پوشیدنی‌های هوشمند

اینترنت اشیاء نه تنها به شهر‌ها، خانه‌ها و سیستم‌های آموزشی نفوذ کرده، بلکه به دنیای مد و پوشاک نیز وارد شده است. حتما با گجت‌های هوشمند مانند ساعت و مچ‌بندهای هوشمند آشنا هستید. اما، تا به حال در مورد پوشیدنی‌های هوشمند چیزی شنیده‌اید؟ در بافت پارچه‌ی این لباس‌ها از لوازم و قطعات الکترونیکی انعطاف پذیری استفاده شده که آنها را مجهز به تکنولوژی هوشمند می‌کند. نکته‌ی جالبی که در مورد این لباس‌ها وجود دارد این است که افراد می‌توانند با استفاده از لباس‌های هوشمند از وضعیت جسمانی و سلامت خود آگاه شوند. این لباس‌ها از طریق نرم‌افزار به خانه‌ی هوشمند یا شبکه هوشمند خانگی متصل می‌شود و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کاربر می‌گذارند. در این مطلب به بررسی برخی از پوشیدنی‌های هوشمند می‌پردازیم.

کفش هوشمند

کفش هوشمند قابلیت اندازه‌گیری هر چیزی که با سلامت شما مرتبط است را دارد. کفی‌های بلوتوثی کفش هوشمند اغلب بازخورد خوبی به پوشنده کفش ارائه می‌دهد. برای مثال کفی‌های کفش هوشمند با اطلاع دادن در مورد نحوه قرار گرفتن پا در کفش، در سبک دویدن دونده‌ها بسیار تأثیرگذار است و از آن‌ها در برابر صدمات جدی جلوگیری می‌کند. این کفی‌ها اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و به برنامه مخصوصی که در گوشی هوشمند نصب شده ارسال می‌کند و دونده این اطلاعات را از طریق گوشی دریافت می‌کند.

کفش‌های هوشمند با قابلیت اندازه‌گیری شاخص‌های سلامت.

لباس کار هوشمند

تصور کنید به یک جلسه کاری دعوت شده‌اید و ناگهان متوجه می‌شوید که کارت ویزیت‌تان را در خانه جا گذاشته‌اید! شرکت سامسونگ با تولید لباس‌کار هوشمند توانسته تا حدی این مشکل را برطرف کند. پوشنده این لباس می‌تواند کارت ویزیت خود را به صورت دیجیتال با بقیه به اشتراک بگذارد و با دستگاه‌های متصل به لباس در تعامل باشد. این ایده برای کارآفرینان بسیار کارآمد است.

لباس شب هوشمند

لباس شب هوشمند با جذب گرمای بدن کیفیت خواب افراد را افزایش می‌دهد. این لباس برای کسانی که در خوابیدن مشکل دارند، بسیار کمک‌کننده و موثر خواهد بود.

لباس هوشمند علاوه بر اینکه به بهبود سطح زندگی افراد کمک می‌کند، در حفظ سلامت افراد هم نقش مهمی ایفا می‌کند. این لباس‌ها به دلیل ویژگی‌هایی که دارند، نه تنها قادر به تشخیص و اعلام بیماری‌های مختلف هستند بلکه به وسیله وای فای و گوشی هوشمند با پزشک و کادر درمان ارتباط برقرار کرده و آنها را از حملات قلبی و … آگاه می‌کنند.

اما آیا لباس‌های هوشمند گران هستند؟ از کجا می‌توان تهیه کرد؟
لباس‌های هوشمند نسبت به لباس‌های معمولی به دلیل سنسورها و قطعات الکترونیکی انعطاف پذیری که در پارچه به کار رفته قیمت گران تری دارند. مارک‌های شناخته شده ای مانند گوگل، سامسونگ و … تولید کننده این لباس‌ها و سرمایه‌گذاران اصلی این تکنولوژی هستند.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست