راهنمای خرید کلید لمسی (هوشمند) به شما در جمع آوری اطلاعات ارزشمند و مفید درباره کلید مورد نظرتان است. این مسئله به شما کمک می کند تا خرید بهتر و باکیفیت تری داشته باشید. به علاوه، خرید کلید لمسی از آن دسته از مواردی است که باید با تحقیقات قبلی انجام شود. زیرا ماندگاری و دوام آن بسیار مهم است و نمی توان آن را چندین بار تعویض نمود.

قبل از این که به سراغ نکات اساسی و راهنمای خرید کلید تاچ برویم به معرفی کلید لمسی می پردازیم. به طور کلی، کلیدهای لمسی دارای دو دسته هستند. کلیدهای تمام لمسی و کلیدهای لمسی هوشمند. عملکرد کلید تمام لمسی با کلید و پریزهای مکانیکی نسبتا مشابه است. اما ظاهر کلیدهای تمام لمسی بسیار لوکس‌تر و مدرن‌تر می باشد. در حالی که کلیدهای لمسی هوشمند مجهز به یک ماژول RF هستند. این ماژول امکان کنترل کلیدهای هوشمند را از طریق ریموت یا تلفن همراه فراهم می کنند.

نکات مهم خرید کلید لمسی

جنس رویه

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کنید جنس رویه کلیدهاست. رویه کلید بخشی از کلید است که مدام در معرض تماس مستقیم دست قرار می گیرد. بنابراین ضدضربه و ضدخش بودن صفحه کلیدها امری بسیار مهم است. همچنین، این ویژگی باعث می شود که زیبایی و درخشندگی کلیدها با گذشت زمان به طور کامل حفظ شود. کلید و پریزها با رویه های متفاوت مانند شیشه کریستال حرارت دیده، پلکسی، چوب و … تولید و عرضه می شوند. شیشه کریستال حرارت دیده با کیفیت ترین جنس رویه است. این نوع از رویه ها به دلیل عبور از فرایند حرارتی کاملا مستحکم و ضد خش هستند. همچنین، قابل ذکر است که تمامی کلیدهای سری INNOVA محصول نستک دارای پنل مقاوم و ضدخش می باشند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

کیفیت بالای محصول یکی از نکاتی است که هنگام خرید کلید لمسی باید به آن توجه کنیم. اما هر وسیله ای ممکن است در طول عمر مفیدش با مشکلاتی مواجه شود. بنابراین، باید از گارانتی و خدمات پس از فروش محصولی که خریداری می کنیم اطمینان حاصل نماییم. به طور کلی شرکت های ایرانی به دلیل دسترسی راحت تر پشتیبانی و خدمات پس از فروش با کیفیت‌تری را می توانند ارائه دهند. در نتیجه برای دریافت خدمات پشتیبانی خرید کلید لمسی ایرانی انتخابی مطمئن‌تر است.

قابل ذکر است که محصولات نستک پس از خرید به مدت 2 سال جهت تعویض و تعمیر ضمانت می شوند. همچنین، خدمات پس از فروش به مدت 4 سال ارئه می گردد.

طراحی استاندارد و ارگونومیک

طراحی غیر استاندارد برخی از کلیدهای چند پل باعث می شود که نقاط لمسی فاصله کمی از یکدیگر داشته باشند. به گونه‌ای که با لمس یکی از پل ها، پل دیگر نیز به طور تصادفی لمس می شود.

نحوه قرارگیری پل ها در کنار یکدیگر از دیگر موارد حائز اهمیت است. قرار داشتن پل ها زیر یکدیگر تشخیص این که هر پل مربوط به کدام لامپ است را راحت تر می کند.

تنظیم محل لمس

حساسیت صفحه لمسی در این کلیدها باید به طوری تنظیم شود که همه‌ی افراد بتوانند از آن استفاده کنند. همچنین تکنولوژی لمسی باید به گونه‌ای باشد که با برخورد اشیاء به صفحه تاچ، کلید به طور اتفاقی لمس نشود. در صورتی که حساسیت کلید به درستی تنظیم نشود لمس کلید به خوبی عمل نخواهد کرد.

تکنولوژی لمسی خازنی

به طور کلی کلیدهای مجهز به صفحه تاچ دارای تکنولوژی های متفاوتی هستند. یکی از پیشرفته ترین و به روزترین تکنولوژی های تاچ، لمس خازنی است. این نکته بسیار مهمی است که باید حتما هنگام خرید کلید لمسی به آن توجه کنیم. چرا که صفحه لمسی بسیاری از کلیدها به دلیل استفاده از تکنولوژی لمس مقاومتی طی مدت کوتاهی دچار مشکل می شوند. تکنولوژی لمسی خازنی در مقایسه با لمسی مقاومتی دارای طول عمر بسیار بیشتری است. لمس خازنی با تماس مستقیم انگشت عمل می کند و در صورت برخورد اشیاء دیگر با صفحه، کلید عمل نمی کند. صفحه تاچ کلیدهای نستک نیز از تکنولوژی لمسی خازنی برخوردار هستند.

 

تکنولوژی لمسی پیشرفته با کیفیت تاچ عالی و استاندارد یکی از نکاتی است که هنگام خرید کلید لمسی باید به آن توجه کرد.

نصب آسان

گاهی برای نصب برخی از کلیدهای لمسی نیاز است تا سیمکشی خانه یا ساختمان تغییر کند. نصب این نوع از کلیدها بسیار دردسرساز است از طرفی هزینه سیم کشی جدید نیز مشکلات خودش را دارد. همچنین، بعضی از کلیدها تنها در یک قوطی خاص با ابعاد مشخص قابل نصب هستند. هنگام نصب این نوع از کلیدها باید قوطی برق را نیز تعویض نمود. تعویض قوطی برق هم نیاز به تخریب دارد و هزینه‌بر است. در نتیجه خرید کلیدهای لمسی که نیاز به تغییر سیمکشی ندارند و توسط چنگه به راحتی در انواع قوطی برق نصب می شوند بهترین گزینه هستند. کلیدهای نستک مجهز به چنگه فلزی می باشند که بدون تغییر سیمکشی در انواع قوطی برق نصب می شوند.

تعداد پل‌های کلید

به طور کلی خرید کلید تاچ دو، سه و چهار پل از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. شما می توانید به جای نصب دو کلید دو پل، یک کلید چهار پل لمسی نصب کنید. خرید کلید لمسی با تعداد پل بالا نه تنها فضای کمتری از دیوار اشغال می شود، بلکه هزینه اضافی برای خرید تعداد زیاد کلید نمی‌پردازید.

یکی از نکاتی که هنگام خرید کلید تاچ باید مد نظر قرار داد تعداد پل های کلیدهای خریداری شده است. به طور کلی به کار بردن کلید های چند پل به جای تک پل هم مقرون به صرفه تر است و هم فضای کمتری از دیوار اشغال میشود.

طراحی مدارات الکترونیکی

یکی از موارد بسیار مهم و قابل توجه هنگام خرید کلید لمسی طراحی مناسب و مهندسی مدارات الکتریکی کلیدهاست. طراحی مدار الکتریکی به کار رفته در کلید باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد.
در خروجی بعضی از کلیدها که به عنوان ترانزيستوری شناخته می‌شوند، از قطعه‌ی تراياک استفاده می‌شود. استفاده از چنین قطعه‌ای در کليدهای روشنايی همراه با جريان نشتی در مدار داخلی کليد در حالت خاموشی‌ست. همين مسئله باعث چشمک‌زنی در لامپ‌های دارای تغذيه‌ی سوئيچينگ، مانند لامپ‌های ال‌ئی‌دی و کم مصرف، می‌شود.

از طرفی، وقتی کليد برای مدت زیادی روشن است، قطعه‌ی تراياک حتا با وجود رادیاتور و جاذب گرما داغ می‌شود. اما به این دلیل که قطعه و مدار داخلی در محفظه‌ی بسته قرار دارند، اين گرما سبب استهلاک مدار و کاهش طول عمر آن می‌گردد. برای رفع اين مسأله، در برخی نمونه‌ها از مقاومت متغير با دما به عنوان محافظ مدار استفاده می‌شود. اما، اين روش نیز باعث خدشه در عمل‌کرد کليد می‌شود و کليد روشن به طور ناخواسته قطع می‌شود.

به طور کلی کلیدهای دارای خروجی رله‌ای جریان بیشتری را می توانند تحمل کنند. خروجی کلیدهای لمسی نستک رله‌ای هستند که از نوع مخصوص Anti Surge می باشند. این رله های Anti Surge در برابر جریان لحظه ای هنگام روشن شدن لامپ های LED و فلورسنت بسیار مقاوم‌اند. همچنین، این رله ها می توانند تا سال ها تحت شرایط سخت کار کنند و با انواع لامپ‌ها سازگارند.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 1 میانگین: 3]

مطالب مشابه

بازار و صنعت

بیشتر بخوانید…