دنيای هاب‌های خانه‌ی هوشمند

دستگاه‌های کنترل مرکزی يا هاب‌های اتوماسیون خانه‌ی هوشمند یک راه حل برای یک‌پارچه کردن ابزارهای کوچک و کنترل آن‌ها تنها به وسیله‌ی یک برنامه‌ی کاربردی‌ست.

ابتکار اینترنت اشیاء در این است که وسیله‌های خانه‌ی هوشمند را به یک‌دیگر متصل می‌کند، وسیله‌هایی مانند زنگ در، چراغ‌ها، قفل‌ها و دوربین‌های امنیتی. کاربرد اینترنت اشیاء به استفاده و نصب آسان‌تر این ابزارها کمک می‌کند، اما آن‌ها هم‌چنان نیازمند نوعی مکانیزم هستند تا شما بتوانید آن‌ها را کنترل کنید. در بعضی از مواقع، فقط با استفاده از یک تلفن همراه می‌توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که شما از پروتکل‌های متفاوتی استفاده کنید، برای کنترل وسایل خود نیاز به یک هاب خانگی دارید تا آن‌ها بتوانند با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند، اما مسأله این است که هیچ هاب منحصربه‌فردی نمی‌تواند تمام وسیله‌های يک خانه‌ی هوشمند را یک‌جا کنترل کند. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که چه هابی برای شما مناسب‌تر است.

انواع پروتکل‌های اتوماسیون خانگی

هر گونه بحث و گفتگو در باره‌ی اتوماسیون منازل، ابتدا با پروتکل‌ها یا روش‌های ارتباطی به کار برده شده برای کنترل تجهيزات آغاز می‌شود. امروزه انواع پروتکل‌های بی‌سیم یا سیمی وجود دارند که وسیله‌های خانه‌ی هوشمند را به یک‌دیگر و هم‌چنین به هاب متصل می‌کنند. (+)

X10 یکی از پروتکل‌های قدیمی‌ست که سابقه‌اش به دهه‌ی ۱۹۷۰ باز می‌گردد. این پروتکل از سیم‌کشی موجود خانه‌ی شما استفاده می‌کند تا سیگنال‌ها را به وسیله‌ها ارسال کند. از این پروتکل بیشتر برای کنترل سیستم‌های روشنایی و آشکارسازهای حرکتی استفاده می‌شود.

پروتکل گذرگاه سرتاسری انتقال نيرو يا UPS کاملا مبتنی بر پروتکل X10 است و اغلب از خطوط برق خانه شما برای انتقال سیگنال بین وسیله‌ها استفاده می‌کند. در مقايسه با X10 سرعت انتقال بالاتری دارد و قابل اعتمادتر است. عجیب است که وسیله‌های مبتنی بر پروتکل‌های X10 و UPS با یک‌دیگر سازگار نیستند و نیاز به یک هاب برای پشتی‌بانی از هر دو پروتکل است تا بتوانند با هم کار کنند.

وسیله‌های مبتنی بر پروتکل اینستون از سیم‌کشی برق در خانه و تکنولوژی بی‌سیم RF برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. پروتکل اینستون به دلیل راه‌اندازی آسان، پاسخ‌دهی سریع و دامنه‌ی بی‌سیم گسترده شناخته شده و مشهور است. حدود بیش از دويست دستگاه اتوماسیون خانگی اینستون، شامل دوربین‌ها، دیمرها، صفحه‌کلیدها، چراغ‌ها، کلیدها و ترموستات‌ها را می‌توان به طور يک‌پارچه به کار گرفت.

پروتکل زد-ویو (+) به دلیل برد زیاد، یکی از گزینه‌های پرکاربرد و مورد استفاده در بازارهای اتوماسیون و امنیت خانگی است. عمل‌کرد زد-ویو کاملا بی‌سیم است و در فرکانس رادیویی پایین عمل می‌کند، به این معنی که تداخلی با سیگنال‌های وای‌فای، تلفن‌های همراه و اجاق‌های ماکروویو ندارد. زد-ویو یک شبکه‌ی توری ایجاد می‌کند، به طوری که سیگنال‌ها می‌توانند از یک وسیله به وسیله‌ی دیگر دست به دست شوند. هر شبکه بیش از ۲۳۲ دستگاه را پشتی‌بانی می‌کند که شامل پریزهای هوشمند، در و پنجره، حس‌گرها، قفل‌های امنيتی، بازکننده‌ی در گاراژ، ترموستات‌ها و دیگر تجهیزات می‌شود.

همانند زد-ویو، زیگبی (+) هم یک پروتکل بی‌سیم است که با ایجاد يک شبکه‌ی توری، انتقال سيگنال بين دستگاه‌ها را امکان‌پذير می‌سازد. برد زیگبی به اندازه‌ی زد-ویو نیست. این پروتکل در فرکانس‌های بالا عمل می‌کند، بنابراین مستعد تداخل با وای‌فای ۴/۲ گیگاهرتزی و دستگاه‌های خانگی دیگر است. از طرفی، این پروتکل سریع‌تر از زد-ویو است و می‌تواند هزاران وسیله را در یک شبکه‌ی واحد پشتی‌بانی کند. در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ محصول زیگبی شامل چراغ‌ها، حس‌گرهای حرکتی، پریزها و کنترلرهای آب‌پاش ساخته شده‌اند.

بیش‌تر وسیله‌های هوشمند دارای قابلیت وای‌فای هستند که این قابلیت باعث می‌شود تا بتوانند به شبکه‌ی خانه‌ی شما وصل شوند. این وسیله‌ها با استفاده از یک برنامه‌ی کاربردی تلفن همراه قابل کنترل هستند و معمولا با تجهیزات دیگری که مجهز به وای‌فای هستند، ارتباط برقرار می‌کنند. وسیله‌های سازگار با اتکا به یک سکو مثل هوم‌کيت محصول اپل یا IFTTT به هم متصل می‌شوند. اتصال به وای‌فای در اکثر اماکن امکان‌پذیر است و هم‌چنین نصب وسیله‌های هوشمند که مجهز به وای‌فای هستند، بسیار ساده است. به اين ترتيب، می‌توانید به شبکه‌ی خانگی خود متصل شوید و تجهيزات هوشمندتان را از هر جایی کنترل کنید. آن‌ها توان بیش‌تری نسبت به وسیله‌هایی که مبتنی بر زیگبی و زد-ویو هستند، مصرف می‌کنند و باتری آن‌ها به سرعت خالی می‌شود. علاوه بر این، اتصال وسیله‌های زیاد به وای‌فای باعث افت عمل‌کرد شبکه می‌شود. بعضی از دوربین‌های امنیتی و زنگ‌ها از وای‌فای استفاده می‌کنند.

تکنولوژی بی‌سیم بلوتوث یک قابلیت محبوب در وسیله‌هاست که با یک برنامه‌ی کاربردی به صورت محلی قابل کنترل است. اين رویکرد مناسب قفل‌های در و سیستم‌های روشنایی‌ست. بهره‌وری انرژی این تکنولوژی نسبت به وای‌فای بیش‌تر است، اما برد آن محدود است. به این معنی که این وسیله‌ها را نمی‌توان از راه دور و خارج از محدوده‌ی بلوتوث و بدون استفاده از هاب کنترل کرد. نصب وسیله‌های بلوتوثی آسان است و از این تکنولوژی همانند وای‌فای در انواع تلفن همراه پشتی‌بانی می‌شود.

سکوی عملیاتی اینترنت اشیاء توسط چندین شرکت مانند نست، کوالکوم، سامسونگ و سیلیکون‌لبز توسعه یافته است. این رویکرد با توان مصرفی پایین و بر اساس پروتکل اینترنتی IPv6 می‌تواند یک ارتباط امن بین صدها وسیله فراهم آورد.

هاب اتوماسیون خانه‌ی هوشمند

هاب به عنوان مرکز عصبی سیستم اتوماسیون منزل شما عمل می‌کند و تمامی دستگاه‌های خانه‌ی شما را به هم وصل می‌کند. استفاده از هاب کاملا به این موضوع بستگی دارد که شما از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنید و چه تعدادی از آن‌ها را می‌خواهید کنترل کنید. برای مثال اگر تصمیم به استفاده از دستگاه‌های اینستون دارید، شما برای کنترل وسیله‌هایتان نیاز به یک هاب اینستون خواهید داشت. هاب اینستون تمامی وسیله‌های اینستون را کنترل می‌کند و با محصولات سونوز، نست و لاجيتک سازگار است. این هاب از فرمان‌های صوتی آمازون الکسا و میکروسافت کورتانا پشتی‌بانی می‌کند.

مجموعه‌ی محصولات هوم‌کيت و هاب اينستون

بسیاری از هاب‌های جديد برای اتوماسیون خانگی چندین پروتکل را هم‌زمان پشتیبانی می‌کنند. برای مثال هاب سامسونگ اسمارت‌تینگز یک هاب چند پروتکلی‌ست. این هاب دارای درگاه بلوتوث است و از پروتکل‌های زد-ویو و زیگبی پشتیبانی می‌کند. این هاب هم‌چنین تنوع زيادی از دستگاه‌های هوشمند مانند فیلیپس هیو، رینگ و ایکوبی را کنترل می‌کند و طبعا با محصولات سامسونگ می‌تواند به طور مستقیم کار کند. هاب سامسونگ اسمارت‌تینگز با استفاده از فرمان‌های صوتی آمازون الکسا قابل کنترل و مدیریت است.

اگر به دنبال سیستمی هستید که کاری بیشتر از کنترل دستگاه‌های هوشمند انجام دهد، خوب است که با دستگاه TP-Link Deco M9 Plus آشنا شوید که از ترکیب دو سیستم ایجاد شده است. این دستگاه نه تنها اتصال بی‌سیم یک‌پارچه‌يی برای خانه‌های بزرگ‌تر ارائه می‌دهد، بل‌که به عنوان هاب اتوماسیون خانه‌ی شما وظیفه‌ی کنترل روشنایی، قفل‌های در و ترموستات‌ها و سایر وسیله‌های متصل را به عهده دارد. به عبارتی M9 یک سیستم توری‌ست که از گره‌ها برای از بین بردن نقاط کور استفاده می‌کند و در عین حال یک شبکه‌ی واحد و یک‌پارچه برای خانه‌ی شما می‌سازد. این سیستم هم دارای درگاه بلوتوث است هم با اتکا به آنتن‌های زیگبی کار می‌کند.

نمايی از هاب TP-Link Deco M9 Plus

انواع دیگر هاب‌ها

اتوماسیون خانگی در حال یافتن راه خود در زمینه‌ی سیستم‌های امنیتی هوشمند است. کیت امنيت خانگی ادوبی يک سیستم امنیت خانگی برای خدمات نظارت و مدیریت شخصی و حرفه‌يی‌ست. اين سيستم از پروتکل‌های راديويی متنوعی پشتی‌بانی می‌کند که شامل وای‌فای، زد-ويو، زيگبی و RF می‌شوند. هم‌چنین در صورت از کار افتادن وای‌فای، یک رادیو سلولی برای اتصال به اینترنت دارد و از برنامک‌های IFTTT و دستورات صوتی الکسا نيز پشتی‌بانی می‌کند.

مشابه آن سیستم خانه‌ی هوشمند ويونت است که به شما اجازه‌ی کنترل اشیاء مثل قفل در، چراغ‌ها و ترموستات‌ها را با استفاده از تلفن هوشمند به شما می‌دهد.

همان‌طور که قبلا اشاره شد، اگر می‌خواهید دستگاه هوشمند خود را با فرمان صوتی کنترل کنید، سیستم‌هایی مثل آمازون الکسا، اپل سیری و دستیار گوگل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند. حتا در بعضی از مواقع می‌توانند جای یک هاب را بگیرند. نمونه‌ی آمازون اکو پلاس یک فرستنده – گيرنده‌ی رادیو داخلی زيگبی دارد که می‌تواند در نقش یک هاب فعالیت کند. هر سه سیستم‌عامل به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از صدای خود بتوانید تمام دستگاه‌های متصل به وای‌فای را کنترل کنید و حتا می‌توان از محصولات متنوع اپل مانند هوم‌پاد، اپل تی‌وی و آی‌پد به عنوان هاب استفاده کرد. هر چند شرکت اپل به طور اختصاصی هاب تولید نمی‌کند.

نمايی از محصولات خانه‌ی هوشمند ویونت

دستگاه‌هایی که از هوم‌کيت پشتی‌بانی می‌کنند، می‌توانند توسط دستیار سینز (Scenes) برنامه‌ريزی و کنترل شوند. اين دستيار به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های متعددی را به طور هم‌زمان کنترل کنید. برای مثال در سناریو آغاز روز و صبح‌ به خیر، ترموستات در یک دمای معین تنظیم می‌شود، یک چراغ روشن و حتايک فنجان قهوه‌ آماده خواهد شد. شما با استفاده از برنامه‌ريزی خودکار می‌توانید بر اساس موقعیت مکانی‌تان یک وسیله را فعال کنید.

کنترل بدون استفاده از هاب

بعضی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی نیاز به هاب ندارند و به سادگی و به طور مستقیم با یک برنامه‌ی موبایل کنترل می‌شوند. اکوسیستم نست که شامل دوربین‌ها، زنگ‌ها، قفل‌ها، هشدار دود و ترموستات‌هاست، مستقیما با تلفن کار می‌کند.

هم‌چنین می‌توانید از برنامک‌های IFTTT استفاده کنید تا دستگاه‌های هوشمند بتوانند بدون نیاز به هاب کار کنند. IFTTT مجموعه‌يی از خدمات رایگان ارائه می‌دهد و به نوعی یک مینی‌برنامه است تا امکان اتصال به اینترنت و همین طور وسیله‌ها را برای شما فراهم کند. برای مثال می‌توانید یک برنامه بسازید تا هنگام پیروزی تیم فوتبال مورد علاقه‌تان، چراغ‌های فیلیپس هیو به رنگ قرمز درآیند. تا زمانی که وسیله‌های شما با اتکا به وای‌فای به اینترنت متصل و از طریق IFTTT فعال هستند، می‌توانید مواردی مثل شرايط تهویه را مدیریت کنید.

سخن نهايی

در نهایت، پاسخ به این سؤال که آيا به هاب احتیاج دارید یا نه، وابسته به داشتن دستگاه‌هایی‌ست که در حال حاضر دارید و می‌خواهيد بخریدشان. همين‌طور اين امر به نحوه‌ی کنترل آن دستگاه‌ها بستگی دارد. هم‌اينک، شما می‌توانيد یکی از انواع هاب‌های معرفی شده را برگزینید تا در کنترل و مدیریت خانه‌تان کمک حال‌تان بشود. با اين همه، خانه‌ی هوشمند در حالی که به سرعت در حال پیش‌رفت است، هم‌چنان حوزه‌يی تازه است. چنين برآورد می‌شود که به مروز زمان و با تغيير تکنولوژی کم‌کم بساط هاب‌ها برچيده شود.

, , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست