تلاقی تکنولوژی و طراحی خانه هوشمند

زمانی که صحبت از طراحی خانه هوشمند می‌شود، اولین مسئله‌ای که در اولویت قرار می‌گیرد، طریقه‌ی زندگی سالم است. تخصصی که ناتالیا پیرس در آن حرف اول را می‌زند. او شرکت خود را در سال 2005، با نام Detail By Design، با فعالیت در صنعت نوسازی آشپزخانه و حمام، تأسیس کرد. سرمایه‌گذاری ناتالیا در پروژه‌‌های گوناگون و بهبود طراحی‌های داخلی، منجر شد تا برنده‌ی جایزه‌ی طراحی NKBA (پیشروترین انجمن در طراحی آشپزخانه و حمام) اوتاوا شود. این موفقیت‌ها تنها بازتاب کوچکی از فعالیت او در این صنعت است. او در این مصاحبه‌ای که توسط نکست استیج (Next Stage) انجام شد به بحث درباره‌ی سلامت خانه و تقاطع تکنولوژی و طراحی خانه هوشمند پرداخته است. این گفتگو همچنین به رویکردهایی که با همکاری طراحان و متخصصان خانه هوشمند می‌تواند به بهبود سلامت خانه کمک کند، اشاره دارد.

چطور شد که شما تبدیل به فردی پیشرو در زمینه‌ی طراحی داخلی شدید؟

من با شرکت کردن در کلاس‌های معماری و مطالعه در حوزه‌ی طراحی و دکوراسیون شروع به فعالیت کردم. اما دکوراسیون به تنهایی چالش‌هایی را که من به دنبالش بودم در بر نداشت. من در بخش سیستم‌های مکانیکی و طراحی معماری پیشرفت کردم و موفق شدم. خصوصا در شاخه‌ی طراحی آشپزخانه و حمام که ترکیب کاملی از همه‌ی این اجزاست.

سرچشمه‌ی آگاهی شما در باره‌ی یک طراحی سالم و بی‌عیب به عنوان یک رویکرد کجاست؟

من همیشه اطلاعات خود را در زمینه طراحی  به روز نگه می‌دارم و روش‌های جدیدی را می‌آموزم تا محیط آشپزخانه و حمام برای صاحب‌خانه‌ها، در دسترس‌تر، کارآمدتر و راحت‌تر  باشد. من این رویکرد را در طول حرفه‌‌ام به صورت تکاملی آموختم. البته باید بگویم که کانال‌های آموزشی، کارگاه‌های متعدد و گفتگو با مشتری‌ها در این مسیر با من همراه بودند و تأثیر زیادی در پیشرفت من داشتند. همین‌طور من با گرفتن هر پروژه و ارتباط صمیمانه با هر مشتری بیشتر از پیش می‌آموزم و به دانشم اضافه می‌کنم.

شما از چه روش‌های متداولی در طراحی‌های خودتان بهره می‌گیرید؟

باید بگویم که طراحی با حل چالش‌هایی که مشتری‌ها در اولین جلسه‌ی مشاوره ذکر می‌کنند، آغاز می‌شود. این چالش‌ها ممکن است شامل موضوعاتی چون دسترسی، چیدمان و … باشد. در واقع، خلق یک فضا که نحوه‌ی استفاده مشتری از آن شهودی و قابل درک باشد، اولین قدم در طراحی است.

نمونه‌‌ای از دیگر از طراحی‌های ناتالیا پیرس.

اضافه کردن یک سری امکانات دیگر مثل کشوهای بزرگ، طراحی کامل نورپردازی و … برای دسترسی راحت‌تر، همیشه به صورت خودکار در طراحی‌های من استفاده می‌شوند.

شما نقش تکنولوژی را در بهبود دسترسی و سلامت خانه چگونه می‌بینید؟

روشنایی هوشمند در بین سایر تکنولوژی‌ها، حرف اول را میزند. پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی روشنایی صورت گرفته، جزء مهم‌ترین پیشرفت‌های ۵ سال گذشته بوده است. شما همیشه می‌توانید آثار نورپردازی و روشنایی را در طراحی‌های من ببینید. از روشنایی اتاق گرفته تا روشنایی برای مطالعه و کار و نورپردازی زیر کابینت‌ها. پس از اتمام طراحی که با مشتری‌ها صحبت می‌کنم، اغلب آن‌ها می‌گویند که هیچ وقت فکر نمی‌کردند که برای مثال نور زیر کابینت امری ضروری باشد. در حالی که اکنون بدون آن اصلا نمی‌توانند کار کنند. من به شدت سناریوهای روشنایی را توصیه می‌کنم که بر اساس زمان‌بندی می‌توان آن‌ها را برنامه‌ریزی کرد. خصوصا که این برنامه‌ریزی در بهبود مصرف انرژی هم کمک کننده است. من همچنان استفاده از وسیله‌های هوشمند را توصیه می‌کنم. دسترسی از راه دور عاملی مهم برای پختن سریع‌تر و راحت‌تر غذا است.

نمونه‌ای دیگر از طراحی داخلی ناتالیا پیرس به همراه نورپردازی زیر کابینت‌ها.

همچینین، هرچه در مورد سیستم‌های هوشمند تهویه اطلاع بیشتری کسب می‌کنم، ضروری بودن آن را بیشتر درک می‌کنم. خانه‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند دارای عایق‌بندی کارآمدتری هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا نیاز به هوای تازه در خانه بیشتر حس شود. به همین دلیل استفاده از سیستم‌های تهویه هوای گرم به خصوص در خانه‌های کانادا ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. من همیشه استفاده از این سیستم را به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کنم.

توصیه شما به متخصصان طراحی در راستای یادگیری بیشتر تکنولوژی برای بهبود خانه‌ها چیست؟

من خودم از کارشناسان کنترل فور کمک گرفتم و طی جلسه‌هایی که با آن‌ها داشتم، سوال‌های زیادی پرسیدم. اگر شما به عنوان یک طراح نیاز به یادگیری یک تکنولوژی دارید، کمک گرفتن از متخصص‌ها می‌تواند یک راه‌حل آسان و سریع باشد. سوال بپرسید، نکته برداری کنید و کار با وسیله‌ها را یاد بگیرید. در کنفرانس‌های CEDIA شرکت کنید. سال گذشته من برای اولین بار در این کنفراس حضور یافتم تأثیر آن را به چشم دیدم که مرا غرق در ایده‌های جدید کرد. گفتگو و بحث میان طراحان هم‌فکر و متخصصان حوزه‌ی تکنولوژی بسیار حرفه‌ای و قوی بود و طبق مشاهدات من ارتباط نزدیکی بین طراحی و تکنولوژی صورت گرفت.

پیشنهاد شما به یک کارشناس تکنولوژی که می‌خواهد اطلاعات خود را در زمینه‌ی طراحی مناسب افزایش دهد، چیست؟

من معتقدم برای خلق یک طراحی نیاز است که دو طرف با هم همکاری داشته باشند. تکنولوژی باید برای کاربران و چیدمان فضایی، شهودی باشند. نحوه‌ی عملکرد و استفاده از آن در خانه بخشی مهم و حیاتی در طراحی و تکنولوژی به حساب می‌آید. متخصصان زیادی هستند که ما می‌توانیم با همکاری هم و اعتماد به تخصص آن‌ها تلاش کنیم و به بهبود کارها کمک کنیم.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست