اشاره: مديريت و برنامه‌ريزی هوشمند تجهيزات روشنايی و الکتريکی در خانه جدا از کاربردهای مهم و ارزش‌مند مصرف بهينه‌ی انرژی و کاهش هزينه‌ها و امثال اين‌ها، کاربردهای تفننی و تفريحی هم دارد، مثلا نورپردازی و مهندسی صدا در شب‌های جشن و مهمانی. اين مطلب با اشاره به شب هالووين که در کشورهای غربی يک مناسبت ويژه است و کاربرد سيستم خانه‌ی هوشمند برای ايجاد جلوه‌های ويژه تهيه شده است. انتشار اين مطلب چند روزی پس از اين مناسبت که مصادف با آخرين پنج‌شنبه‌ی ماه نوامبر است، فرصتی‌ست تا از قابليت ديگری از سامانه‌‌های هوشمند حرف به ميان آيد.

مقدمه

اگر خانه‌تان هوشمند است، تجربه‌ی یک شب مهیج و ترسناک در روز و شب هالووین بسیار جذاب می‌شود. هالووین فرصتی‌ست برای استفاده از چراغ‌های هوشمند رنگارنگ و بلندگوی هوشمند تا به کمک آن‌ها اطرافیان‌تان را وحشت‌زده کنید، طوری که دیگر هیچ بچه‌يی درِ خانه‌ی شما را نزند!

چراغ‌های ترسناک بسازید

از تأثیر رنگ‌های سرد و چراغ‌های عجیب و غریبی که شما را غافل‌گير می‌کند، بی‌اعتنا نگذريد. اگر بدانید که تأثیر نور و روشنایی در ایجاد محیط وحشت‌آور چه‌قدر مؤثر است، قطعا يک نورپردازی مناسب در برنامه‌تان جای مهمی دارد.

اگر می‌خواهید تجهیزات روشنایی در فضای باز کار بگذاريد، محصولات رینگ و فیلیپس هیو انتخاب‌های خوبی‌اند. محصول فیلیپس هیو از قابلیت تغییر رنگ برخوردار هستند و می‌توانید مطابق سلیقه‌تان نورپردازی را مديريت کنيد. اين دو نوع چراغ دارای حس‌گرهای حرکتی هستند که با نزدیک شدن افراد به خانه روشن می‌شوند. مثلا اگر حس‌گرهای حرکتی را در پله‌ها نصب کنید، هنگامی که افراد از آن‌جا عبور می‌کنند، ناگهان چراغ‌ها با نور سبز رنگ روشن می‌شوند و جلوه‌ی تابلوهای ترسناکی که چراغ‌ها آن‌ها را نورپردازی می‌کنند، حسابی رهگذر را می‌ترساند.

چراغ فیلیپس هیو با قابلیت تغییر رنگ.

برای چراغانی معمولی هم می‌توانید از ریسه‌های نارنجی رنگ استفاده کنید و آن‌ها را به پریزهای هوشمند وصل کنید تا در طول شب‌ با روند خاصی روشن شوند.

گفتنی‌ست که پریزهای هوشمند راهی مناسب برای مدیریت هر وسیله‌ی الکتریکی هستند تا در زمان دل‌خواه شما فعال يا غیرفعال شود. مثلا آن‌ها را می‌توان به اسکلت‌های مصنوعی که با ريسه تزئین شده‌اند وصل کرد تا در تاریکی شب‌ بدرخشند یا یک ماشین دود و مه را با به کارگیری حس‌گرهای حرکتی در جلو ورودی خانه فعال کرد تا با انباشتن خانه از مه یا دود، افرادی را که وارد خانه می‌شوند، بترسند.

استفاده از ماشین دود در یک کدو حلوايی.

فیلیپس هیو از یک چراغ هوشمند جدید که برای جاسازی در کدو حلوايی مناسب است رونمایی کرده تا آن‌ها را مثل فانوس شب روشن نگه داریم.

حتا می‌شود یک چراغ رنگی را با حس‌گر در ورودی زوج کرد تا هر زمان که در باز شد، ناگهان چراغ‌ هم چشمک‌زنان روشن شود و تغییر نور به رنگ‌های سبز و نارنجی فضايی هيجان‌انگيز درست کند.

جیغ و فریادهای دلهره‌آور

چه چیز وحشتناک‌تر از افکت‌های صوتی عجیب و غریب است؟ اگر خانه‌ی هوشمند دارید، ایجاد چنین فضایی برای شب هالووین اصلا سخت نیست.

آیفون تصویری یکی از ابزارهای کارآمد در چنین شبی‌ست. با کمک يک مدار جانبی همین که زنگ زده شود، يک جلوه‌ی صوتی ترسناک ايجاد می‌شود. اين مدار جانبی را هر چه نزديک‌تر به در ورودی نصب کنيد، به‌تر است. هر وقت که کسی زنگ خانه شما را بزند، فرمان پخش صداهای ترسناکی صادر می‌شود، از صدای ارواح گرفته تا صدای جیغ و خنده‌های وحشتناک.

استفاده از اسکلت‌های مصنوعی همراه با ریسه و پخش افکت‌های صوتی ترسناک.

یک راه جذاب دیگر این است که زیر یک کلاه جادوگر، بلندگوهای هوشمند آمازون یا نست پنهان کنید تا صداهای ترسناک پخش کنند. بلندگوی الکسا از چنین قابلیتی برخوردار است که هر زمان که بخواهید موسیقی ترسناک پخش کنند. البته اگر نگران اين هستيد که کودکان کوچک خودتان در خانه بترسند و می‌خواهید کمی از شدت ترسناکی فضا بکاهید، این بلندگوها گزینه‌های ديگری برای پخش آهنگ مناسب کودکان هم برخوردار هستند.

با استفاده از نصب سیستم‌های صوتی در اطراف خانه هم می‌توانيد يک ترفند جالب ديگر به کار ببريد. بلندگوهای بلوتوث گوگل یا الکسا را در باغچه بگذارید و آن‌ها را با يک حس‌گر حرکتی کنترل کنيد تا اگر کسی در اطراف خانه‌تان قدم زد، با پخش صداهای هولناک از جا بپرد.

امنیت مهم‌تر است

دور از انتظار نيست که در چنين مناسبت‌هايی فقط شادی و تفريح در کار نيست. متأسفانه، برخی از این موقعيت‌ها سوء استفاده می‌کنند و زمانی که اهالی خانه برای سرگرمی به کوچه و خیابان می‌روند، به خانه‌های خالی دست‌برد می‌زنند. سيستم‌های خانه‌ی هوشمند مناسب‌ترين امکان برای مراقبت از خانه و دارايی شما هستند. اوقاتی که بیرون از خانه هستید با دوربین‌های امنیتی خانه‌ی خود را می‌توانيد کنترل کنید. حتا اگر برای راه‌اندازی سامانه‌ی تمام عيار امنيتی پول کافی ندارید، تجهیزات دوربین هوشمند و حس‌گرهای حرکتی گزینه‌‌های خوبی هستند. خوب است تا دوربین را کنار پنجره بگذارید که راحت‌تر بتوانید محيط خانه را نظارت کنید. اگر حس‌گرها را در آستانه‌ی خانه بگذاريد، هر ورود و خروج افراد سودجو به آسانی ثبت می‌شود.

امتیاز شما برای ما ارزشمند است. برای امتیاز کلیک نمایید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مشابه

سبک زندگی

بیشتر بخوانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست