اهميت و کاربرد اينترنت اشياء

چرا اينترنت اشیاء اهمیت دارد؟

اینترنت اشیاء به افراد کمک می‌کند تا زندگی و کار هوشمندانه‌تری داشته باشند و زندگی خود را به شکل فراگيرتری کنترل و اداره کنند. جدا از کاربرد IoT در دستگاه‌های هوشمند خانگی، اين تکنولوژی در فعاليت‌های تجاری و داد و ستد هم به طور جدی به کار می‌آيد. اينترنت اشياء به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا فرآیندها را به صورت خودکار سامان بدهند. به اين ترتیب، از هزینه‌ها کاسته می‌شوند و روند خدمت‌رسانی بهينه می‌شود. اینترنت اشیاء در صنعت‌ها و حوزه‌هایی مانند بهداشت، بازرگانی، کشاورزی و کارخانه‌هايی تولیدی به طور قابل توجهی کاربرد دارد. هم‌چنين، با کاربرد اين تکنولوژی در ساختار شهرهای هوشمند ضایعات مصرف انرژی کاهش می‌يابد.

کاربردهای اينترنت اشياء

نظارت بر محیط زیست: در حوزه‌ی محيط زيست اینترنت اشیاء با بهره‌برداری از حس‌گرها اعمال می‌شود و به کار نظارت بر کیفیت آب و هوا و شرایط جوی، زير نظر گرفتن شرايط زيستی حیات می‌آيد. توسعه‌ی وسیله‌های متصل به اینترنت به این معنی‌ست که برنامه‌های کاربردی دیگر مثل سیستم‌های هشداردهنده‌ی اولیه در زمان زلزله یا سونامی به صورت خدمات اضطراری برای ياری‌رسانی مؤثر ارائه شوند.

از جمله کاربردهای خاص اینترنت اشیاء در زمینه‌ی حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از جنگل‌زدایی و تخريب بافت جنگلی در آمازون بوده است. شرکتی به نام «کارگو ترک» تعدادی حس‌گر با روی‌کرد M2M در درختان منطقه‌يی حفاظت‌شده در آمازون کار گذاشت. هر گاه درختی در معرض آسيب يا قطع و بريده شدن قرار می‌گيرد، پیامی با اعلام موقعیت جغرافیایی آن درخت برای محافظان قانونی محيط زيست ارسال می‌شود تا از قطع غیرقانونی درختان جلوگيری کنند.

کشاورزی: یکی از زمينه‌هایی که اینترنت اشیاء در آن نقش مهمی ایفا می‌کند، کشاورزی‌ست. جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی دما، بارندگی، رطوبت، سرعت باد، هجوم آفت‌ها و خاک‌شناسی از جمله مواردی‌ست که با بهره‌گيری از ادوات IoT سامان‌دهی می‌شوند. از این اطلاعات می‌توان در برنامه‌ها و فرآيندهای مزرعه‌داری خودکار و تصمیم‌گیری آگاهانه برای بهبود کمی و کیفی محصولات و به حداقل رساندن مخاطرات و ضايعات در کشاورزی استفاده کرد. برای مثال، کشاورزان می‌توانند دما و رطوبت خاک را از راه دور کنترل و نظارت کنند و حتا به کمک داده‌های استخراجی و کاربرد ادوات اینترنت اشیاء يک برنامه‌ی کوددهی مناسب تنظيم و اجرا شود.

حمل و نقل: اینترنت اشیاء در جنبه‌های مختلفی از سامانه‌های ترابری و حمل و نقل، چه در زيرساخت‌ها و ادوات نقليه چه برای راننده‌ها و کاربران، کاربرد دارد. برای نمونه، کاربرد اینترنت اشیاء برای مدیریت یک ناوگان حمل و نقل به صورتی‌ست که می‌توان شرایط و موقعیت جغرافیایی را به کمک حس‌گرها تشخیص داد و حتا به کمک IoT در اوقاتی که اتفاقات پیش‌بینی‌نشده، مانند تأخیر ورود، خسارت و سرقت، رخ دهد، می‌توان پيام هشدار صادر کرد. انجام اين کارها تنها با اتصال یک‌پارچه‌ی دستگاه‌ها و پيوستن آن‌ها به اينترنت اشياء امکان‌پذیر است. سیستم‌هایی مانند جی‌پی‌اس، اطلاعات هواشناسی را به سکوی عملياتی و پردازشی اینترنت اشیاء ارسال می‌کند و سپس نتيجه به کاربران ارسال می‌شود. به این ترتیب، نه تنها اينترنت اشياء برای موقعيت‌يابی و رديابی وسايل نقليه کاربرد دارد که می‌تواند راهنمای خوبی برای راننده‌ها در انتخاب مسير و تنظيم برنامه‌ی سفر به حساب آيد.

خدمات پزشکی و بهداشتی: با کاربرد اینترنت اشیاء و جمع‌آوری، پردازش و تحلیل داده‌ها و اجرای عمليات کنترل و نظارت یک سیستم بهداشتی دیجیتالی در حوزه‌ی پزشکی به خوبی راه‌اندازی می‌شود. این دستگاه‌های نظارت بر سلامت از تنظیم فشار خون و ضربان قلب گرفته تا دستگاه‌های پیشرفته‌ی ديگری مانند مچ‌بندهای الکتریکی یا سمعک را شامل می‌شوند.

نموداری از اينترنت اشياء و انواع کاربردهای آن

جالب است بدانید که بعضی از بیمارستان‌ها اجرای طرح تخت‌خواب‌های هوشمند را پياده‌سازی کرده‌اند. تخت‌های هوشمند موقعیت‌هایی مثل اشغال بودن تخت و یا زمانی را که بیمار قصد بلند شدن دارد، تشخیص می‌دهند و هم‌چنین می‌توانند بدون مداخله‌ی پرستار به بیماران رسیدگی کنند.

حتا می‌توان فضاهای مختلف را برای افراد سالمند به حس‌گرهای تخصصی مجهز کرد تا از وضعیت سلامت و درمان صحیح آن‌ها اطمینان حاصل شود. در واقع این حس‌گرها شبکه‌ای هوشمند ایجاد می‌کنند که قادر به جمع‌آوری، پردازش، انتقال و تجزیه و تحلیل اطلاعات در محیط‌های مختلف است.

, , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست