Warning: The magic method Vc_Manager::__wakeup() must have public visibility in /home/nestecha/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-manager.php on line 203
آشنایی با انواع تجهیزات خانه هوشمند – نستک ایران

آشنایی با انواع تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند و محصولات خانه هوشمند نستک

قبلا درباره تاریخچه هوشمند سازی به تفصیل سخن گفتیم و از سرآغاز این تکنولوژی تا امروز صحبت کردیم. اما، امروزه به لطف بخش اعظمی از تجهیزات خانه هوشمند، خانه‌های هوشمندی که در انتظارشان بودیم  پدیدار شده‌اند. لوازم جانبی خانه هوشمند می‌توانند یک خانه‌ی معمولی را به خانه‌ای ایمن با حریم خصوصی و بهره‌وری انرژی بالا تبدیل کنند. کنترل دمای خانه، سیستم روشنایی و امنیتی تنها با یک فرمان صوتی ساده، گوشی هوشمند و یا تبلت، همگی از امتیازهای یک خانه‌ی هوشمند است.

در این مطلب به معرفی انواع ارتباط بین تجهیزات خانه ی هوشمند میپردازیم و سپس به معرفی وسایل خانه هوشمند ضروری و پرکاربرد مانند روشنایی هوشمند، ترموستات هوشمند، دستیارهای صوتی و امکان گپ ویدیویی، قفل‌های هوشمند و … می‌پردازیم. به دنبال معرفی هر سیستم هوشمند، از یک برند ایرانی یا خارجی نام می‌بریم.

انواع بسترهای ارتباطی بین تجهیزات هوشمند سازی

تجهیزات هوشمند سازی بی سیم

در این بستر تجهیزات خانه هوشمند از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند. که این امکان را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از راه دور و در هر کجا که هستند به وسایل هوشمندشان دسترسی داشته باشند. این تجهیزات خانه هوشمند اغلب به وسیله‌ای به نام دستگاه کنترل مرکزی یا پردازنده مرکزی هوشمند وصل می‌شوند. به عبارتی این دستگاه در دریافت و ارسال فرمان‌ها و اطلاعات نقش واسطه را عمل می‌کند. برای اطلاع بیشتر در مورد دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی به این منبع مراجعه کنید. اما، برخی از تجهیزات یا قطعات هوشمند سازی ساختمان هم نیازی به این دستگاه ندارند و به طور مستقل به اینترنت وصل می‌شوند.

هزینه‌های سیم‌کشی برای ساختمان‌هايی که پيش از اين ساخته شده‌اند، منعی برای اجرای تکنولوژی مبتنی بر سیم است. اما، با ترويج تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم که رویکردی کم‌هزینه و با دوام است، استفاده از تجهیزات هوشمند راحت‌تر شده و بازدهی مصرف انرژی در ساختمان بهبود یافته است. خوبی تکنولوژی بی‌سیم این است که می‌توان با استفاده از آن بدون نیاز به سیم‌کشی جدید و یا ایجاد اختلال در روند کاربری ساختمان‌ها عمليات بازسازی و توسعه را به سرانجام رساند.

تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم پيش از اين چندان قابل اعتماد نبود و زمينه‌ی صنعتی شدن نيافته بود. اما در حال حاضر، این تکنولوژی در حال رشد می‌تواند برای راه‌اندازی تجهیزات خانه هوشمند با هدف دسترسی به خدمات و امکانات بیش‌تر، کاهش مصرف انرژی و بهبود عمل‌کرد ساختمان به کار آيد.

تصورات اشتباهی که درباره‌ی تکنولوژی بی‌سیم وجود دارد ناشی از تجربیات اولیه در خانه‌هایی‌ست که دارای سیستم‌های کنترل خانگی بوده‌اند. مشکلات برد سیگنال‌ها و تداخل‌شان در گذشته دست و پا گير بودند، اما امروز داستان فرق دارد. حالا تجهیزات خانه هوشمند بی‌سیم را همه جا می‌توان ديد، از لپ‌تاپ‌ها تا گوشی‌های هوشمند گرفته تا سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های نظارتی و دیگر چيزها.

انجام بسياری از فرآيندها و فعاليت‌ها نيازمند پهنای باند زياد است و نسبت به تأخیر حساسیت وجود دارد. در اتوماسیون ساختمان با فعاليت‌هايی مواجه هستيم که نيازمند پهنای باند اندک هستند و نسبت به تأخیر حساس نیستند. به اين ترتيب، تکنولوژی ارتباطات بی‌سیم به راحتی می‌تواند تأمين‌کننده‌ی نياز ارتباطی ارسال فرمان‌ها و پيام‌ها و روند پاسخ‌دهی باشد.

از سوی دیگر، باز هم بر خلاف تصوری نادرست،‌ ساختمان‌هایی که از سیستم ارتباطی یا تجهیزات خانه هوشمند بی‌سیم استفاده می‌کنند، می‌توانند کاملا امن باشند. در واقع، تجهیزات بی‌سیم می‌توانند از کدگذاری‌های تجاری، دولتی و حتا نظامی همراه با احراز هویت چند عاملی استفاده کنند.

بر اساس يک گزارش رسمی، سیستم‌های بی‌سیم به لحاظ امنیت اطلاعاتی و مقاومت در برابر نفوذ، نسبت به مدل‌های سیمی اغلب امن‌تر هستند. سیستم‌هایی که امروزه پیاده‌سازی می‌شوند از نوعی تکنولوژی رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کنند که از لحاظ کارکرد مشابه تکنولوژی به کار رفته در کامپیوتر‌هاست و برای دسترسی به اطلاعات، تغییر دادن تنظیمات و کنترل آن‌ها، اول باید از احراز هویت چند عاملی عبور کرد.

امروزه تقریبا ۱۰ درصد وسیله‌ها و حس‌گرهایی که برای کنترل ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند، بی‌سیم هستند. این سهم به سرعت در حال افزایش است. پس باید به این تکنولوژی جدی‌تر نگریست و آن را بستری برای کنترل و مدیریت مؤثرتر و مقرون به صرفه‌تر محیط پیرامون در نظر گرفت.

بسته به امکانات و تسهیلات، پروتکل‌های بی‌سیمی که بر بسترهای بی‌سيم کار می‌کنند، نسبت به سیستم‌های سنتی بهترند و مزایای بیش‌تری دارند. با اعتنا به برخی از اين قابلیت‌ها مشخص می‌شود که چرا بسیاری از  صاحب‌خانه‌ها سیستم‌های بی‌سیم را ترجیح می‌دهند.

نصب آسان از مزایای اصلی و مهم سیستم های بی‌سیم است. در روش سنتی، برای راه‌اندازی شبکه‌ی اتوماسیون ساختمان و وصل کردن کنترل‌کننده‌های مختلف به تجهیزات خانه هوشمند و شبکه و اجرای عملیات پشتی‌بانی نرم‌افزاری لازم است تا سرتاسر ساختمان سیم‌کشی شود. در ساخت و سازهای جدید این موضوع چندان اهمیتی ندارد، اما اگر پای بازسازی و نوسازی در یک ساختمان از پيش ساخته شده به میان آيد، هزینه‌ی سیم‌کشی یک عامل خیلی مهم است.

تجهیزات بی‌سیم بدون نیاز به سیم‌کشی نصب می‌شوند. به اين ترتيب، نه نیازی به بازسازی مجدد است نه نیازی به رسم مجدد نقشه‌ی سیم‌کشی. مهم‌تر از همه، هیچ تداخلی هم رخ نمی‌دهد. به علاوه، بیش‌تر تجهیزات بی‌سیم ساختار هوشمندانه‌یی دارند. این ساختار به آن‌ها قابلیتی می‌دهد که شبکه را بشناسند و به طور خودکار به شبکه‌ی بی‌سیم ساختمان وصل شوند. پس، اضافه شدن تجهیزات به شبکه به سادگی و با یک کلیک انجام می‌شود.

از سويی، تکنولوژی بی‌سیم گاهی اوقات تنها راه حل عملی‌ست. برای مثال، در اتاق جلسه‌هایی که تماما از شیشه هستند و یا بناهای تاریخی که نباید به بافت و زیرساخت آن‌ها آسیب وارد شود، استفاده از راه حل بی‌سیم مناسب‌ترين رویکرد است.

هم‌چنين، برای ساختمان‌های هم‌جوار و نزدیک به هم می‌توان از این تکنولوژی استفاده کرد. برای مثال، می‌توان ساختمان مجاور را با اتکا به ارتباطات بی‌سیم به شبکه وارد کرد، در حالی که عملیات سیم‌کشی بین ساختمان‌ها از لحاظ هزینه بسیار گران تمام می‌شود.

از دیگر امتیازهای تکنولوژی بی‌سیم آن است که به آسانی قابل توسعه است. اکثر تجهیزات بی‌سيم مورد استفاده برای عملیات کنترل در ساختمان‌ هم از ظرفیت ارتباط بين پروتکلی برخوردار هستند هم از امکان افزايش و گسترش قابلیت‌های عملياتی.

تکنولوژی بی‌سیم کمک می‌کند تا تجهیزات جدید، حس‌گرها، عمل‌گرها و کنترل‌کننده‌ها بتوانند وارد يک شبکه‌ی در حال بهره‌برداری شوند. برخی با خودکار کردن تنها بخشی از ساختمان اولین قدم را در راستای پیاده‌سازی اتوماسیون ساختمان برمی‌دارند تا با دیدن نتایج بتوانند برای پیشروی بیشتر تصمیم بگیرند و عده‌يی هم به خاطر محدودیت منابع مالی‌ در آغاز راه چنين تصميمی می‌گيرند. به هر روی، در آينده برای هم‌چه ساختمان‌هايی ظرفیت توسعه و تحقق آن به آسانی بسيار مهم است.

از ديگر سو، تکنولوژی بی‌سیم سبب می‌شود تا مالکان ساختمان‌ها از تکنولوژی‌های جدید و به‌روزرسانی‌ها بهره ببرند. این تکنولوژی ساختمان‌ها را مدام پیشرفته‌تر می‌کند و به مرور زمان، با ذخیره‌ی انرژی بازدهی بهتری را در پی می‌آورد. این موارد باعث افزایش طول عمر یک ساختمان و امکانات آن می‌شوند. مطالعات نشان داده که هزینه‌يی که صرف افزایش چرخه‌ی عمر ساختمان‌های سبز می‌شود، بسیار کم‌تر از ساختمان‌های غیر سبز است. بازسازی‌هایی که يک ساختمان را سبز می‌کند، ارزش آن را تا ۴ درصد افزایش می‌دهد و هم‌چنین، هزینه‌های عملیاتی تا ۸.۵ درصد کاهش می‌یابد.

تجهیزات هوشمند سازی با سیم

در این تکنولوژی، بستر ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند با دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی از طریق سیم فراهم می‌شود. به عنوان مثال پروتکل ارتباطی KNX، یکی از پروتکل‌هایی است که برای پیاده‌سازی و اجرا به بستر سیمی نیازمند است. که قبلا در مقاله بررسی انواع پروتکل‌های ارتباطی خانه هوشمند در مورد آن به تفصیل صحبت کردیم.

مقایسه قیمت خانه هوشمند مبتنی بر تجهیزات هوشمند سازی سیمی نسبت به بستر بی سیم.
جدول۱: مقایسه نصب تجهیزات خانه هوشمند بی‌سیم در مقابل تجهیزات سیمی در ساختمان از لحاظ هزینه بر حسب دلار آمریکا.

همان طور که در جدول بالا می‌بینید، هزینه سیم‌کشی در مقایسه با نصب تجهیزات بی‌سیم به طور قابل توجهی بیشتر است. از طرفی، صرفه‌جویی منابع و بازدهی  در ساختمان مبتنی بر تجهیزات بی‌سیم بیشتر است. بنابراین استفاده از تجهیزات خانه هوشمند مبتنی بر ارتباطات بی‌سیم مزایایی به همراه دارد که تجهیزات سیمی از آن برخوردار نیستند.

معرفی انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

قطعات هوشمند سازی ساختمان آنقدر گسترده هستند که بررسی جامع تک تک آن‌ها در یک مقاله غیر ممکن است. بنابراین ما در این مقاله به سراغ معرفی مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات خانه هوشمند می‌رویم و در مورد تک تک این وسیله‌های هوشمند سازی صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

خرید آنلاین و قیمت تجهیزات خانه هوشمند

جهت خرید و دریافت قیمت تجهیزات خانه هوشمند به سایت سوییچ لند که در زمینه فروش تجهیزات هوشمند سازی ساختمان فعالیت دارد مراجعه کنید.

روشنایی هوشمند برای کنترل راحت‌تر سیستم روشنایی

یک سیستم روشنایی هوشمند، نه تنها مدیریت سیستم روشنایی را راحت‌تر می‌کند، بلکه ممکن است به خواب بهتر شما نیز کمک کند.

چراغ‌های خانه شما همانند سایر لوازم دیگر می‌توانند از طریق تلفن هوشمند یا تبلت کنترل و مدیریت شوند. برای مثال، می‌توانید از طریق کلید لمسی که جایگزین کلیدها و دیمرهای سنتی می‌شوند، مدیریت چراغ‌ها را در دست بگیرید. به طور مثال، می‌توان یک چراغ را به گونه‌ای تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش شود. یا حتا امکان پیاده‌سازی و اجرای سناریوهای مختلف مطابق نیاز وجود دارد.

اگر کم‌خوابی یا بدخوابی دارید تغییر رنگ یا گرمای نور در نور پردازی هوشمند می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند. سپس در طول شب به مرور از روشنایی اتاق بکاهید تا چشمانتان برای خواب آماده شود.

پیاده سازی روشنایی هوشمند و تهیه سایر تجهیزات خانه هوشمند، علاوه بر اینکه کنترل راحت‌تر خانه را برای شما فراهم می‌کند، بر ارزش و قیمت خانه هوشمند شما تاثر گذار است.
کنترل سیستم روشنایی از طریق صفحه‌کلیدهای لمسی.

ترموستات هوشمند برای مدیریت خودکار دمای محیط

ترموستات هوشمند از دیگر  وسایل خانه هوشمند است که به شما کمک می‌کند تا محیط خانه‌ی خود را در دمای مطلوب نگه دارید. این در حالی است که شما تنها از آن منبع انرژی‌یی که ضروری و مورد نیاز است استفاد می‌کنید. در صورتی که یک ترموستات معمولی به شما این امکان را می‌دهد که دما را به طور دستی تغییر دهید. اما ترموستات هوشمند را می‌توان از قبل تنظیم کرد. همچنین رطوبت خانه شما را با فصول مختلف تنظیم می‌کند.

علاوه بر این، با یک ترموستات هوشمند دمای خانه را از راه دور قابل کنترل است. به طوری که می‌توانید در مسیر برگشت به خانه دمای سالن را تغییر دهید. مهم‌تر از همه، صورت حساب انرژی سالانه شما را به صورت قابل توجهی کم می‌کند و رد پای کربن را کاهش می‌دهد.

ترموستات هوشمند جزء دسته از محصولاتی است که نستک ایران عرضه می‌کند. این ترموستات دارای صفحه‌ی لمسی LED می‌باشد که می‌توان از آن برای کنترل چیلر، فن، کولر و هیتر استفاده نمود. این وسیله یکی از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی است که دارای پنج پل لمسی برای تنظیم دمای محیط از 50- تا 60+ استفاده می‌شود.

نصب ترموستات، بدون تغییر سیم‌کشی خانه به آسانی قابل انجام است. تمامی تجهیزات خانه هوشمند نستک از جمله ترموستات‌های هوشمند، به دلیل سازگار بودن با استاندارد سیم‌کشی ایران، به راحتی در قوطی‌های برق موجود در بازار نصب می‌شوند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد این محصول کسب کنید و برای خرید تجهیزات خانه هوشمند اقدام کنید، به این صفحه سر بزنید.

تنظیم دمای محیط خانه به وسیله‌ی تبلت خانه هوشمند.

دستیار صوتی برای کنترل تجهیزات به وسیله فرمان صوتی

فکر می‌کنید اگر بتوانید تمامی تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق یک وسیله جانبی کنترل کنید، آن وسیله چه می‌تواند باشد؟! امروزه کنترل تجهیزات خانه ی هوشمند از طریق فرمان‌های صوتی به وسیله دستیار صوتی هوشمند این رویا را برای صاحب خانه‌ها به واقعیت بدل می‌کند. این دستیار صوتی به فرمان‌های شما پاسخ می‌دهد و انجام امور روزانه از خرید مواد غذایی گرفته تا برنامه‌ریزی برای داشتن یک قرار ملاقات را برای شما راحت‌تر می‌کند.

سيستم‌های بلندگوی بی‌سيم محبوب‌ترين کاربرد این نوع از تجهیزات خانه هوشمند در آمريکا در سال ۲۰۱۵ بوده، به نحوی که ۱۷٪ مردم دست کم از يک ابزار مربوط به آن استفاده می‌کرده‌اند. در همان سال، رتبه‌ی بعدی به انواع ترموستات‌ با ۱۱٪ محبوبيت عامه رسيد.

این تکنولوژی برای کاربران کم‌توان نیز بسیار کاربردی و ارزشمند است و به آن‌ها در انجام کارهایی مثل کنترل چراغ‌ها، ترموستات و سیستم امنیتی کمک می‌کند.

تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات یک خانه هوشمند می‌توانند به هم متصل و یکپارچه شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، مدیریت و نظارت بر وسایل خانه‌ی هوشمند شما راحت‌تر می‌شود.

دستیارهای صوتی جزء تجهیزات هوشمندی هستند که کارهای روزمره با دریافت دستورهای صوتی انجام می‌دهند.
مدیریت خانه‌ی هوشمند از طریق فرمان‌های صوتی به وسیله دستیارهای صوتی.

آمازون اکو جزء دسته‌ی تجهیزات خانه هوشمند الکسا می‌باشد که هم هنوز نسخه های به روز شده بیرون می‌دهد. الکسا مهارت های زیادی دارد که می‌توانید از آن ها به نحوی بهره مند شوید. مثلا، امکان کنترل موسیقی یا پاسخگویی به نیاز ها و درخواست های شما! اسپیکرهای هوشمند مثل آمازن اکو این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوانید تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق فرمان‌های صوتی به راحتی کنترل کنید. از طرفی، همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم، دامنه‌ی سوالاتی که می‌توانید از الکسا بپرسید زیاد هستند. مثلاً، پرسیدن ساعت یا تاریخ. حتا می‌توانید لیست خرید خود را به الکسا بسپارید.

قفل های هوشمند برای امنیت هر چه بیشتر

هنوز هم بعد از خروج از خانه نگران قفل کردن در خانه‌تان هستید؟ با داشتن تجهیزات خانه هوشمند نظیر قفل‌های هوشمند، آرامش و راحتی را جایگزین نگرانی‌هایتان کنید.

قفل‌های هوشمند بی‌شک، تکمیل کننده‌ی قفل‌های سنتی هستند. مثلاً می‌توان درب خانه را بدون استفاده از کلید قفل یا باز کرد. حتا این کار را از راه دور هم می‌توان انجام داد. همچنین هشدارهایی در رابطه با رفت و آمد افراد به خانه‌تان دریافت می‌کنید. قفل‌های هوشمند جزء دسته‌ای از تجهیزات هوشمندسازی است که بستر امنیت خانه شما را فراهم می‌کنند.

قفل هوشمند یکی از مهم ترین تجهیزات خانه هوشمند است که امنیت خانه شما را تضمین می کند. این نوع از محصولات خانه هوشمند قابلیت های فراوانی دارند از جمله این که امکان کنترل از راه دور حتا خارج ار خانه را برای شما فراهم میکنند.
تضمین امنیت خانه با قفل‌های هوشمند.

این قفل هوشمند نوکی (Nuki) با طراحی مینیمال و نصب آسانی که دارد، آدم را برای خریدش وسوسه می‌کند. این محصول متکی به قفل و کلیدی‌ست که روی در خانه‌تان نصب است. احتمالا برای کسانی که از قفل معمولی استفاده می‌کنند، گزینه خوبی است.

این قفل درب هوشمند روی کلید قرار می‌گیرد و با استفاده از یک صفحه‌ی آهنی به در نصب می‌شود. سپس قفل را با یک برنامه‌ی کاربردی کالیبره می‌کنیم تا موتور تعبیه شده در نوکی تنظیم شود و اندازه‌ی فشار لازم را برای چرخاندن کلید بفهمد. به همین سادگی!

هرچند مشکل این‌جاست که این قفل تنها روی قفل‌هایی می‌نشیند که متناسب با نوکی باشند. یعنی هر کلیدی که کمی بزرگ‌تر باشد و شکل و شمایل آن را نداشته باشد، روی آن نصب نمی‌شود. به علاوه اگر سوراخ کلید به دستگیره‌ی در نزدیک باشد باز هم در نصب با مشکل رو به رو می‌شویم.

قفل هوشمند نوکی (Nuki).

با فرض این که این کلید متناسب در منزل شماست، به راحتی و بدون هیچ ابزار دیگری می‌توانید آن را نصب کنید. شاید فکر کنید برداشتن این قفل هوشمند هم کار راحتی‌ست، در صورتی که این طور نیست. زمانی که در حالت قفل شده قرار گرفته، وضعیت کلید باعث نگه ‌داشته شدن نوکی روی در می‌شود. در واقع قفل نوکی بدون برداشتن تمام قفل در قابل برداشتن نیست.

احتمالاً، تا به حال متوجه اهمیت ویژه‌ی این وسیله در بین سایر تجهیزات هوشمندسازی شده‌اید. امنیت موضوع مهمی است که هر خانه هوشمند از آن برخوردار است.

سیستم صوتی خانه هوشمند برای سرگرمی‌های روزمره

با نگاهی به بازار تجهیزات خانه هوشمند چه بسا اوضاع خيلی یک‌نواخت به نظر برسد. هر وقت که شرکت‌ها از تازه‌ترین محصولات خود رونمایی می‌کنند کاربرها منتظر محصول جدید و متفاوتی هستند. اما بيش‌تر اوقات متوجه می‌شوند که با چيزی از همان دسته‌های پيشین، مانند دماسنج‌ها، چراغ‌ها، دوربین‌های مدار بسته و … سر و کار دارند. در فرآيند هوشمندسازی خانه باید به این نکته توجه داشت که صرف اين که کاربر تمام محصولات هوشمند را داشته باشد، خانه‌اش هوشمند نمی‌شود. کاربر با استفاده‌ی بهینه از تک تک هم‌چه محصولاتی می‌تواند به خانه‌ی هوشمند دست پیدا کند.

آن‌چه چنين حسی را می‌تواند تغيیر دهد، يک سیستم صوتی هوشمند است. با به کار گیری این سیستم امکان پخش موسیقی در تمامی اتاق های خانه با صدایی رسا برقرار می شود. حتا با تعریف انواع سناریو می‌توانید زمان پخش موسیقی دلخواه ‌تان را انتخاب کنید.

از دیگر محصولات هوشمند نستک، موزیک پلیر هوشمند دیواری است که به شما امکان پخش موسیقی مورد علاقه تان را می‌دهد. این دستگاه تمام لمسی از چهار بلندگوی استریو پشتیبانی می‌کند که می‌توان آن را در جای جای خانه نصب کرد. از طرفی هم مجهز به درگاه USB و AUX می‌باشد.

پردازنده مرکزی خانه هوشمند برای مدیریت یکپارچه تجهیزات هوشمند

دستگاه‌های کنترل مرکزی يا هاب‌های اتوماسیون خانه‌ی هوشمند که به عنوان پردازنده مرکزی خانه هوشمند نیز شناخته می‌شوند، یک راه حل برای یک‌پارچه کردن ابزارهای کوچک و کنترل آن‌ها تنها به وسیله‌ی یک برنامه‌ی کاربردی‌ست.

هاب به عنوان مرکز عصبی سیستم اتوماسیون منزل شما عمل می‌کند و تمامی وسایل خانه هوشمند شما را به هم وصل می‌کند. استفاده از هاب کاملا به این موضوع بستگی دارد که شما از چه تجهیزات هوشمند سازی استفاده می‌کنید و چه تعدادی از آن‌ها را می‌خواهید کنترل کنید. برای مثال اگر تصمیم به استفاده از دستگاه‌های اینستون دارید، شما برای کنترل وسیله‌هایتان نیاز به یک هاب اینستون خواهید داشت. هاب اینستون تمامی وسیله‌های اینستون را کنترل می‌کند و با محصولات سونوز، نست و لاجيتک سازگار است. این هاب از فرمان‌های صوتی آمازون الکسا و میکروسافت کورتانا پشتی‌بانی می‌کند.

هاب خانه هوشمند یکی از تجهیزات هوشمند سازی است. این دستگاه محصولات خانه هوشمند را به یکدیکر متصل می کند. به واسطه این دستگاه میتوان تجهیزات خانه ی هوشمند را کنترل کرد.
مجموعه‌ی محصولات هوم‌کيت و هاب اينستون.

یکی از مناسب‌ترين هاب‌های موجود در بازار ايران که از نظر کيفيت و هزينه می‌تواند در اين راه حل بگنجد، محصول شرکت برودلینک (Broadlink) است. اين يادداشت به معرفی هاب آر.ام.فور پرو (RM4 Pro) اختصاص دارد و به بهانه‌ی آن اندکی هم در باره‌ی شرکت برودلينک صحبت به ميان می‌آيد.

شرکت برودلینک يکی از شرکت‌های چينی تولید‌کننده‌ی تجهیزات خانه هوشمند است که پابه‌پای آخرین تکنولوژی‌های هوشمندسازی خانه فعالیت می‌کند. این شرکت با تمرکز بر ساخت انواع تجهيزات الکتریکی و الکترونيکی راه حل‌هایی برای هوشمندسازی خانه پيش‌نهاد کرده است. این شرکت با توليد تجهيزات پايه و محصولات جانبی به رکورد فروش بالايی دست يافته است و توانسته با تأمين قطعات و تجهيزات پايه وارد هم‌کاری با شرکت‌هایی مانند وایرپول، الکترولوکس، هانی‌ول و میتسوبیشی بشود. علاوه بر اين، محصولات اين شرکت قابلیت تعامل با مطرح‌ترين پلتفرم‌های دست‌يار مجازی و صوتی، يعنی الکسای آمازون، گوگل اسیستنت، سیری اپل و ایفت (IFTTT) سطح متفاوتی از راه حل هوشمندسازی را پيش روی کاربران می‌گذارد. به اين منظور، محصولات برودلینک مطابق با استانداردهای رايج طراحی شده و از شرکت‌های نام‌برده تأييديه‌ی رسمی دريافت کرده است.

کاربردهای گوناگون هاب آر.ام.فور پرو.

هاب آر.ام.فور پرو از جمله تجهیزات خانه هوشمند ساخت شرکت برودلینک است که تأییدیه‌های يادشده را دارد. این هاب نه تنها می‌تواند برای کنترل و برنامه‌ريزی سيستم‌های روشنايی، تهويه و امنيتی به کار برده شود، از قابلیت کنترل تلویزیون هوشمند، گیرنده‌ی دیجیتال، پخش دی‌وی‌دی و ساير لوازم خانگی برخوردار است. گفتنی‌ست که این هاب برای ارتباطات خود علاوه بر رابط راديويی فراگير با فرکانس‌های ۴۳۳ و ۳۱۵ مگاهرتز مجهز به امکانات ارتباطی وای‌فای، شبکه‌های نسل چهار و نسل پنج است. اين هاب می‌تواند با دستگاه‌های کنترل از راه دور راديويی  و مادون قرمز کار کند. کنترل‌کننده‌ی مادون قرمز می‌تواند یک مسافت خطی مستقيم تا برد ۱۵ متر را به خوبی پوشش دهد.

یکی دیگر از قابلیت های این هاب این است که می‌توان با توجه به عادت‌های زندگی و رفتارهای روزمره برای تجهیزات خانه هومند خود، برنامه‌ريزی زمانی کرد. مثلا، دستگاه تهویه هوا را می‌توان چنان تنظیم کرد که در زمان‌های مشخص به صورت منظم خاموش یا روشن شود. يا زمانی که کسی در خانه نیست، می‌توان از طریق موبایل و دست‌رسی به اينترنت وضعیت تجهیزات درون خانه را کنترل و پايش کرد. در مثالی ديگر، به کمک برنامه‌ی ایفت می‌توان واکنش متقابل حس‌گرهای را به طور هوشمندانه کنترل کرد. با اين قابلیت، می‌توان به صورت مشروط برنامه‌ريزی کرد که اگر برای مثال دما زياد شود، آن‌گاه تهویه هوای خنک روشن شود.

دوربین های نظارت هوشمند امکانی برای مراقبت بیشتر از نوزادان

روال نامنظم خواب نوزادان از بزرگ­ترین دردسرهايی‌‌ست که همه‌ی پدر و مادرها با آن سرکار دارند. به همین خاطر است که در این مواقع تکنولوژی دوربین‌­های نظارت بر نوزاد به کمک آن‌ها می‌آید و جزء دسته‌ای از تجهیزات خانه هوشمند است که بی‌شک در لیست خریدهای ضروری‌شان قرار می‌گيرد. این تکنولوژی با لالایی‌هایی که پخش می‌کند باعث آرام گرفتن نوزادان می‌شود. از طرفی، با کمک یک دوربین که در اتاق کودک نصب می‌شود، می‌توان او را از بیرون از اتاق پاييد. امکانات جالب دیگری که این تکنولوژی در اختیار والدين قرار می‌دهد این است که می‌توانند از راه دور با نوزاد خود ارتباط صوتی دوطرفه داشته باشند. به این ترتیب، اگر در آشپزخانه، سالن یا اتاق­تان هستید، نوزاد شما صدایتان را به وضوح می‌شنود. این سیستم همچنین گزارشی از دما و رطوبت خانه در اختیارتان می‌گذارد و تمام این‌ها برای آرام‌تر کردن و خواب راحت کودک دلبندتان کمک می‌کند.

یک نکته‌ی مهم که باید حتما به آن توجه کنید، کیفیت اتصال اینترنت است. اگر اتاق کودک‌تان در جایی از خانه است که شبکه‌ی اینترنت به درستی آن را پوشش نمی‌دهد باید در خرید این تکنولوژی تجدید نظر کنید یا اقدامات دیگری برای اصلاح پوشش‌دهی اينترنت در نقاط مختلف خانه انجام بدهید.

دوربین خانگی نست تنها مختص نظارت بر کودک نیست و حتا زمانی که نوزادتان بزرگ‌تر شود، اگر به دوربين هوشمند خوبی در هر جای خانه احتیاج داشته باشيد، به کارتان می‌آيد.

کیفیت تصویری بالا با وضوح ۱۰۸۰ پیکسل و قابلیت دید در شب از برترین ويژگی‌های این وسیله خانه هوشمند است. علاوه بر این، دوربین نست دارای آشکارساز نویز و سر و صداست. به اين ترتیب، می‌تواند صدای گریه‌ی نوزاد را تشخیص دهد و شما را با ارسال پیام هشدار روی گوشی یا ساعت هوشمندتان مطلع کند. این وسیله خانه هوشمند با استفاده از برنامه‌ی کاربردی نست از طریق انواع گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید و اپل، هم‌چنین به کمک تجهیزات خانه هوشمند دیگری مثل اکو شو و اکو اسپات قابل رصد کردن است. اگر نمی‌خواهید به هر دلیل از تجهیزات هوشمند سازی مثل اکو شو یا اکو اسپات استفاده کنيد، لازم است از یک تبلت جداگانه برای رصد کردن دوربین استفاده کنید. اين کار باعث افزايش هزینه‌‌ها می‌شود، اما سیستمی بسیار کاربردی و مفید در اختیار خواهید داشت. ناگفته نماند که ارزش اين دستگاه ۲۰۰ دلار است.

این تجهیزات خانه هوشمند چگونه با یکدیگر کار می کنند؟

سیستم کنترل تجهیزات هوشمندسازی معمولا از شبکه‌ی وای‌فای یا بلوتوث برای ایجاد ارتباط بین دستگاه های هوشمند استفاده می‌کند تا بتوانید فرمان‌های خود را صادر کنید. البته ناگفته نماند که پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند زیادی نظیر KNX ،Z-Wave و …  وجود دارد که آن‌ها را در مقالات قبل جزء به جزء بررسی کردیم. در واقع، زمانی که شما وای‌فای یا بلوتوث و حداقل یک وسیله هوشمند داريد که می‌توانید آن را با گوشی هوشمند یا هاب مرکزی کنترل کنید، سیستم خانه‌ی شما هوشمند است. به همین سادگی!

چرا به استفاده از تجهیزات خانه هوشمند نیازمندیم؟

طبق تحقیقاتی که دولت آمریکا از سال ۲۰۱۴ انجام داده است، حدود ۲۵ درصد انرژی مصرفی خانگی غیرضروری‌ست. خانه‌ی هوشمند به کاهش این کميت کمک می‌کند. طبق گفته‌ی اتحادیه تجهیزات متصل به شبکه (CDA)، استفاده از قطعات هوشمندسازی ساختمان به کاهش مصرف انرژی بیش از ۳۰ درصد کمک می‌کند و این کاهش ۳۰ درصدی برای یک خانه‌ی متوسط در انگليس به معنای صرفه‌جويی به اندازه‌ی ۴۵۰ دلار در سال است.

۷۱ درصد مردم انگليس حداقل ۲ محصول هوشمند در خانه‌هایشان دارند. این تعداد رو به افزایش است. چرا که به نیازهای امروزی بشر را به راحتی پاسخ می‌دهد. همه ما به زندگی در یک خانه ام نیازمندیم و این چیزی است که استفاده از تجهیزات خانه هوشمند برای ما به ارمغان می‌آورد. طبق برآوردی که در سال ۲۰۱۲ پروفسور ژوزف بی کان در باره‌ی پرونده‌ی سرقت‌ها انجام داده، ۶۰ درصد از سارقان برای دزدی به سراغ چيزی که مجهز به سيستم هشداردهنده است، نمی‌روند. از طرفی آسودگی و راحتی که در خانه هوشمند تجربه می‌شود غیر قابل انکار است. در یک خانه‌ی هوشمند شما می‌توانید همه چیز را از جمله قهوه‌ساز، تلویزیون و چراغ‌های روشنایی با صدایتان کنترل کنید. فقط کافی‌ست تا هر چیزی را لازم داريد، فرا بخوانید. همچنین، با برآورده شدن نیازهای افراد سالمندن استقلال زندگی آن‌ها نیز حفظ خواهد شد و زندگی روزمره را برای افراد مسن و کم‌توان راحت‌تر می‌کنند. در نهایت بحث خرسندی و رضایت به میان می‌آید که آن هم طبق تحقیقات انجام شده، ۹۸ درصد از افرادی که از وسایل خانه هوشمند استفاده می‌کنند، از تجربه‌ی کاربری خود بسیار راضی بوده‌اند.

براورد هزینه و قیمت تجهیزات هوشمند سازی

جدول زير و قيمت تقريبی انواع محصولات (بر حسب پوند انگليس) طبق گزارش سال 2019 تهیه شده که به برآورد هزینه انواع تجهیزات خانه هوشمند پرداخته است. (تهيه‌کننده‌ی جدول جاش جکمن و ناشر آن آمازون است).

باید توجه کرد که بسته به انتخاب هر یک از این تجهیزات خانه هوشمند و به کار گیری هرکدام از آن‌ها به طبع مشخص کننده‌ی قیمت خانه هوشمند شما و ارزش خانه‌تان هستند.

جدول۱: برآورد بودجه‌ی لازم برای هوشمندسازی در بخش‌های مختلف خانه.

 

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 3 میانگین: 5]

مطالب مشابه

بازار و صنعت

بیشتر بخوانید…