جنس پنل کليد شما از چيست؟

اين روزها کليدهای الکتريکی با ‌پنل‌هايی از جنس‌های متفاوت طراحی و توليد می‌شوند. طراحی و ساخت پنل کليدها از جنس شيشه‌ی حرارت‌ديده، کريستال و پليمر پلکسی در مقايسه با رويه‌های پلاستيکی قديمی تلاشی برای رسيدن به يک طرح مدرن و روزآمد است به نحوی که سليقه‌های گوناگون را پاسخ‌گو باشد.

ورق‌‌‌های پليمر کریستال و پلکسی ظاهر مشابهی دارند، اما از نظر ساختار ملکولی، وزن، مقاومت در برابر ضربه و خش، قابلیت‌های کاربردی و … دارای تفاوت‌هایی قابل توجهی هستند.

اين يادداشت در پی اين است تا ضمن مرور ويژگی‌های انواع اين پنل‌ها، آن‌ها را با هم مقايسه کند.

مشخصات فيزيکی

پلکسی از دسته‌ی پليمرهای شبيه شيشه است، اما عملا ترموپلاستيک به حساب می‌آيد. در مقايسه با پليمر کريستال تنوع بافت شيميايی پلکسی بيش‌تر است. ساختار ملکولی کریستال از ماسه، کربنات سدیم، سنگ آهک و چند ماده‌ی افزودنی دیگر تشکیل شده‌ و همين ساختار منجر به انکسار نور متفاوتی در مقايسه با پلکسی می‌شود. دیگر تفاوتی که کاملا ملموس است مربوط به وزن آن‌هاست. با نگه داشتن پنل‌های هم‌اندازه از هر دو جنس می‌توان تفاوت سبکی و سنگينی آن‌ها را از یک‌دیگر تشخیص داد. همان‌طور که گفته شد پلکسی درواقع ترموپلاستيک است و مشخصا از کریستال سبک‌تر است.

مقاومت: ضربه‌پذيری و ضدخش بودن

مقاومت در برابر ضربه از شاخص‌های مهم در ساخت و توليد پنل کلیدهای الکتريکی‌ست. باز به خاطر خاصيت ترموپلاستيکی پلکسی تعجبی در بیش‌تر بودن مقاومت آن در برابر ضربه نسبت به کریستال نیست. از طرفی، هر چند کریستال نسبت به ضربه ظریف و حساس‌ است، اما شيشه‌ها يا کریستال‌های حرارت‌دیده هم که به آن‌ها «شیشه‌ی ایمن يا نشکن» گفته می‌شود، در ساخت پنل‌ها به کار برده می‌شوند. برای استحکام بخشیدن به اين شيشه‌ها و ايجاد مقاومت در برابر ضربه و شکستن، آن‌ها را در یک فرآیند ويژه به شدت گرما می‌دهند و بلافاصله بعد از آن، به سرعت خنک می‌شوند. اِعمال اين فرآیند تحمل‌پذيری کريستال را در مقابل ضربه تا ۴ الی ۵ برابر بيش‌تر می‌کند.

در حالی که پلکسی نسبت به کریستال منعطف‌تر است، اما مستعد ساییدگی و خراش سطحی‌ست. جنس پلکسی به آن اندازه نرم است که راحت‌تر خراشيده و بريده می‌شود. در اين صورت، بايد پنل آسيب‌ديده را برق انداخت و جلا بخشيد. برعکس، مقاومت انواع کریستال در برابر آسیب و خراشیدگی بسيار بیش‌تر است و احتمال ایجاد خط و خش بسيار کم است.

درخشندگی و انعطاف‌پذيری

یکی ديگر از تفاوت‌های قابل توجه بین انواع کریستال و پلکسی زیبایی خیره‌کننده‌ی کریستال است. وقتی نور به پنل کریستال می‌تابد، به خاطر پراکنش نور، بازتاب و درخشش زيباتری خواهد داشت. تابش نور به ورق پلکسی دچار پراکندگی نمی‌شود.

فراتر از طراحی کليدهای الکتريکی، زمانی که نوبت به ساخت پلاک و اهدای جوايز می‌رسد، طراحی انواع حجم‌ها و اشکال با استفاده از کريستال و پلکسی با هر اندازه از پيچيدگی امکان‌پذير است. از آنجا که پلکسی از ماده‌ی انعطاف‌پذیرتری ساخته شده، می‌توان حجم ساخته‌شده را بعد از ساخت تا اندازه‌يی تغيير شکل و فرم داد، اما حجم کريستال، مخصوصا از نوع حرارت‌ديده، بعد از ساخت هيچ انعطافی برای تغيير فرم ندارد. تلاش برای تغيیر شکل و برش‌های بعدی کريستال‌های حرارت‌ديده باعث فروپاشی بلوری آن می‌شود.

جمع‌بندی

تمام اين ويژگی‌ها و مقايسه‌ی آن‌ها بين پنل‌های از جنس متفاوت در جدولی که تنظيم شده، به طور يک‌جا و خلاصه قابل مرور است.

سبکی وزن

مقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر خش

درخشندگی

کریستال حرارت‌ديده

*

*

*

کریستال

*

*

پلکسی

*

*

از نظر ارزش‌گذاری و قيمت، پنل‌های کریستال گران‌تر از جنس پلکسی‌اند و دليل اين موضوع بيش از هر چيزی به اين ربط دارد که کار روی کريستال برای برش و شکل‌دهی به زمان بيش‌تر و تجهيزات پيش‌رفته‌تری نياز دارد.

مطالب مشابه

بیشتر بخوانید…

فهرست