اینترنت اشیاء صنعتی

اينترنت اشياء صنعتی (IIoT) بخشی از اينترنت اشياء (IoT) به عنوان يک مفهوم کلان‌تر است. اينترنت اشياء شبکه‌يی از کامپيوترها، تجهيزات و اشياء هوش‌مند است که حجم قابل توجهی از داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند. داده‌های جمع‌آوری شده به يک سرويس ابری مرکزی ارسال می‌شوند تا در آن‌جا با ساير داده‌ها تجميع و به نحوی سودمند با کاربران نهايی به اشتراک گذاشته شوند. اينترنت اشياء باعث افزايش درجه‌ی خودکاری در خانه‌ها، مدارس، فروش‌گاه‌ها و بسياری از صنايع می‌شود.

کاربرد اینترنت اشیاء در فرآيندهای تولید صنعتی اینترنت اشیاء صنعتی يا به طور خلاصه اينترنت صنعتی ناميده می‌شود. اینترنت اشیاء صنعتی به خاطر فراهم کردن امکان گردآوری حجم زياد اطلاعات و دسترسی به آن با سرعت و بازدهی خيلی بیش‌تر نسبت به قبل باعث ایجاد تغییر و تحول در صنعت می‌شود. همین امر باعث شده تا چندين شرکت خلاق و پيش‌رو به پياده‌سازی اینترنت اشیاء صنعتی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها رو بياورند.

امتیازهای اینترنت اشیاء صنعتی

افزایش بازدهی و بهره­‌وری، ظرفيت توسعه، بهبود کیفیت اتصال و همین‌­طور کمک به صرفه‌جويی در هزينه‌ها و مصرف انرژی مزایای مهم و قابل توجه اینترنت اشیاء صنعتی برای نهادها و سازمان‌های صنعتی هستند. هم‌اکنون، شرکت­‌ها از ظرفيت‌های IIoT با کاهش هزينه‌ها منتفع می‌شوند. اين دست‌آورد ناشی از اِعمال روش‌های نگه‌داری مبتنی بر پيش‌بينی، بهينه‌سازی امنيت و بازدهی‌های عملياتی‌ست. شبکه‌ی تجهیزات هوشمند در اینترنت اشیاء صنعتی به سازمان‌های صنعتی کمک می‌کند تا در انبوه داده‌ها رخنه کنند و با ايجاد ارتباط بين تمام کارکنان، داده‌ها و فرآيندها بستری يک‌پارچه از عرصه‌ی کارخانه تا دفترهای اداری بگسترند. پيش‌گامان حوزه‌ی تجارت با اتکا به داده‌های IIoT می‌توانند چشم‌اندازی کامل و دقيق از اين که تشکيلات‌شان چه‌طور کار می‌کند، ترسيم کنند. به اين ترتيب، می‌توانند تصميم‌هايی بهينه بگيرند.

پروتکل‌­های اینترنت اشیاء صنعتی

یکی از چالش‌های پيش رو در مسير رو آوردن به اینترنت اشیاء صنعتی این است که هر يک از تجهیزات متصل به شبکه سابق بر اين از پروتکل­‌‌های متفاوتی برای دریافت و ارسال داده‌ها استفاده کرده‌اند. با وجود استفاده از پروتکل‌های متفاوتی مثل پروتکل‌­ OPC-UA که اينک به کار گرفته می‌شوند، پروتکل انتقال MQTT با سرعت به عنوان يک استاندارد برای IIoT در حال مطرح شدن است. اين اتفاق به سبک بودن سربار، مدل اشتراک و انتشار، ظرفيت‌های ارتباط دو طرفه در اين پروتکل ربط دارد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در باره‌ی این پروتکل می‌توان به این سایت سر زد.

چالش­‌های اینترنت اشیاء صنعتی

احتمالا بزرگ‌ترين چالش‌های روند پياده‌سازی IIoT امکان تعامل بينابينی و امنیت هستند. از ديد کارشناسان و تحليل‌گران فنی، دغدغه‌ی اصلی در اینترنت اشیاء صنعتی امکان تعامل بينابينی بین دستگاه­‌ها و ماشین­‌هایی‌ست که از پروتکل­‌ها و معماری‌های متفاوتی استفاده می‌­کنند. در اين شرايط، پلتفرم ايگنيشن (Ignition) که مبتنی بر تکنولوژی‌های منبع باز در حوزه‌ی فن‌شناسی اطلاعات است، يک راه حل عالی به حساب می‌آيد.

امنيت داده‌ها دغدغه‌ی مهم ديگر شرکت‌هاست. افزايش تعداد حس‌گرها و ساير ادوات هوشمند در شبکه منجر به تشديد آسيب‌پذيری‌های امنيتی شده است. دليل ديگری که باعث رواج MQTT شده اين است که پروتکلی بسيار امن برای پياده‌سازی IIoT است.

آینده‌­ی اینترنت اشیاء صنعتی

به نظر می‌رسد که اينترنت اشياء صنعتی يکی از گرايش‌های تعيين‌کننده و تأثیرگذار در امروز و فردای تجارت صنعتی‌ست. صنايع می‌کوشند سيستم‌ها و تجهيزات خود را مدرنيزه کنند تا با قاعده‌های جديد هم‌آهنگ باشند، هم‌پای سرعت تحولات و نوسان‌ها در بازار حرکت کنند و از پس تکنولوژی‌های دست و پا گير برآيند. شرکت­‌هايی که به اینترنت اشیاء صنعتی رو آورده‌اند، پیشرفت چشم­‌گیری از نظر امنيت، بازدهی و سودآوری داشته‌­اند. اين روند با استفاده‌ی بيش‌تر از تکنولوژی‌های مبتنی بر IIoT هم‌چنان ادامه خواهد يافت.

ایگنیشن به عنوان يک راه حل اینترنت اشیاء صنعتی ظرفيت‌ها و قابليت‌های اتصال به شبکه، کارایی، مقیاس‌پذیری و صرفه‌جويی در زمان و هزينه را به طور قابل توجهی بهبود می‌دهد. این تکنولوژی به شرکت‌ها اين امکان را می‌دهد تا بيش‌ترين نفع را از سامانه‌های عملياتی‌شان بدون اين که دچار محدوديت‌های فنی و اقتصادی شوند، ببرند. به همين دليل، ایگنيشن روی‌کردی‌ست که مناسب‌ترين پلتفرم را برای برخورداری از دست‌آوردهای IIoT پيش روی شرکت‌ها می‌گذارد.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست