یک دهه با خانه‌های هوشمند

در این مطلب سری به گذشته‌ی خانه‌های هوشمند می‌زنیم و نوآوری‌ها و اختراعات بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را که منجر به وضع امروزی خانه‌های هوشمند شدند، مرور می‌کنیم. حالا که ما از تکنولوژی هوشمند و امکانات لوکس آن در خانه‌هایمان استفاده می‌کنیم، تصور زندگی در گذشته برایمان دشوار است. مثلا در ده سال گذشته ما چه چیزی از قفل‌های هوشمند می‌دانستیم؟ یا حتا چه تصوری از دستیار مجازی و بلندگوهای هوشمند داشتیم؟

تکنولوژی‌های هوشمندی که امروزه اطراف‌ خود می‌بینیم، با عبور از مسیری طولانی تا به اینجا رسیده‌اند. خانه‌های ما در ده سال اخیر هوشمندتر شده‌اند و انجام بسیاری از کارهای روزمره را آسان‌تر کرده‌اند. مثلا وقتی از خواب بیدار می‌شویم می‌توانیم دمای اتاق‌های طبقه‌ی بالا را بیش‌تر کنیم یا روشنایی قسمت‌های مختلف خانه را کنترل کنیم و کارهایی از این دست …

سیستم‌ها و دستگاه‌های هوشمند نسبت به نمونه‌های اولیه‌ی خود پیشرفته‌تر شده‌اند. اینک بیایید به سراغ مهم‌ترین نوآوری‌هایی برویم که ما را به جایی که اکنون هستیم، رسانده‌اند.

 ۲۰۱۰

روبات واتسون ساخت شرکت آی‌بی‌ام بود که در برنامه‌ی تلویزیونی ژپردی (Jeopardy) برنده‌ی مسابقه شد. با این که واتسون ابزاری برای خانه‌های هوشمند نبود، اما اولین روباتی بود که می‌توانست بشنود، بفهمد و به سؤال‌های افراد پاسخ دهد. فضایی که این روبات اشغال می‌کرد به بزرگی یک اتاق خواب بود. رسانه‌ها این روبات را به همه‌ی دنیا نشان دادند و راه را برای به وجود آمدن دستیارهای مجازی هموار کردند.

۲۰۱۱

اکتبر ۲۰۱۱ شاهد دو پیش‌رفت مهم در زمینه‌ی دستگاه‌های هوشمند بود که با اختراع گوشی آیفون 4S شروع شد. این گوشی هوشمند برای اولین بار مجهز به دستیار مجازی سیری در سال ۲۰۱۱ رونمایی شد. البته باید گفت که سیری آن موقع از آن قدرت هوشمندانه‌یی که الان دارد و بسیار محبوب است، برخوردار نبود.

تلفن همراه آیفون 4S.

همان سال، هم‌چنین دماسنج‌های هوشمند فروش قابل توجهی در بازار داشتند. هر چند اکوبی در سال ۲۰۰۷ عرضه شده بود، اما در سال ۲۰۱۱ بود که با دستگاه‌های دیگر ادغام شد و ویژگی‌هایی را دیدیم که امروز می‌شناسیم و مورد علاقه‌مان هستند. به نظر می‌رسد دماسنج‌های هوشمند اولین و بزرگ‌ترین نسخه از محصولات خانه‌های هوشمند بوده‌اند و دلیل این موضوع چه بسا به خاطر سودمندی آن در مصرف انرژی بوده است.

۲۰۱۲

نوآوری دیگری که بعد از دماسنج روی کار آمد، مربوط به سیستم روشنایی در تکنولوژی خانه هوشمند بود. اولین چراغ روشنایی ال‌ای‌دی در سال ۲۰۱۲ با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. اگر چه پیش از این چراغ‌هایی با قابلیت تنظیم نور وجود داشتند، اما لامپ‌های هوشمند و برنامه‌ی کاربردی‌شان در این سال کانون توجه افراد زیادی قرار گرفت.

۲۰۱۳

در سال ۲۰۱۳، آیفون‌های ویدئویی رینگ و قفل هوشمند آگوست هوشمندی را جلو درِ خانه‌ها آوردند. این قفل‌ها و دربازکن‌های هوشمند به ما کمک می‌کنند تا رفت و آمدها به خانه را کنترل کنیم. علاوه بر این، اوقاتی که فراموش کرده‌ایم در را قفل کنیم به دادمان می‌رسند. حتا می‌توانیم مواقعی که خانه نیستیم و دوستان‌مان پشت در مانده‌اند، با تلفن همراه‌مان آن‌ها را به داخل خانه راه بدهیم.

قفل هوشمند آگوست (August).

۲۰۱۴

بلندگوی هوشمند آمازون اکو، الکسا و اکوسیستم یک‌پارچه‌ی خانه‌ی هوشمند در سال ۲۰۱۴ متولد شدند. از اول انتظاری نمی‌رفت که الکسا یک دستیار قدرتمند و همه‌جانبه باشد و قرار نبود در همین جایگاه امروزین‌اش قرار بگیرد. در گذر زمان، وقتی الکسا جایگاه خودش را میان افراد و درون خانه‌ی هوشمند پیدا کرد، خیلی‌ها ترجیح دادند که وسیله‌های هوشمندشان را از طریق یک رابط کاربری مشترک کنترل کنند تا این که به مدیریت هر وسیله با یک برنامه‌ی کاربردی جداگانه بپردازند.

۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶ گوگل با تولید دستیار مجازی و بلندگوی هوشمند به ترتیب با نام‌های دستیار گوگل و گوگل‌هوم وارد بازار تجهیزات هوشمند شد. این غول تکنولوژی قبلا هم در زمینه‌ی اتوماسیون خانگی سرمایه‌گذاری کرده بود، اما متاسفانه این دستیار مجازی که در عین حال بلندگوی هوشمند هم هست، تجهیزات خانگی را با محدودیتی رو به رو کرد، چندان که این تجهیزات یا باید با الکسا سازگار باشند یا دستیار گوگل!

همچنین شرکت کنترل‌فور یکی از مهارت‌های قابل افزودن به الکسا را در سال ۲۰۱۶ رونمایی کرد. با راه‌اندازی این قابلیت در خانه‌های هوشمند امکان کنترل تجهیزات با استفاده از فرمان‌های صوتی فراهم شد. این امر باعث شد تا کاربران راحت‌تر بتوانند به امکانات خانه‌ی خود متصل شوند و آن‌ها را کنترل کنند. این نوآوری باعث هر چه بیش‌تر یک‌پارچه شدن تجهیزات در خانه‌های هوشمند شد.

۲۰۱۹

نسل بعدی تکنولوژی مخابرات یا همان 5G در سال ۲۰۱۹ به طور جدی توسعه یافت. این تکنولوژی در خانه‌ی هوشمند به معنای سرعت بالاتر و ارتباطات مؤثرتر بین دستگاه‌های هوشمند است و به بهبود کارایی وسیله‌های دوربین‌دار مثل دربازکن‌های تصویری و سیستم‌های امنیتی کمک می‌کند. تکنولوژی نسل پنج هم‌چنین امکانات زیادی را برای تجهیزات هوشمند خارج از خانه فراهم می‌کند و درهای بسیاری برای ایجاد شدن شهر هوشمند به روی‌ ما باز خواهد شد.

۲۰۲۰ و بعد از آن

هرچند نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که در آینده چه چیز در انتظار خانه‌های هوشمند است، اما می‌توانیم به بهره‌وری و سازگاری بیشتر و امنیت بالاتر خانه‌ها بیش از گذشته امیدوار باشیم.

, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست