اکو ستراکچر (EcoStruxure) : هم‌نشینی صنعت و محیط زیست | بخش ۳

ساختمان

ساختمان‌های هوشمند و متصل به اینترنت جهان هوشمند را با دنیای فیزیکی ترکیب می‌کنند و با جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها فرصت‌های زیادی را ایجاد می‌کنند. این اطلاعات به شکل‌گيری دید وسیعی در باره‌ی نحوه‌ی عمل‌کرد ساختمان منجر می‌شوند. از جمله فواید يک ساختمان هوشمند از اين قرار است:

  • راحتی و سلماتی با بهره‌برداری از سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند؛
  • صرفه‌جویی در انرژی با نصب سامانه‌ی روشنایی هوشمند؛
  • امنیت و فضای اختصاصی مثلا در گاراژهای هوشمند؛
  • استفاده‌ی سودمند از فضا.

مهم‌ترين کسانی که از تحول هوشمندی در ساختمان‌ها بهره می‌برند، مدیران هستند. ايشان دیدگاهی وسیع و فراگیر از ساختمان به دست می‌آورند و می‌توانند با تدبیر بیش‌تری فعالیت کنند و سرعت عمل آن‌ها برای تصميم‌گيری بيش‌تر می‌شود. مثلا گزارش‌ها را به راحتی می‌توان روی گوشی‌های هوشمند دید و مرور کرد. همین‌طور نگه‌داری و تعمیر پیش‌گیرانه از تجهیزات باعث می‌شود که دیگر نیاز به معاینه و بررسی آن‌ها به طور دستی نباشد. اين روند باعث آشکار شدن خطاهایی می‌شود که در روش سنتی ارزیابی قابل تشخیص نبودند. در چنین سیستمی خطاها به راحتی قابل تشخیص و حل هستند. همین‌طور دیدگاهی کارآمد نسبت به ساختمان با مدیریتی استراتژیک ایجاد می‌شود. هم‌چنین این روند باعث می‌شود تا مدیران بیش از قبل کنش‌گر و فعال باشند.

هتل ماریوت اینترنشنال از مشتریان اشنایدر الکتریک است و با استفاده از پلتفرمی که در اختیارشان گذاشته شده، ساختمان خود را هوشمند کرده‌اند. جان کنلون، مدیر تأسیسات و مهندسی ماریوت، می‌گوید: «ما از تکنولوژی برای گرفتن تصمیمات بهتر استفاده می‌کنیم. ما با کمک اشنایدر الکتریک پا به يک عرصه‌ی جهانی گذاشته‌ایم. در پلتفرم برگزيده تمامی فاکتورها در یک سیستم ادغام می‌شوند تا با ایجاد یک خط مشی واحد، هدف‌گذاری به طور کارآمد صورت پذيرد. در نتيجه‌ی بهره‌برداری بلندمدت از اين پلتفرم اهداف بالقوه‌يی در زمینه‌ی کاهش اثرات سوء کربنی، مصرف درست و بهینه‎ی آب و جلوگیری از مصرف بی‌هوده‌ی منابع انرژی برآورده خواهند شد.»

در هتل ماريوت ۴۲ درصد از شکایات مهمان‌ها در باره‌ی مسائل مربوط به اتاق‌هاست. کارایی و بازده بیش‌تر مدیریت هتل و اتاق‌ها باعث خشنودی مهمانان و کاهش شکایات می‌شود. آقای کنلون در باره‌ی این که تکنولوژی ساختمان هوشمند چه‌طور به کمک آن‌ها آمده و موجب افزایش بازدهی‌شان شده صحبت می‌کند.

«تیم تأسیسات هتل در حال حاضر از وسیله‌های قابل حمل مثل لپ‌تاپ و تبلت برای چک کردن و تشخیص خطاها استفاده می‌کنند. کمک به افزایش بهره‌وری انرژی از راه دور از دیگر کارهایی است که متخصصان تأسیسات به آن مشغول هستند. از دلایل ارزشمندی سیستم مدیریت ساختمان این است که کارمندان و پرسنل دیگر نیاز نیست ساعت زیادی را پشت میز بگذرانند و به جای آن می‌توانند در هتل چرخی بزنند و به آسایش و راحتی مهمانان و ساکنان هتل رسیدگی کنند. تیم مدیریت تأسیسات نقش مهمی را ایفا می‌کند و به هتل کمک می‌کند تا به اهداف پایدار و مطلوب برسد. به اين ترتیب، علاوه بر این که سیستم مدیریت ساختمان به افزایش بهره‌وری عملیاتی کمک می‌کند، مهمانان هتل تجربه‌ی شخصی جالبی هم خواهند داشت.

در هتل ماریوت به مهمانان یک کلید می‌دهند که این کلید دیجیتالی‌ست. اين کليد یک گذرگاه دیجیتالی برای رسیدن به پروفایل شخصی‌شان است. هر اتاق‌ با وسیله‌هایی متنوعی مطابق با سلیقه‌ها‌ی شخصی افراد مختلف تجهیز شده، مثلا پرده‌ها و کرکره‌ها اتوماتیک هستند. نام‌نویسی در هتل با استفاده از اثر انگشت و دستگاه‌های تشخیص چهره انجام می‌شود. از طرف دیگر، استفاده از دستیار الکسا هم دیگر تجربه‌يی‌ست که ساکنان می‌توانند از آن بهره‌ ببرند.

ساختمان‌هایی که دارای سیستم مدیریت ساختمان هستند، به دلیل داشتن سیستم تهویه‌ی مطبوع، احتمال بیماری تا ۳۵ درصد و همین‌طور شکایات مهمان‌‌ها تا ۴۲ درصد کاهش می‌یابد. هم‌چنین از تعمیرات برنامه‌ریزی نشده و غیرقابل پیش‌بینی ۲۹ درصد کاسته می‌شود.

صنعت

خوب است بدانید که قدرت خودآگاهی ماشین‌ها به تعبیری چهارمین انقلاب صنعتی‌ست. هرچند این تجهیزات نیازمند ابتکار و خلاقیت بیشتری هستند و برای خلاق بودن باید به انسان‌ها و نیازهایشان توجه کرد. از طرفی، به این دلیل که صنعت بر محور تولید محصول می‌چرخد یا به عبارتی صنعت محصول‌محور است، در این باره تناقضی پیدار می‌شود. در صنعت زیرکی به این است که هر چه زودتر محصول را در بازار بفروشیم. از سويی بايد محصول خلاقانه‎يی ساخت که بتواند از پس تقاضاهای جهانی برآيد. نوآوری همیشه با ابتکارات کوچکی شروع می‌شود که ترکیب آن‌ها منجر به اختراع بزرگ‌تری می‌شود.

داده‌ها در استانداردهای باز قابل انتقال هستند و همین موجب ایجاد اکوسیستمی از شرکا و متخصصان می‌شود که می‎توانند اطلاعات را از هر جا به اشتراک بگذارند. استانداردهای باز باعث دوام و پیوستگی بیش‌تر در طراحی و ساخت و ساز و مراحل اجرا و نگه‌داری می‌شوند.

از گیراترین و جذاب‌ترین مزایا فرصت انتقال به سامانه‌های خدمات‌رسانی مبتنی بر تجارت است که به شرکت‌ها کمک می‌کند که نقاط قوت و عوامل جذب مشتری را پيش ببرند و بهبود دهند تا این که فقط عرضه‌کننده‌ی کالا باشند و تنها بر سر قیمت رقابت کنند.

مدیریت کارخانه با امکانات دیجیتالی توسط کارشناسان و متخصصان.

در يک گفت‌وگوی خبری با عوامل سایت داو-کورنينگ (Dow-Corning) از کم و کيف بهره‌وری عملیاتی، اعتبار، سودآوری و امنیت با توجه به استفاده از پلتفرم اکو ستراکچر صحبت شده است. اين سایت نماینده‌ی مجموعه‌يی از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان مواد سیلیکونی‌ست. این شرکت با هدف برقراری ارتباط بین ماشین و انسان برای به‌روزرسانی ساختارهای صنعتی خود تصميم گرفت. این کار علاوه بر این که منجر به تحصیل سریع‌تر نتایج می‌شود، یک تجربه‌ی یک‌پارچه و تمام عیار را برای مهندسان و اپراتورها به ارمغان می‌آورد. مجموعه‌ی داو-کورنینگ روی هم رفته با روزآمدی فن‌شناختی به بازدهی عملیاتی بالاتر،‌ اعتبار و ایمنی بیش‌تر دست يافته است.

کارشناس فنی اين مجموعه اعلام داشته که زمان اولیه برای به‌روزرسانی بسیار کوتاه‌تر از روی‌کرد سنتی شده. اين تيم با اجرای و پی‌گيری فرآیندهای هوشمند برخط در محیط شبکه توانسته به اندازه‌ی دو روز بيش‌تر فرآيندهای تولید و ساخت و ساز را پيش ببرند.

شبکه‌ها و میکروشبکه‌های هوشمند

شبکه‌های هوشمند نمایان‌گر تحول دیجیتال در زیرساخت‌های انرژی‌ست که طیف گسترده‌يی از تکنولوژی‌ها را در بر می‌گیرند. مثل شارژرهای وسايل نقلیه‌ی الکتریکی، کنتورها و تجهیزات هوشمند. این شبکه‌ها با یک ساختار هوشمندانه این امکان را برای منابع انرژی برگشت‌پذیر فراهم می‌کنند تا با سیستم انرژی اصلی ادغام شوند. شبکه‌های هوشمند بازدهی انرژی به‌تری دارند و اين موضوع بسیار مورد توجه شرکت‌های آب و برق است.

میکروشبکه‌ها همان شبکه‌های انرژی محلی‌اند که برای کاربردهای صنعتی و تجاری مثل بیمارستان‌ها، محوطه‌های دانشگاهی و یا مکان‌های خارج از شبکه ایجاد شده‌اند. میکروشبکه‌ها به دلیل قابل کنترل بودن، تأمین توان ضروری را تضمین‌ می‌کنند. شبکه‌های برق و نیروگاه‌ها در حال تغییر و تحول قابل توجهی هستند. امکانات شبکه‌يی اکو ستراکچر تغيير روال‌های مدیریت انرژی را ممکن می‌سازد و در نتیجه، کارایی و بهره‌وری بهبود می‌يابد.

زیرساخت

انرژی و طریقه‌ی مصرف آن با تغییر و تحولات مهمی روبه‌روست. میل و رغبت جهانی به استفاده از وسیله‌های برقی در حال افزایش است. نتيجه‌ی اين روند، افزایش تقاضا برای انرژی الکتریکی‌ست. بسیاری از افراد و کسب و کارها با رویکرد تولید به مصرف، به میکروشبکه‌ها روی آورده‌اند؛ یعنی برق مصرفی‌شان را خودشان تامین می‌کنند. حتما اين جمله‌ را شنيده‌ايد که خانه‌ها می‌توانند نیروگاه‌های برق خودشان باشند.

بازدهی بالاتر و انعطاف‌پذیری و سازگاری به‌تر از دست‌آوردهای میکروشبکه‌ها هستند. شرکت‌های برق بسته به نوع سیستم تولیدکننده‌ی انرژی‌ در آن‌ها می‌توانند عملیات توزیع را به یک فرصت تبدیل کنند. دیجیتال شدن کلید موفقیت در آینده است، چه در عرضه چه در تقاضا. تکنولوژی‌های شبکه و میکروشبکه‌ی هوشمند تولیدکنندگان و مشتریان را به یک‌دیگر متصل می‌کند و برای شرکت‌های توزیع شرایطی فراهم می‌کند تا با افزایش بهره‌وری از پس نیازهای مشتریان برآیند. آینده‌ی انرژی الکتریکی پایدار و تجدیدپذیر است و امروزه به تکنولوژی لازم برای به کارگیری آن دست یافته‌ایم.

برای درک بهتر تأثیرات نوآوری‌ها در صنعت برق به بخشی از يک گفت‌وگو با فرانسیسکو بورستی که از مديران يکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌ها در ایتالیاست، اعتنا کنیم: «ایتالیا یکی از اولین کشورهایی‌ست که در آن شبکه‌های هوشمند گسترش یافته‌اند. بعد از پانزده سال، قدیمی‌ترین نسل کنتورها توسط مدل‌های جدید جایگزین شده‌اند. کنتورهای نسل دوم بسیار کارآمد هستند و اطلاعات بیش‌تر و مهم‌تری را نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر جمع‌آوری می‌کنند. مثلا مصرف آب می‌‌تواند با استفاده از حس‌گرهای هوشمند بهینه و در پی آن، میزان دقیق و الگوی مصرف آب اندازه‎گیری شود.»

در حال حاضر، تجهیزاتی که شهرها به آن‌ها مجهز هستند بیش از این که باعث افزایش کیفیت زندگی باشند، بیش‌تر بر کاهش هزینه‌های زندگی متمرکز اند. باید پتانسیل‌های یک شهر هوشمند را که با تازه‌ترین تکنولوژی‌ها تجهیز شده‌اند، توسعه بخشيد.

مرکز داده

اگر قرار بر این باشد که داده‌ها «سوختِ» چهارمین انقلاب صنعتی باشند، برای توسعه‌شان نیاز به زیربنایی مستحکم داریم. این موضوع برای انتقال قدرت ضروری‌ست. مراکز قدرتمند پردازش داده‌یی که با محاسبات و پردازش‌های مرزی پیچیده ترکیب شده‌اند، در حال حاضر پتانسیل‌های چهارمین انقلاب صنعتی را آزاد می‌کنند. البته وقتی پای داده‌ها و سیستم‌های محاسباتی در میان است، یک روش واحد جهانی در کار نيست، زیرا هر شرکتی نیازهای منحصربه‌فرد خود را دارد. برای این که داده‌ها را به يک سامانه‌ی ابری ارسال کنیم یا در سرویس‌دهنده‌های محلی آن‌ها را پردازش کنیم، لازم است تصمیماتی درخور اتخاذ شود. در صورت بهره‌برداری از تجهیزات رایانش مرزی محتواهایی با پهنای باند زیاد می‌توانند نزدیک به مصرف‌کننده یا منابع اطلاعاتی قرار بگیرند و بنابراین در محدوده‌ی محاسباتی سامانه‌ی ابری بزرگ‌تری‌ واقع شوند. برای پاسخ به نیازهای متنوع و دائما رو به رشد کاربران، داشتن یک ساختار دیجیتالی پایدار و قابل ارتقا در سامانه‌ی ابری و در محدوده‌ی مرزی ضروری‌ست. در این باره لازم است که شرکت‌ها خدمات دیجیتالی مورد اعتماد و متناسب با تقاضا را فراهم کنند که بین تجهیزات به راحتی تبادل شده و به لحاظ سایبری بالاترین سطح امنیت را داشته باشند.

متخصصان در حال مدیریت مرکز داده.

فراموش نکنيد که سرمایه‌گذاری در سطح مراکز داده همانا سرمایه‌گذاری در امنیت سایبری‌ست. هر دو موضوع «امنیت از طریق طراحی» و «شخصی‌سازی از طریق طراحی» باید رهیافتی به توسعه‌ی پیکره‌ی اطلاعات و روابط مصرف‌کنندگان ارائه دهند. با یک استراتژی صحیح در رابطه با داده‌ها کسب ‌و کارها قادر خواهند بود تا نیازهای مشتریان را پیش‌بینی کنند و به دیدگاهی برسند که به آن‌ها در نوآموزی‌ و پیش‌رفت یاری رساند.

مدیریت زیرساخت مرکز داده

مدیریت زیرساخت مراکز داده (DCIM) یکی از زمینه‌های کاربردی تکنولوژی اکو ستراکچر است که اجزای تشکیل دهنده‌ی آن نرم‌افزار، صفحه‌ی نمایش و تجهیزات هوشمند و حس‌گرهاست. نرم‌افزار وظیفه‌ی مدل‌سازی، مدیریت و پیش‌بینی تغییرات ایجادشده در پایگاه داده را بر عهده دارد. از طرفی، صفحه‌ی نمایش هم یک دیدگاه کلی از اطلاعاتی که سیستم جمع‌آوری کرده، پیش رو می‌نهد. این نمای کلی می‌تواند از یک ساختمان، یک اتاق یا تجهیزات و زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری مثل قفسه‌ها یا حتا وضعیت سلامت تجهیزات باشد. تجهیزات هوشمند با جمع‌آوری اطلاعات محیطی مانند دما و رطوبت می‌توانند عملیات کنترلی را سامان‌دهی کنند.

به علاوه، سیستم‌های مدیریت زیرساخت مرکز داده به اپراتورها کمک می‌کنند تا از پایگاه داده‌شان مفیدترین بهره‌برداری را به عمل آورند، کم‌ترین انرژی را مصرف کنند و هم‌چنین هر خطر تهدیدآمیزی را که مربوط به پایگاه داده است، شناسایی کنند. به اين ترتیب، سیستم مدیریت مرکز داده دسترسی آسان به اطلاعات را فراهم می‌کند تا شرکت‌ها بتوانند تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر و عمل‌کرد کارامدتری داشته باشند.

, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست