آتش‌سوزی‌ در آمریکا سالانه حدود ده میلیارد خسارت مالی به بار می‌آورد و متأسفانه هزاران نفر در این اتفاق‌ها جان‌شان را از دست می‌دهند. در حالی که تنها راه حل مقابله با این مشکل بزرگ مجهز بودن ساختمان‌ها به سیستم‌های امنیتی و اطفاء حریق هوشمند است.

آتش‌سوزی مخصوصا در ساختمان‌های تجاری می‌تواند در عرض چند دقیقه گسترش پیدا کند و خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد. اکنون سوال این است که چه‌گونه می‌توان مانع وقوع هم‌چه اتفاق‌هایی شد و یا تأثیرهای نامطلوب‌شان را محدود کرد؟ پاسخ ساده است: تشخیص زودهنگام. این مسأله برای حفظ ایمنی ساکنان و کاهش میزان خسارت‎های ناشی از آتش‌سوزی ضروری و واجب است.

فواید حس‌گرهای دود هوشمند

همه‌ی ما می‌دانیم که تکنولوژی در طی دهه‌های گذشته در حال رشد بوده و به دنبال آن امکانات مقابله با آتش‌سوزی و مهار هر چه سریع‌تر آن فراهم شده است. در عصر تکنولوژی و اینترنت اشیاء، حس‌گرهای هوشمند تشخیص دود به آتش‌نشان‌ها کمک کرده‌اند تا به میزان آتش‌سوزی پی ببرند و مناسب‌ترین رویکرد را برای خاموش کردن آتش به کار گیرند. مثلا، پلتفرم لورا (Lora) که مبتنی بر عمل‌کرد حس‌گرهاست به ساکنان ساختمان‌ها کمک می‌کند تا با رعایت نکات ایمنی در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از علائم خروج اضطراری هوشمند از مکان‌های پیچ‌در‌پیچ و خطرناک خارج شوند. به عبارتی، این پلتفرم به کمک حس‌گرها، بازخورد و تأثیرات شعله‌های آتش را تحلیل می‌کند و ساختمان‌ها را با هشدار به‌موقع خطر از خسارت‌های زیان‌بار حفظ می‌کند.

حتما تابلوهای خروج را در اغلب ساختمان‌های بزرگ دیده‌اید. این تابلوها فقط نزدیک‌ترین خروجی را به شما نشان می‌دهند. در حالی که علامت‎های خروج هوشمند موجود در ساختمان‌ها، از طریق برقراری ارتباط با سیستم هشدار آتش، امن‌ترین مسیر را دریافت می‌کنند و افراد را برای خروج از مکان‌های ناامن به درستی راهنمایی می‌کنند. به این ترتیب، این سیستم با چنین قابلیتی به افراد برای تصمیم‌گیری به‌تر کمک می‌کند و مسیر خروجی کوتاه و بی‌خطر را به آن‌ها پیش‌نهاد می‌دهد.

از این رو، با پیاده‌سازی هم‌چه بستری، آتش‌نشان‌‎ها می‌توانند عامل‌ها و اتفاق‌هایی مثل حرارت،‌ نشت گاز و آتش‌سوزی را در اسرع وقت تشخیص دهند و رویکردهای اطفاء حریق را عملی کنند. در بیش‌تر مواقع با تشخیص زودهنگام این رخ‌دادها می‌توان از وقوع اتفاقات بزرگ‌تر و تأثیرات مخرب‌شان جلوگیری کرد.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مشابه

دنیای هوشمند

بیشتر بخوانید…

فهرست