اینترنت اشیاء و حمل و نقل هوشمند

دنیای حمل و نقل هوشمند را تصور کنید که ماشین شخصی‌تان رفت و آمد روزانه شما را در مسیر حرکت نظارت می‌کند و به طور خاص، یک تصادف بزرگ را در طول مسیر شما تشخیص می‌دهد. هم‌زمان تقویم برنامه‌ی هفتگی شما را بررسی می‌کند و متوجه قرار کاری مهم شما در ساعت 9 صبح می‌شود. حتا قدرت درک این را دارد که اگر شما در همان زمان همیشگی از خواب بیدار شوید، قرار کاری‌تان را با یکی از مشتریان مهم‌تان از دست خواهید داد! بنابراین ماشین شما به ساعت هوشمندتان هشدار می‌دهد که 30 دقیقه زودتر به صدا در آید. می‌بینید که چطور در یک چشم به هم زدن از یک فاجعه بزرگ اقتصادی نجات پیدا می‌کنید. تصورش سخت است؟ اصلا!

تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیاء و حمل و نقل هوشمند بر جهانی که امروزه در آن زندگی می‌کنیم به طور چشم‌گیری تأثیرگذارند. نه به دلیل وجود تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیاء، بلکه به دلیل انتقال آن‌ها به برنامه‌های کاربردی که قبلا به آن فکر هم نشده بود.

استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و استانداردهای ارتباطی مثل 5G، نحوه‌ی استفاده ما از حمل و نقل و طرز رانندگی ما را دگرگون می‌کنند. همین که یک ماشین مجهز به تکنولوژی اینترنت اشیاء و ارتباطات بی‌سیم شود، از  وسیله‌ای برای انتقال افراد از جایی به جای دیگر،  به مکانی راحت همانند یک اتاق نشیمن ارتقاء پیدا می‌کند. 5 روش مبتنی بر اینترنت اشیاء که در ادامه بیان می‌کنیم، تضمین‌کننده‌ی تغییر شیوه‌ی رانندگی افراد هستند.

  • تعمیرات قابل پیش‌بینی

وظیفه‌ی سنسورهای تعبیه شده در وسیله‌های نقلیه، نظارت بر باتری ماشین، پمپ سوخت و موتور اتومبیل و جمع‌آوری اطلاعات به سرور ابری است. این داده‌ها با سایر داده‌های ذخیره شده در ابر ترکیب می‌شوند تا مشکلات احتمالی به طور دقیق پیشبینی شوند. از طرفی توصیه‌های مربوطه از طریق صفحه نمایش ماشین به راننده ارائه می‌شود.

  • سطح بالای سرگرمی

برنامه‌های هوش مصنوعی (AI)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)، اطلاعات را از طریق یک دستیار مجازی یا یکی از نمایشگرهای جدید داخل اتومبیل به راننده منتقل می‌کند. این برنامه‌های و نمایشگرها سطحی جدید از سرگرمی و بهره‌وری را به راننده ارائه می‌دهند.

  • جلوگیری از برخورد

تبادل اطلاعات بین دو وسیله‌ی نقلیه رانندگان را از شرایط خطرناک و تصادف‌های قریب‌الوقوع آگاه می‌کند. همین مسئله موجب جلوگیری از تصادفات و وقوع اتفاقات ناگوار می‌شود.

جلوگیری از برخورد از طریق تبادل اطلاعات بین دو وسیله.

  • دوربین‌های تعبیه شده در ماشین

یک دوربین داخلی که سطح توجه و دقت راننده را بررسی می‌کند! برای مثال اگر راننده ماشین در یک فرکانس تعریف شده پلک نزند، به این معناست که به خواب رفته است. آنگاه یک اخطار صوتی آغاز می‌شود. علاوه بر این،‌ یک دوربین خارجی، وقایع را هنگام رانندگی تفسیر کرده و راننده را از هر گونه مشکل احتمالی آگاه می‌کند. در عین حال دید 360 درجه‌ای را اطراف خودرو فراهم می‌کند.

  • لاستیک هوشمند

سنسورهای تعبیه شده در لاستیک‌های اتومبیل شرایط تایرها از قبیل فشار هوا، عاج لاستیک، دما، شتاب و شرایط جاده را رصد می‌کنند. این داده‌ها در زمان واقعی به واحد کنترل موتور ماشین منتقل می‌شوند. بنابراین، شرایط برای بهبود رانندگی کاملا برقرار می‌شود. سنسورهای تایر خودرو همچنین برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد وضعیت جاده، وقوع تصادف و وضعیت ترافیک، به خودروهای اطراف خود متصل می‌شوند.

بررسی وضعیت ترافیک جاده از طریق صفحه نمایش خودرو.

این‌ها همگی چشم‌اندازی از آینده‌ی حمل و نقل با وجود تکنولوژی اینترنت اشیاء است. اما، همه‌ی این اتفاقات یک شبه اتفاق نمی‌افتند و نیاز به پیش‌زمینه‌هایی دارند که لازم است امروز پیاده‌سازی شوند. هرچند برای دسترسی به این نوآوری با چالش‌هایی مواجهیم که خود یک مأموریت مهم و حیاتی محسوب می‌شوند.

در این جهان اتوماتیک که هم راننده و هم سرنشینان خودرو خواهان حداکثر ایمنی قابل اطمینان و دقت بالای خودرو هستند، تولیدکنندگان باید مسیر خود را فراتر از این‌ها طی کنند. البته این‌ها تنها فاکتورهایی نیستند که باید مد نظر قرار داد. اتصالات مداوم، ارتباطات پیچیده در روشن یا خاموش کردن خودرو و زمان‌بندی بسیار دقیق از موارد مهم و ضروری هستند.

دستیابی به عمل‌کرد با سطح بالا که وسیله‌های نقلیه‌ی خودکار و حمل ونقل هوشمند به آن نیاز دارند، تنها با طراحی دقیق، آزمایش مناسب دستگاه، اتصالات و ارتباطات بی‌سیم قابل تحقق است.

تست دستگاه

سنسورهای اینترنت اشیاء باید از ابتدا دقیق، قابل اعتماد و ماندگار طراحی شوند. طول عمر باتری آن‌ها باید با استفاده از یک راه حل با پیش‌بینی جریان خروجی بهبود یابد. همچنین، قدرت سیگنال نیز باید مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.

آزمایش ارتباطات بی‌سیم

برای اطمینان از عملکرد اینترنت اشیاء طبق انتظارات ما و تحت شرایط جهان واقعی، در طیف گسترده‌ای از محیط‌های مختلف و در حضور سایر سنسورها، انجام آزمایش همزیستی بسیار مهم و حیاتی است. به این ترتیب، هر گونه دخالت احتمالی که مانع عملکرد دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء شود، تشخیص داده می‌شود و به سرعت محدود و کم اثر می‌شود. انجام آزمایش‌های سازگاری با استاندارد بی‌سیم، که توسط دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء پشتی‌بانی می‌شود، نیز بسیار مهم و ضروری است.

آزمایش اتصال

اتصالات بی‌سیم قوی و قابل اعتماد، نیاز به آمادگی شبکه دارد که خود این مسئله جای نگرانی دارد. اپراتورها باید مطمئن باشند که تغییرات شبکه کیفیت یا عملکرد را مختل نمی‌کند. به علاوه،‌ شبکه باید بتواند از استانداردهای مختلف بی‌سیم که در وسیله‌ی نقلیه مورد استفاده قرار گرفته، پشتیبانی کند.

بدون شک، ظهور دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء همراه با تکنولوژی‌های مرتبط با وسیله‌های نقلیه (V2X)، دوره‌ی جدید از حمل و نقل را به وجود می‌آورند. اما ایجاد نوآوری در الکترونیک اتومبیل با استفاده از آزمایش دقیق و موشکافانه برای تحقق ایمنی و رانندگی اتوماتیک قابل اطمینان الزامی است.

, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست