سلامتی در خانه‌ی هوشمند | بخش ۲

شاید فکر کنید صحبت کردن در مورد راحتی آسایشی که خانه‌ی هوشمند در اختیار می‌گذارد، یک موضوع کلیشه‌ای است. اما این مسئله، واقعیتی غیر قابل انکار است که با تکنولوژی هوشمندسازی و پیاده‌سازی آن، محقق می‌شود.

کنترل و مدیریت شرایط از غرایزی است که هر انسانی به طور طبیعی به آن تمایل دارد. کنترل محیط اطراف و فرمان دادن برای بهتر کردن شرایط باعث رضایت خاطر و ارضای میل خشنودی می‌شود. در واقع، مغز انسان زمانی به احساس خشنودی و رضایت می‌رسد که بتواند شرایط را مطابق میل خود کنترل کند. خانه‌ی هوشمند با درک این موضوع این بستر را برای صاحب‌خانه‌ها ایجاد کرده و به آن‌ها امکان اداره و کنترل محیط را می‌دهد. به طوری که، با هوشمندسازی وسیله‌های خانه و همگام‌سازی آن‌ها با دستیار مجازی، صاحب خانه‌ها به راحتی می‌توانند محیط آرام و دلخواه خود را ایجاد کنند.

عدم توانایی در کنترل محیط باعث استرس می‌شود. استرس تاثیر بسیار مخربی بر ارگان‌های بدن دارد. برای مثال، افزایش فشار خون، ضعف سیستم ایمنی بدن و تپش بالای قلب، همگی نمونه‌هایی از اثرهای مخرب استرس است.

مطالعات دکتر اِمی آرنستن (Amy Arnsten) منجر به کشف این مسأله شد که استرس‌های غیر قابل کنترل، عملکرد ناحیه‌ای از مغز را به خطر می‌اندازند. منطقه‌ای که عملکردهای شناختی مغز مانند خاطرات و احساسات کنترل شده در آن قرار دارد. کنترل کردن محیط در هر حال چه ادراکی و چه واقعی منجر به کاهش استرس و در نتیجه کاهش تاثیرات مخراب می‌شود.

از زمان گذشته تا به حال، ساکنان خانه‌های سنتی زمانی که قصد مسافرت داشتند برای آرامش خاطر و اینکه از امنیت خانه اطمینان پیدا کنند از دوست و یا آشنایی در خواست می‌کردند که مدتی در خانه‌ی آنها بمانند یا مراقب آن باشند. اما با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند سازی خانه‌ها، صاحب‌خانه‌ها دیگر نگران امنیت خانه نیستند. آنها با گوشی هوشمندشان و برنامه مخصوص می‌توانند به وسیله دوربین های مدار بسته خیلی راحت به صورت زنده خانه را کنترل کنند و در صورت لزوم با استفاده از دستیار های صوتی چراغ‌های هوشمند را کنترل کنند، موسیقی پخش کنند و یا وضعیت آب و هوا را بررسی ‌کنند، از سالم بودن لوله های خانه اطمینان پیدا کنند و حتی پس از تعطیلات می‌توانند هنگام بازگشت دمای محیط خانه را تنظیم کنند و با توجه به سرد و یا گرم بودن هوا، سیستم های سرمایش و گرمایش را فعال کنند.

علاوه بر این، خواب خوب و با کیفیت از دیگر مزایای خانه‌ی هوشمند است. حتی می‌توان پرده، کرکره و چراغ‌های هوشمند را به گونه ای تنظیم کرد که هنگام شب بسته و تاریک شوند. حسگرهای حرکتی نیز می‌توانند هنگام بیدار شدن شما در نیمه شب، چراغ راهرو یا حمام را روشن کنند و زمانی که هوا روشن شد کرکره‌های هوشمند باز می‌شود و نور طبیعی شما را از خواب بیدار می کند.

خانه‌ی هوشمند به دلیل همین امکانات هوشمندی که در اختیار ما قرار می‌دهد علاوه بر آسان کردن کارها، بر آرامش روان و جسم افراد هم موثر است. به عبارتی میزان هوشمندی خانه با سطح استرس رابطه معکوس دارد. به طوری که، هر چه خانه از هوشمندی بالاتری برخوردار باشد سطح استرس پایین و اگر میزان هوشمندی خانه پایین باشد سطح استرس بالا است.

خانه‌ی هوشمند می‌تواند برای کسانی که از سطح استقلال پایینی برخوردارند نیز مفید باشد. برای مثال در آسایشگاه معلولین، خانه‌ی سالمندان و افرادی که در آنجا ساکن هستند حس استقلال بیشتر می‌دهند.

خیلی از افراد ساکن خانه‌ی هوشمند نیستند تا بتوانند از مزایای آن برای حفظ سلامتی خود بهره ببرند. اما، دنیای هوشمند با عرضه ی گجت‌های پوشیدنی هوشمند، مانند ساعت و مچ‌بند‌های هوشمند برای افراد بستری را مهیا کرده تا از سلامت جسمانی خود مانند تپش قلب و فشار خون آگاهی پیدا کنند.

در آخر باید این نکته را در نظر داشته باشیم که خانه‌ی هوشمند علاوه بر تحقق آرزوهای شما، نقش مهمی در سلامتی و آرامش روح و روان شما دارد.

, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست