اکو ستراکچر (EcoStruxure) : هم‌نشینی صنعت و محیط زیست | بخش ۲

پلتفرم اکو ستراکچر از سه سطح تشکیل شده است. لایه‌ی محصولات متصل، کنترل مرزی و برنامه‌ی کاربردی برای تجزیه و تحلیل و خدمات. هر یک از اين سه سطح به طور جداگانه معرفی می‌شوند. تجهیزات، ماشین‌ها و نرم‌افزارهایی که در این سطوح به کار رفته‌اند، هر کدام نقشی در کنترل ماشین‎ها، ایمنی و مدیریت نرم‌افزارها ایفا می‌کنند.

سطح محصولات متصل

برای اتصال همه‌ی تجهیزات به هم، از بخش تولید گرفته تا طبقات بالا، تمام تجهیزات به طور داخلی دارای امکانات پشتی‌بانی هوشمند هستند و اين امر باعث تصمیم‌گیری به‌تر حین عملیات می‌شود. در اين بین، بستر اینترنت اشیاء نقش حیاتی دارد و باعث اتصال محصولاتی چون کلیدهای قطع و وصل، درایورهای سرعت متغیر و حس‌گرها، منابع تغذیه‌‌ی پشتی‌بان، ربات‌ها و ماشین‌های خودکار، کنترل‌کننده‌های حرکتی، رله‌ها، رابط کاربری انسان به ماشین (HMI)، تجهیزات ایمنی ماشین‌ها، کلیدها و کنتاکتورها می‌شود. در واقع، از محصولات متصل برای اندازه‌گیری، تحریک و به کار انداختن وسیله‌ها استفاده می‌شود تا یک سیستم یک‌پارچه، انعطاف‌پذیر و بی‌همتا ایجاد شود.

سطح امکانات کنترل مرزی

این سطح به امکان کنترل عملیات بسته به این که چه کاری می‌خواهید انجام دهید توجه دارد. به عبارتی، این سطح به شما امکان مدیریت عملیات از راه دور، مثلا متصل کردن پلتفرم‌های کنترلی از راه دور، اتوماسیون پیشرفته و قابلیت‌های عملیاتی دیگر را می‌دهد. کنترل مرزی باعث می‌شود تا راه‌حل‌هایی ایجاد شوند که کنترل محلی آسان‌تر و بهره‌وری و ایمنی آن‌ها هم حفظ شود. برای آشنایی و درک بیش‌تر خوب است کمی در باره‌ی تجهیزاتی که در این سطح راه‌اندازی می‌شوند، بحث شود:

  • جعبه اینترنت اشیاء صنعتی مگلیس (Magelis) و کامپیوترهای صنعتی: این وسیله در سطح کنترل مرزی راه‌اندازی می‌شود و باعث ایجاد ارتباطی امن در سرتاسر تشکیلات و افزایش سود‌آوری می‌شود. همین‌طور با عمل‌کرد بهینه باعث ایجاد فرصت‌های تجاری می‌شود.
  • کنترل‌کننده‌های حرکتی خودکار (PacDrive): این تجهیزات به کاربران اجازه می‌دهند تا از ربات‌ها و قابلیت‌های پی‌ال‌سی در قالب یک پلتفرم استفاده کنند. این تکنولوژی با استفاده از استانداردهای بین‌المللی باعث کاهش پیچیدگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌شود.
  • کنترل‌کننده‌های ماشین: این کنترل‌کننده‌‌ها که قابل برنامه‌ریزی هستند، عملیات صنعتی را به طور پایدار و کارآمدی نظارت و مدیریت می‌کنند. این کنترل‌کننده‌ها منجر به افزایش ایمنی در اتوماسیون ماشین‌ها می‌شوند.
  • نرم‌افزار کنترل ماشین‌ اکو ستراکچر (EcoStruxure Machine Expert): توسعه، پیکربندی و راه‌اندازی کل ماشین از طریق این محیط نرم‌افزاری واحد انجام می‌شود. به بیانی، تمامی تجهیزات مثل کنترل‌کننده‌های قابل برنامه‌ریزی، کنترل‌کننده‌های حرکتی، کنترل موتور و … به وسیله‌ی همین نرم‌افزار کنترل و مدیریت می‌شوند و به اين ترتیب، در صرفه جویی زمان به مهندسان کمک می‌کند.
  • نرم‌افزار ماشین اسکادا (SCADA): یک نرم‌افزار قدرتمند است که به بهبود رابط کاربری انسان به ماشین (HMI)، سامانه‌ی سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا، اثربخشی کلی تجهیزات (OEE) کمک می‌کند. این بسته‌ی نرم‌افزاری باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و گزارش‌هایی به طور خودکار تهیه می‌کند. از طرفی، کاربران می‌توانند از عمل‌کرد خود با ردیابی داده‌ها مطلع شوند.

برنامه‌های کاربردی برای آنالیز و خدمات

ضروری‌ست که سخت‌افزارها و سیستم‌های متنوع در ساختمان‌ها، مراکز داده و صنعت و هم‌‌چنین نیروگاه‌ها تحت حمایت و پشتی‌بانی باشند. یک‌پارچه بودن ماشین‌ها با کمک تکنولوژی اطلاعات، مجموعه‌ی داده‌ها را برای آنالیز و تحلیل آماده می‌کند. این مسأله باعث می‌شود تا سازندگان ماشین و مصرف‌کنندگان نهایی راحت‌تر و سریع‌تر به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

زیرساخت پلتفرم اکو ستراکچر.

در این سطح، دو ماشین در جایگاه مشاور اکو ستراکچر ایفای نقش می‌کنند. این ماشین‌ها عملیات را نظارت، ردیابی و ثبت می‌کنند و در صورت  تشخیص ناهنجاری، به کاربر اطلاع می‌دهند و به رفع مشکل می‌پردازند. هم‌چنین از این ماشین‌ها می‌توان برای اتصال امن دستگاه‌ها کمک گرفت. از طرفی، ماشین دیگری به نام ماشین مشاور اپراتور تکمیلی اکو ستراکچر، اطلاعات متنی و اطلاعات پویای محلی را برای کاربران تلفن همراه ترکیب می‌کند و این امکان را برایشان فراهم می‌کند که تلفیقی از محیط فیزیکی و واقعی را به وسیله‌ی اشیاء مجازی تجربه کنند.

, , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست