بدون دیدگاه

کشاورزی هوشمند

مزرعه‌داری یا کشاورزی هوشمند به یک مفهوم و رویکرد مدیریتی برای پشتی‌بانی از مکانيزاسیون کشاورزی به کمک زیرساخت‌های متکی به تکنولوژی‌های پیشرفته اشاره می‌کند. اين زیرساخت به تکنولوژی‌های کلان‌داده (Big Data)، رايانش ابری و اینترنت اشیا اتکا دارد تا فعاليت‌های ردیابی، نظارت و مانند اين‌ها به صورت خودکار گرد سامان‌دهی شود. کشاورزی هوشمند با عنوان «کشاورزی دقیق» نیز ياد می‌شود. سامانه‌ی کشاورزی هوشمند با ترکيب يک نرم‌افزار مدیریت و نظارت با بهره‌برداری از مجموعه‌ای از حس‌گرها پياده‌سازی می‌شود.

اهمیت مزرعه‌داری هوشمند به خاطر رشد جمعیت در جهان، افزایش تقاضا برای محصولات بیش‌تر، نیاز به استفاده از منابع طبیعی به طور مؤثر و افزایش استفاده از اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات روز به روز بیش‌تر می‌شود.

تکنولوژی‌های کشاورزی هوشمند

يک مزرعه‌ی هوشمند از تکنولوژی‌هایی نظیر حس‌گرها، ارتباطات شبکه‌يی و ماهواره‌يی، و فنون پردازش داده‌ها بهره می‌برد. مشخصه‌های هر يک از اين ابزارها و ساختارها را اين طور می‌توان مرور کرد:

  • حس‌گرها برای بررسی وضعیت خاک، آب، نور، رطوبت و مدیریت دما به کار می‌روند.
  • تکنولوژی‌هایی مانند شبکه‌های پیشرفته و جی‌پی‌اس در دسته‌ی ارتباطات قرار می‌گیرند. در اين حوزه از برنامه‌های ويژه‌يی نيز استفاده می‌شود تا راه حل‌های مبتنی بر اينترنت اشياء فعال شوند.
  • تجهيزات رباتیک و هوشمند برای اجرای خودکار فرآيندها کاربرد دارند.

استفاده از تجهیزات هوشمندسازی برای آبیاری.

  • از ابزارها و تکنيک‌های پردازش داده‌ها برای تصمیم‌گیری و پیش‌بینی استفاده می‌شود. مجموعه‌يی از داده‌ها شامل داده‌های در دسترس در باره‌ی ميزان برداشت محصولات، بازدهی مزارع، نمونه‌برداری از خاک، وضعیت آب و هوا، برنامه‌های کوددهی، کميت و کيفيت ماشین‌آلات کشاورزی و سلامت دام و طيور عامل مهمی در کشاورزی هوشمند به حساب می‌آید.
  • استفاده از ماهواره‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین برای جمع‌آوری داده در طول شبانه‌روز برای کل یک مزرعه یا انبارها، امکان نظارت از راه دور را فراهم می‌کند.

نمايی از کاربرد پهپاد و ربات برای آب‌ياری و سم‌پاشی مديريت‌شده در مزارع.

با رویکرد ماشین به ماشین (M2M) این تکنولوژی‌ها به طور ترکيبی به کار گرفته می‌شوند. داده‌های موجود و جمع‌آوری‌شده به عنوان ورودی به یک سیستم پشتی‌بانی برای تصمیم‌گیری داده می‌شوند تا کشاورزان بتوانند روند رشد محصولات خود را نسبت به گذشته بررسی کنند. برای مثال، با اندازه‌گیری دقیق تغییرات در مزرعه، کشاورزان می‌توانند تا حد زیادی اثر سموم دفع آفت‌ها و کودهای شیمیایی را افزایش دهند و از آن‌ها به طور بهينه بهره ببرند. به همین ترتیب، تکنیک‌های کشاورزی هوشمند و نفوذ هوشمندسازی در حوزه کشاورزی به صاحبان مزارع کمک می‌کند تا نیازهای دام‌ها را به‌تر از قبل مدیریت و کنترل کنند. به کمک این تکنولوژی‌ها می‌توان تغذیه‌ی دام را مدیریت کرد و آن‌ها را از انواع بیماری‌ها دور نگه داشت و سلامتی‌شان را کنترل کرد.

مزایای کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند یا کشاورزی دقیق و اتوماسيون در فعاليت‌های مزرعه‌داری به کاهش هزینه‌های کلی و افزايش بازدهی، بهبود کیفیت و کمیت محصولات و هم‌چنين پایداری کشاورزی کمک می‌کند. در واقع، افزایش کنترل بر تولید منجر به مدیریت بهتر هزینه و کاهش ضایعات می‌شود. برای نمونه، توانایی ردیابی و بررسی ناهنجاری‌های رشد محصول و یا سلامت دام کمک می‌کند تا خطر از دست رفتن منابع و سرمايه کمينه شود.

با استفاده از دستگاه‌های هوشمند، چندین فرآیند به طور هم‌زمان می‌توانند فعال شوند. به بیان ساده‌تر، خدمات خودکار کیفیت محصولات را بهبود می‌بخشد و ميزان برداشت را افزایش می‌دهد. با استفاده از این سیستم حتا می‌توان زمان‌بندی تحویل کالا را به بازار با نهايت دقت مديريت کرد.

کشاورزی هوشمند در آينده

کشاورزی هوشمند و مبتنی بر اینترنت اشیاء زمینه را برای «سومین انقلاب سبز» فراهم می‌کند. اين اتفاق به کاربرد ترکیبی از اطلاعات و تکنولوژی‌های ارتباطی اشاره می‌کند. در اين روند رو به تحول تجهيزات و دستگاه‌هایی مانند انواع تجهیزات ابزار دقیق، عمل‌گرها و حس‌گرهای اینترنت اشیاء، سیستم‌های موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS)، پهپادها و ربات‌ها به کار گرفته می‌شوند.

کشاورزی هوشمند در آینده يا سومين انقلاب سبز سويه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوناگونی دارد.

تکنولوژی اینترنت اشیاء و هوشمندسازی صنعت کشاورزی به کنترل بهتر فرآیندهای کشاورزی و هم‌چنین کاهش خطرات تولید کمک می‌کند و امکان پیش‌بینی نتایج تولید را فراهم می‌کند. این موضوع به کشاورزان کمک می‌کند تا به طور مؤثرتر فرآیند تولید و توزیع محصول را پیش ببرند.
این مطلب برگرفته از یک منبع معتبر است که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید مطلب دقیق‌تر کشاورزی هوشمند و حتا مطالب مرتبط را در آنجا بخوانید.

مطالب مشابه

بیشتر بخوانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست