هومی: یک هاب همه‌کاره

دستگاه کنترل مرکزی يا هاب هومی (homey) با ترکیب ظرفیت‌های هوشمند و ارتباطات بی‌سیم، فرصت دسترسی و استفاده‌ی راحت از سیستم خانه‌ی هوشمند را برای کاربر فراهم می‌کند. هومی با سازگاری و پشتی‌بانی از چهل‌هزار دستگاه هوشمند فارغ از برند و نوع تکنولوژی، خانه‌يی هوشمند، امن و آسوده را برای کاربران مهیا می‌کند.

برنامه‌ی کاربردی فلو

روی هاب هومی مانند گوشی‌های هوشمند می‌توان برنامه‌هایی برای افزایش قابلیت‌های آن نصب کرد. نرم‌افزار مخصوص هومی، فلو (FLOW) نام دارد که انجام فعالیت‌ها توسط آن طبق این دستورالعمل پیش می‌رود: «اگر چیزی اتفاق افتاد و این یا آن درست بود، پس کار درست را انجام بده.»

برای فلو می‌توان نقش‌های مختلفی در نظر گرفت، برای مثال، هنگام ورود به خانه چراغ‌ها روشن شود، یا هنگام بیدار شدن از خواب موسیقی مورد علاقه‌ی کاربر پخش شود، يا هنگام دریافت ئی‌میل جدید به‌ کاربر گزارش بدهد، میزان انرژی ذخیره‌شده را اعلام کند و … هومی می‌تواند به پخش موسیقی با انواع بلندگوها بپردازد و کاربر می‌تواند با فلو به صورت خودکار بازپخش آهنگ را بشنود.

اغلب اوقات دنبال کردن روند کارهایی که یک وسیله در طول روز انجام می‌دهد کار سختی‌ست. هومی تمام این رویدادها را ثبت می‌کند و در نتیجه، کاربر بعدا می‌تواند از اتفاق‌های رخ داده باخبر شود.

کاربر می‌تواند با نرم‌افزار فلو دستور العمل‌هايی به اجرا بگذارد که منجر به کاهش مصرف انرژی بشود. اغلب، هنگام تابش خورشید و در نور روز چراغ‌ها خاموش است. هومی با ارائه‌ی راه‌کار هوشمند به کاربر در زمینه‌ی مدیریت و ذخیره‌ی انرژی کمک می‌کند. هومی با نشان دادن روند مصرف انرژی به کاربر و ترکیب با گزارش هواشناسی زمان مناسب برای استفاده از پنل خورشیدی و سایر منابع نيرو را در يک خانه‌ی مجهز اعلام می‌کند.

هومی اطلاعات و داده‌های کاربر را به صورت محلی ذخیره می‌کند. برای امنیت داده‌ها از رمزگذاری امن استفاده می‌کند و فقط به کاربر اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را می‌دهد. هیچ شخص سومی اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را ندارد، مگر افرادی که خود کاربر به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات را بدهد. کاربر می‌تواند با ایجاد رمز بین هومی و گوشی هوشمند از راه دور نیز وارد سیستم شود.

ارتباط با تجهیزات ديگر

هومی از امکان اتصال به آمازون اکو، هوم‌کیت اپل و گوگل هوم برخوردار است و کاربر می‌تواند از طریق دستیار صوتی هومی به کنترل ارتباط و عمل‌کرد دستگاه‌های متصل به آن اقدام کند. هم‌چنین، هومی از طریق این دستیارهای صوتی فرمان‌های صادرشده از طرف کاربر را می‌فهمد و اجرایشان می‌کند.

دستگاه کنترل مرکزی يا هاب هومی (homey).

از طریق لینک مادون قرمز می‌توان تجهیزات صوتی و تصویری را کنترل کرد. به این ترتیب، کاربر می‌تواند به صورت ترکیبی هم زمان مناسب را برای دیدن فیلم تنظیم کند هم دستگاه پخش تصویر را کنترل کند. در موقع فيلم‌بينی می‌توان برنامه‌يی هم برای تنظیم میزان روشنایی محیط در نظر گرفت. همه چيز مهیاست تا از تماشای فیلم لذت ببرد.

در ارتباط بين ادوات بی‌سيم استانداردهای مختلفی وجود دارد. همه‌ی دستگاه‌ها از پروتکل‌های مشابهی استفاده نمی‌کنند. مدارهای مخابراتی هومی چنان طراحی شده که از بسیاری از استانداردها ارتباطی پشتی‌بانی می‌کند: NFC (با فرکانس ۱۳.۵۶ مگاهرتز)، RF (با فرکانس‌های ۴۳۳ و ۹۲۱ مگاهرتز)، زد-ویو، زیگبی، بلوتوث، وای‌فای و مادون قرمز.

, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست