تکنولوژی زد-وِیو (Z-Wave) – بخش دوم

در ادامه‌ی مطلبی که به معرفی اوليه‌ی تکنولوژی زد-ويو می‌پرداخت و روند تکميل و توسعه‌ی آن را در سال‌های اخير مرور می‌کرد، اکنون فرصتی مهياست تا از ساختار شبکه‌های مبتنی بر پروتکل زد-وِیو و نحوه‌ی عمل‌کرد اين شبکه‌ها بحث به ميان آيد.

ساختار شبکه‌ی زدوِيو و عمل‌کرد آن

ارتباطات زدوِيو به صورت راديويی (RF) و در محدوده‌ی فرکانسی ۴۲.۹۰۸ مگاهرتز صورت می‌پذيرد (در مقايسه با وای‌فای که فرکانس کار آن ۴.۲ گيگاهرتز است) و به اين ترتيب، تجهيزات می‌توانند با هم در ارتباط قرار گيرند. به عبارت واضح‌تر، پياده‌سازی اين پروتکل با شبکه‌های دارای توپولوژی مش يا توری‌شکل و سطح مصرف انرژی بسيار کم امکان‌پذير است. در اين شبکه، سیگنال‌های داده و پيام‌های اطلاعاتی بين هاب يا کنترل‌کننده‌ی مرکزی و ايستگاه‌ها تبادل می‌شوند و ايستگاه‌ها اين امکان را دارند تا محموله‌های داده و اطلاعات را دست به دست کنند. به اين ترتيب، سيگنال حتا توسط ادواتی هم که خارج از برد هاب هستند، تشخيص داده می‌شود. به عبارتی، هر ايستگاه نصب‌شده در شبکه می‌تواند نقش يک تکرارکننده را ايفا کند. با اين قابليت، هر چه تعداد ادوات مجهز به اين تکنولوژی در محدوده‌ی شبکه، مثلا در خانه، بيش‌تر باشد، شبکه توانمندتر خواهد شد.

ديوار و سقف مانعی جدی برای سیگنال‌های زدوِيو نيستند و بخش‌های مختلف خانه به کمک پروتکل زدوِيو به طور يک‌پارچه و قوی پوشش داده می‌شوند. در اين رابطه بايد دانست که هر چند زدوِيو در فضای باز محدوده‌ی ۱۰۰ متر را پوشش می‌دهد، اما بافت مصالح ساختمانی برد و دامنه‌ی پوشش هم‌چه شبکه‌يی را کاهش می‌دهند. به همين خاطر، پیشنهاد می‌شود در فواصل ۱۰ متری يا حتا کم‌تر یک ايستگاه زدوِيو تعبيه شود تا شبکه به بهره‌وری بهينه برسد. با چنين روی‌کردی سیگنال زدوِيو می‌تواند تقریبا تا برد ۲۰۰ متری منتقل شود و محدوده‌ی سر راه را به خوبی پوشش دهد. برای گسترش محدوده‌ی خدمات‌رسانی، می‌توان چندين شبکه‌‌ی زدوِيو را به یک‌دیگر متصل کرد.

يک کاربر با استفاده از برنامه‌ی نصب‌شده روی گوشی هوشمند يا تبلت خود می‌تواند به کنترل‌کننده‌ی زدوِيو یا همان هاب شبکه متصل شود. پس از انتقال فرمان به هاب، پيام و فرمان در الگوی توری شبکه منتقل می‌شود و ايستگاه مد نظر در محدوده‌ی تحت پوشش مديريت و نظارت می‌شوند.

برای مثال، در نظر بگيريد که می‌خواهید در گاراژ را ببندید. با استفاده از تبلت یا گوشی هوش‌مند خود گزینه‌ی باز و بسته کردن در گاراژ را انتخاب می‌کنید. این کار را می‌توانید از هر مکان دل‌خواه به شرط داشتن دسترسی به اینترنت انجام دهید. هاب فرمان شما را دریافت می‌کند و آن را از یک وسیله به وسیله‌ی دیگر می‌فرستد تا به کنترل‌کننده در گاراژ برسد. آن‌گاه فرمان اجرا و در گاراژ بسته می‌شود. پس از اجرای فرمان، هاب از طریق ايستگاه‌های واسطه می‌فهمد که در گاراژ بسته شده و نهایتا، شما از طریق تبلت یا گوشی هوشمندتان از بسته شدن در باخبر می‌شويد. تمام مراحل اين فرآيند به صورت بی‌سيم انجام می‌شود و در عين حال، تداخلی با امواج شبکه‌ی وای‌فای ندارد.

مزايای نصب و کاربرد شبکه‌های مبتنی بر زدوِیو

اين پروتکل و شبکه‌های مبتنی بر آن مزايای بارزی دارد. پياده‌سازی بی‌سيم شبکه به آسانی امکان‌پذير است. هم‌چنين اين عمليات بسيار اقتصادی و مقرون به صرفه است. تعداد تجهيزات اين شبکه را به تدريج و در هر زمان دل‌خواه می‌توان بيش‌تر کرد. با وجود ارتباطات بی‌سيم، اين شبکه باعث نگرانی امنيتی نمی‌شود، زيرا کدينگ قوی پيام‌ها و فرمان‌ها امنيت مطلوبی را فراهم می‌کند. از طرفی، فراگير شدن بازار محصولات و تجهيزات مبتنی بر اين پروتکل ارتباطی اين نگرانی را رفع می‌کند که مبادا خدمات پشتی‌بانی فنی در ميانه‌ی راه کاربری قطع شود. تجربه‌ی حدود دو دهه از راه‌اندازی شبکه‌های زدوِيو و عرضه‌ی محصولات آن سبب شده تا کيفيت خدمات آن به مطلوبيت و پایداری رسيده باشد.

, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست