اکو ستراکچر (EcoStruxure) : هم‌نشینی صنعت و محیط زیست | بخش ۱

اکو ستراکچر پلتفرمی‌ست که شرکت اشنایدر الکتريک آن را با مکانیزمی خودکار طراحی کرده است. این پلتفرم منبع باز و قابل تعامل را در خانه‌ و ساختمان، مراکز داده، زیرساخت‌ها و صنایع می‌توان پياده‌سازی کرد. اين تکنولوژی نوآورانه سطوح عملياتی مختلفی شامل تجهیزات متصل به اینترنت، کنترل مرزی (در آستانه‌ی اينترنت اشیاء)، برنامه‌های کاربردی و سامانه‌‌های تحليلی و خدمات دارد.

پياده‌سازی پلتفرم اکو ستراکچر با بیش از ۸۰٪ صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های مهندسی، ۷۵٪ بهینه‌سازی در هزینه‌ی تعمیر و نگه‌داری و هم‌چنین ۵۰٪ در کاهش آلودگی‌های کربن دست‌آوردهای قابل اعتنا و بااهميتی دارد.

اکو ستراکچر در کجا به کار می‌آيد؟

يکی از تمرکزهای اشنایدر الکتریک بهبود دادن مؤلفه‌های امنیت تجاری، بهره‌وری، مصرف معقول و کیفیت ارتباطات اینترنتی‌ست. اين شرکت پی‌گيری اين خواسته‌ها را از طریق پلتفرم اکو ستراکچر انجام می‌دهد. متخصصان اشنایدر الکتریک با به کار بردن دانش و تجربه‌شان در چهار حوزه‌ی شبکه، صنعت، ساختمان و پایگاه داده مجموعه‌يی از راه‌ حل‌ها را پیش‌نهاد کرده‌اند.

تمام واحدها و بخش‌های کارخانه یا هر تأسیساتی که مجهز به اين پلتفرم است، به هم مرتبط هستند. در واقع، روند عمل‌کرد این سیستم چنان است که اطلاعات حیاتی از حس‌گرها گرفته تا سامانه‌ها و فضاهای ابری جمع‌آوری می‌شوند. این اطلاعات تجزیه و تحلیل می‌شوند و بر اساس معانی استنباط شده و اطلاعات استخراجی بلادرنگ و هم‌چنين توجه به سیاست‌های حرفه‌يی و تجاری برای تصميم‌گیری‌های اجرایی و عملياتی اقدام‌های لازم صورت می‌پذيرند.

این پلتفرم با بهره‌برداری از هوش مصنوعی و اتصال به تجهیزات هوشمند از طریق پروتکل‌های ارتباطی استاندارد این توانایی را فراهم می‌کند تا خود تجهیزات به صورت محلی تحليل‌های لازم را انجام دهند و تصمیم‌های کنترلی بگیرند. این ساختار به توسعه‌دهندگان، یکپارچه‌سازان سیستم و مهندسان در ساخت برنامه‌های کاربردی برای پیاده‌سازی عملیات هوشمند در کارخانه‌ها کمک می‌کند.

روند عمل‌کرد پلتفرم اکو ستراکچر.

تعامل با اینترنت اشیاء

این پلتفرم در بستر اینترنت اشیاء با کمک سامانه‌ی ابری آژر (Azure) که از سوی مایکروسافت ابداع شده،  امکانات و خدماتی فراهم می‌آورد که باعث بهبود عملیات اجرایی می‌شود. گفتنی اين که پلتفرم اکو ستراکچر با  اتکا به تحولاتی که طی دهه‌ی اخیر انجام شده، یک راه‌ حل ترکیبی برای تکنولوژی‌های عملیاتی و اطلاعات و ارتباطات به منظور افزایش بهینه‌سازی انرژی و سودمندتر شدن عملیات‌های اجرایی‌ست. تکنولوژی‌های عملياتی (OT) به مدیریت و نظارت بخش ابزار دقیق در محیط‌های صنعتی و موقعيت‌های طراحی زیرساخت‌ها می‌پردازند.

مجموعا، اکو ستراکچر کمک می‌کند تا بهره‌برداران راحت‌تر با چالش‌هایی که در امور اجرایی و عملیاتی وجود دارند، روبه‌رو شوند و از ظرفیت‌های اینترنت اشیاء به درستی برخوردار شوند. به کمک این پلتفرم می‌توان تأثیرات دیجیتالی شدن را در بهره‌وری انرژی و خدمات دسترسی به اینترنت اشیاء بررسی کرد. در جدول تهیه‌شده در باره‌ی تحول دیجیتالی در آینده و حل مشکلات در زمینه‌ی انرژی و بهره‌وری اطلاعاتی ارائه می‌شود.

 

۲.۳ میلیارد نفر يا به انرژی الکتریکی دسترسی ندارند یا کیفیت دسترسی‌شان پایدار نيست. ۲ برابر رشد سریع‌تر عرضه‌ی برق در مقایسه با تقاضا تا سال ۲۰۴۰. افزایش ۵۰ درصدی مصرف انرژی تا سال ۲۰۵۰ به دلیل توسعه‌ی شهرنشینی، صنعتی شدن و دیجیتالی شدن.

انرژی

افزایش ۵۰ درصدی بهره‌وری انرژی در حوزه‌ی صنايع. ۸۲ درصد از پتانسیل اقتصادی برای بهره‌وری انرژی مربوط به ساختمان‌هاست. برای حل مشکلات آب و هوایی به افزایش ۳ برابری بهره‌وری نیاز است.

بهره‌وری

اجرای هر کاری به صورت نرم‌افزاری امکان‌پذير می‌شود. ۳۰ میلیارد ابزار و وسیله به شبکه تا سال ۲۰۲۰ متصل می‌شوند. افزایش ۱۰ برابری تعداد تجهیزات متصل به شبکه در مقايسه با افراد تا سال ۲۰۲۰.

دسترسی به شبکه

 

, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست