از ساختمان‌های هوشمند تا شهرهای هوشمند

در دورانی از عصر بشر، انسان‌ها هنوز به پیشرفتی که امروزه به آن رسیده‌اند، دست نیافته بودند. آن‌ها از هوش بالایی برخوردار بودند. اما، هنوز قادر به توسعه‌ی تجهیزات هوشمند نبودند. همان‌طور که در قرن بیستم شاهد بودیم، انسان‌ها روز به روز از لحاظ فکری پیشرفت کردند که این پیشرفت به صورت کاملاً واضحی در ساختمان‌های هوشمند امروزین قابل لمس است. آن‌ها دستگاه‌های هوشمند را اختراع کردند و همچنین اکوسیستمی را برای اکثر آن‌ها توسعه داده‌اند. اما، نکته اینجاست که چنین توسعه‌ای چگونه می‌تواند در جهان امروز تأثیرگذار باشد؟

طبق گزارش‌های انجام شده، حدود 70 درصد از منابع ما توسط مناطق شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مشخص شده که تا سال 2050، حدود 66 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند. بنابراین درصد مصرف منابع نیرو به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

برای حل این چالش، دولت هند اخیرا اعلام کرد که جهت بهبود رفاه حال شهروندان، 100 شهر از این کشور را هوشمند خواهد کرد. دولت هند مقدار کمی از این پروژه را جلو برد تا در آینده‌ی نزدیک به اهداف مدنظر خود دست یابد. اما، بخش خصوصی به دلیل روبه‌رو شدن با چالش‌های شهر هوشمند مانند هزینه و مصرف بالا، انگیزه‌ای برای تأمین مالی چنین پروژه‌هایی ندارند.

در حال حاضر، هزینه‌ی ساخت و ساز و توسعه‌ی سیستم‌های مدیریت ساختمان‌‎های هوشمند به دلیل نیاز به نیروی کار با کیفیت و مصرف برق بالا در دوران فعلی نسبتاً زیاد است.

نکته‌ی دیگری که باید به خاطر بسپاریم امنیت سایبری است. چرا که حفاظت از ایمنی ساکنان شهر ضروری است. برآورده شدن نیازهای یک شهر هوشمند، سرمایه و تلاش زیادی را می‌طلبد که همین مسئله سازمان‌های خصوصی را برای اجرا و پیاده‌سازی چنین پروژه‌هایی دلسرد و ناامید می‌کند. اشنایدر الکتریک یکی از شرکت‌هایی که همواره مایل به همکاری برای توسعه‌ی این شهرهاست. این شرکت از طرفی یک پروژه‌ی عظیم به نام اکواستراکچر با هدف هوشمندسازی ساختمان‌ها در دست داشت. قابل ذکر است که ما 3 مطلب را به بررسی پروژه اکواستراکچر اختصاص داده‌ایم که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید آن‌ها را در وبلاگ نستک ایران بخوانید.

ساختمان‌های هوشمند گامی مهم در رشد و توسعه‌ی مدیریت ساختمان هستند و این امکان را به شهرها می‌دهند تا از منابع به صورت محدود استفاده کنند. اکثر ساختمان‌های مبتنی بر سیستم مدیریت ساختمان، مجهز به پنل‌های هوشمندی که همیشه به اترنت متصل‌اند، هستند. این سیستم اطلاعاتی مربوط به اضافه‌بار ساختمان‌ها و هرگونه مسائل پیچیده دیگری را هم به ساکنان می‌دهد. علاوه بر این، توزیع برابر انرژی در کلیه‌ی بخش‌های یک ساختمان نیز امکان‌پذیر می‌کند. همچنین بهره‌وری عملیاتی و کاهش مصرف برق، از مزایای استفاده از چنین سیستمی است. تقریبا تمام ساختمان‌های این شهرهای هوشمند مجهز به پنل‌های خورشیدی هستند که به آن‌ها در تولید برق مورد نیازشان کمک می‌کنند.

شکل‌گیری و پایه‌ریزی‌های محکم برای ایجاد شهرها و ساختمان‌های هوشمند در حال انجام است. استفاده و به کارگیری این سیستم‌ها کمک بزرگی به کاهش مصرف برق و آب می‌کند. همچنین تمامی تجهیزات خانه را نظارت و نقش مهم و مثبتی در رویه‌ی مصرفی انرژی ایفا می‌کند. اتوماسیون خانگی کانکس (KNX)، برندی که توسط شرکت اشنایدر توسعه یافت، با ارائه‌ی سیستم‌های اتوماسیون خانگی امکان تحقق این امر را فراهم کرده است. با این حال، تمامی تلاش‌هایی که توسط سازمان‌ها صورت می‌گیرد، باعث خلق آینده‌ای پایدار می‌شود. همچنین این گام عظیم قطعا به تحولی بزرگ، در راستای کمک به محیط زیست منجر خواهد شد.

, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست