و کم‌توان راحت‌تر می‌کنند.
  • راحتی: در یک خانه‌ی هوشمند شما می‌توانید همه چیز را از جمله قهوه‌ساز، تلویزیون و چراغ‌های روشنایی با صدایتان کنترل کنید. فقط کافی‌ست تا هر چیزی را لازم داريد، فرا بخوانید.

البته همراه این مزایا معایبی هم در کار است. جدول زير ديدگاه‌های موفق و مقابل روبه‌روی هم گذاشته شده‌اند. در بخش‌های بعدی اين مطلب، ضمن مرور کاربردهای مختلفی که برای اتوماسيون و هوشمندسازی سامانه‌های خانگی متصور است، برترين گزينه‌های بازار در سال ۲۰۱۹ معرفی می‌شوند.

نظرات مخالفنظرات موافق
هزينه‌ی اوليه‌ی قابل توجهکمک به صرفه‌جويی مالی
برای یادگیری روش کاربری به کمی زمان نیاز داردزندگی راحت‌تر و خوش‌آیندتر
بدون حفاظت مناسب، قابل هک شدن است.استقلال بیش‌تر
امنیت بالاتر
آسودگی خاطر بیش‌تر
ایجاد رضایت تقريبا تضمینی

جدول۲: نظرات موافق و مخالف در باره‌ی مزايا و معايب خانه‌ی هوشمند

 

مطالب مشابه

بازار و صنعت

بیشتر بخوانید…

فهرست