بهترین دوربین های نظارت بر نوزاد

روال نامنظم خواب نوزادان از بزرگ­ترین دردسرهايی‌‌ست که همه‌ی پدر و مادرها با آن سرکار دارند. به همین خاطر است که در این مواقع تکنولوژی دوربین‌­های نظارت بر نوزاد به کمک آن‌ها می‌آید و در لیست خریدهای ضروری‌شان قرار می‌گيرد. این تکنولوژی با لالایی‌هایی که پخش می‌کند باعث آرام گرفتن نوزادان می‌شود. از طرفی، با کمک یک دوربین که در اتاق کودک نصب می‌شود، می‌توان او را از بیرون از اتاق پاييد. امکانات جالب دیگری که این تکنولوژی در اختیار والدين قرار می‌دهد این است که می‌توانند از راه دور با نوزاد خود ارتباط صوتی دوطرفه داشته باشند. به این ترتیب، اگر در آشپزخانه، سالن یا اتاق­تان هستید، نوزاد شما صدایتان را به وضوح می‌شنود. این سیستم همچنین گزارشی از دما و رطوبت خانه در اختیارتان می‌گذارد و تمام این‌ها برای آرام‌تر کردن و خواب راحت کودک دلبندتان کمک می‌کند.

گفتنی اين که این تکنولوژی را می‌توان هم‌پای ساير تجهیزات خانه‌ی هوشمند مثل دست‌یار گوگل و آمازون اکو شو (Echo Show) به کار برد. یکی از قابلیت‌هایی که این سیستم دارد امکان ارسال یک اعلان به گوشی یا تبلت‌ است تا متوجه گریه‌ کردن نوزادتان شوید، اما خوب‌تر است در کنار دستگاه خودتان یک ابزار جانبی مثل آمازون اکو شو داشته باشید تا بتوانید به طور دقیق‌تری مراقب فرزند عزیزتان باشید.

یک نکته‌ی مهم که باید حتما به آن توجه کنید، کیفیت اتصال اینترنت است. اگر اتاق کودک‌تان در جایی از خانه است که شبکه‌ی اینترنت به درستی آن را پوشش نمی‌دهد باید در خرید این تکنولوژی تجدید نظر کنید یا اقدامات دیگری برای اصلاح پوشش‌دهی اينترنت در نقاط مختلف خانه انجام بدهید.

اين گزارش حاصل بررسی‌های انجام‌شده طی چندين روز از زندگی يک کودک يازده ماهه به اسم ويليام است.  به اين ترتيب، تازه‌ترين سیستم‌های صوتی و تصویری نظارت بر کودک آزموده شده‌اند و بر اساس اين آزمايش‌ها و با توجه به امکانات، ویژگی‌ها و سهولت کاربری‌شان درجه‌بندی شده‌اند.

آرلو بیبی (Arlo Baby)

طراحی چشم‌گیر و جذاب این ابزار با قابلیت نمایش تصویر با وضوح ۱۰۸۰ پیکسل و کیفیت اچ‌دی، باعث شده تا از بقیه‌ی محصولات متمایز شود. حتی می‌شود با اضافه کردن لوازم جانبی و پوشاندن آنها با لباس‌هایی با طرح سگ یا گربه ظاهر جذاب‌تری به آنها داد. شما از طریق این ابزار می‌توانید برنامه‌يی پیاده‌سازی کنید که با یک حرکت یا صدای کودک از او ویدئو یا عکسی بگیرد و شما را از طریق ئی‌میل یا اعلان خبردار کند. محدود‌ه‌ی وضوح این دوربین بین ۳۶۰ تا ۱۰۸۰ با زاویه‌ی ۹۰ تا ۱۳۰ است، که همین ویژگی دلیل قرار گرفتن آن در اولین رده‌ی سیستم‌های نظارت بر نوزاد است.

هم‌چنین تنظیم این ابزار در مقایسه با سایر دستگاه‌ها بسیار راحت است و تنها با چند کلیک و با استفاده از کد  پاسخ سريع (QR) به آسانی شناسايی و فعال می‌شود. این دستگاه به شما امکان می‌دهد تا بتوانید راحت‌تر از فرزندتان مراقبت کنید و او را از طریق گوشی، تبلت و ابزاری مثل اکو شو زیر نظر قرار دهید. استفاده از دستیار گوگل هم در کنار این سیستم می‌تواند روند مراقبت از نوزاد را راحت‌تر می‌کند.

مسأله‌ی دیگری که در زمان آزمایش این وسیله متوجه آن شدیم این است که برنامه‌ی کاربردی طراحی شده برای ارتباط با سیستم در سه سطح متفاوت در اختيار قرار می‌گيرد و می‌توان از بین آن‌ها یکی را انتخاب کرد. برای مثال، در یکی از برنامه‌ها یک حافظه‌ی ویدئویی در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توان یک فیلم را با حجم یک گیگابایت به مدت هفت روز در آن ذخیره کرد. در این برنامه از خروجی پنج دوربین پشتی‌بانی می‌شود. هر يک از دوربين‌ها را در اتاق و محل جداگانه‌يی می‌توان نصب کرد. البته باید گفت که این ويژگی نسخه‌ی رایگان است. در صورت پرداخت سالانه ۹۹ دلار، از حافظه‌ی ده گيگابايتی برای ذخيره‌ی يک ماهه‌ی فايل‌های ويدئويی می‌توان بهره برد. ظرفيت پشتی‌بانی هم تا پوشش‌دهی ۱۰ دوربين مستقل بالا می‌رود. با پرداخت حق خدمات بيش‌تر حتا می‌توان از شرايط کامل‌تر در سطح سوم برخوردار شد. هم‌چه امکاناتی و گزينه‌هايی مناسب برای خانه‌های ویلایی و عمارت‌های بزرگ است.

دوربین نظارت بر نوزاد آرلو بیبی (Arlo Baby).

در آزمایش‌های انجام‌شده روی آرلو بيبی متوجه شديم که پخش ویدئويی زنده با یک ثانیه تأخیر انجام می‌شود. در عوض، عمق میدان ديد در شب به اندازه‌ی تقريبی ۵ متر قابل توجه است. علاوه بر اين، چراغ‌های رنگی تعبیه شده در پشت دوربین نظرها را به خود جلب می‌کند. والدين با نور اين چراغ‌ها می‌توانند هنگام شب به راحتی در اتاق کودک رفت و آمد کنند. رنگ این چراغ‌ها قابل تغییر است و مهم‌تر از همه، شدت روشنايی آن به قدری نیست که مزاحم خواب کودک شود.

هم‌چنین می‌توانید از طریق برنامه‌ی کاربردی لالایی‌های آرام‌بخشی برای قبل از خواب برای کودک پخش کنيد. تعداد پيش‌فرض اين لالايی‌ها ۹ تاست و نمونه‌های بیشتر هم از کتاب‌خانه‌ی موسیقی آرلو قابل تهيه و دريافت است. از طرفی، گاهی وقت‌ها بچه‌ها تنها با صدای اطمینان‌بخش والدین‌شان به خواب می‌روند. آرلو بيبی به این مورد هم اندیشیده است. پدر و مادر می‌توانند با ضبط صدای خود و پخش آن از طریق سیستم به کودک خود آرامش و اطمینان ببخشند.

ارزش اين دستگاه ۲۰۰ دلار است.

دوربین خانگی نست (Nest)

دوربین خانگی نست تنها مختص نظارت بر کودک نیست و حتا زمانی که نوزادتان بزرگ‌تر شود، اگر به دوربين هوشمند خوبی در هر جای خانه احتیاج داشته باشيد، به کارتان می‌آيد.

کیفیت تصویری بالا با وضوح ۱۰۸۰ پیکسل و قابلیت دید در شب از برترین ويژگی‌های این دوربین است. علاوه بر این، دوربین نست دارای آشکارساز نویز و سر و صداست. به اين ترتیب، می‌تواند صدای گریه‌ی نوزاد را تشخیص دهد و شما را با ارسال پیام هشدار روی گوشی یا ساعت هوشمندتان مطلع کند. این دوربین با استفاده از برنامه‌ی کاربردی نست از طریق انواع گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید و اپل، هم‌چنین به کمک تجهیزات دیگری مثل اکو شو و اکو اسپات قابل رصد کردن است. اگر نمی‌خواهید به هر دلیل از تجهیزاتی مثل اکو شو یا اکو اسپات استفاده کنيد، لازم است از یک تبلت جداگانه برای رصد کردن دوربین استفاده کنید. اين کار باعث افزايش هزینه‌‌ها می‌شود، اما سیستمی بسیار کاربردی و مفید در اختیار خواهید داشت.

اما دوربین خانگی نست مدل آی‌کیو هزینه‌هایی را که دوربین‌های قدیمی‌تر نست داشتند، ندارد. برای پخش فیلم تا سه ساعت نیازی به پرداخت هزینه نیست و خدمات به طور رایگان ارائه می‌شود، اما برای مدت طولانی‌تر بايد حق خدماتی را ماهانه پرداخت کرد.

ارزش اين دستگاه ۲۰۰ دلار است.

دوربین خانگی نست (Nest).

سوزی اسنوز محصول بلیپ‌بلیپ (BleepBleep’s Suzy Snooze)

این وسیله‌ که به شکل يک استوانه‌ی نارنجی رنگ طراحی شده مجموعه‌يی از چند سیستم‌ است. می‌توان از آن هم به عنوان سیستم نظارت بر کودک هم مثل يک چراغ هوشمند يا سامانه‌ی صوتی پخش لالایی‌های آرام‌کننده برای کودک بهره برد.

با فشار دادن بدنه‌ی نارنجی به سمت پایین صدای جیک جیک پرنده‌ی کوچکی به گوش‌تان می‌خورد که خبر از آماده بودن این وسیله برای استفاده می‌دهد. در قسمت پایین این وسیله دکمه‌يی قرار دارد که با فشردن آن می‌توان آن را به ساير ادوات متصل کرد. اما در آزمایش اين دستگاه برای اتصال به برنامه‌ی کاربردی از طریق وای‌فای مشکلاتی وجود دارد و گاه اتصال‌ از دست می‌رويد. و اتصال آسان در زمان استفاده از سیستم نظارت بر کودک يک امر ضروری و مهم است. با اين حال، در زمان برقراری اتصال، گروه آزمون موفق به شنيدن صدای ویلیام از طریق تلفن هوشمند شدند.

به کمک برنامه‌ی کاربردی می‌توان برای کودک لالایی پخش و نور چراغ را که به خواب راحت کودک کمک می‌کند، کنترل کرد. در آزمایش‌های انجام‌شده درجه‌ی کارآمد و سودمندی این سیستم در حد خوبی تأييد شد و مشخص شد که حتا استفاده از آن برای ویلیام هم لذت‌بخش بوده است.

بلیپ‌بلیپ قرار است در آینده‌ی نه چندان دور یک ویژگی به این محصول اضافه کند. در آن صورت، به کمک يک آشکارساز صوتی که گریه‌ی کودک را تشخیص می‌دهد، سیستم توانایی آرام کردن کودک را هم خواهد داشت و می‌تواند دوباره او را بخواباند.

وضعیت کلاهک این وسیله نشان‌دهنده‌ی زمان خواب و بیداری کودک است. به این معنا که هر وقت کلاه در پایین ترین حد ممکن است، در ابتدای زمان خواب کودک قرار داريم و هر چه کلاهک بالاتر بياید، به زمان مناسب برای بيداری‌اش نزديک می‌شويم. در بالاترین موقعیت وقت آن شده که کودک از تخت‌ش بیرون بیاید. فقط باید مراقب تنظیم دقیق کلاهک بود تا بی‌موقع اعلان و هشدار بیدار شدن صادر نکند.

سیستم نظارت بر کودک سوزی اسنوز محصول بلیپ‌بلیپ (BleepBleep’s Suzy Snooze).

این وسیله به نوزاد کمک می‌کند تا خواب راحتی داشته باشد و علاوه بر آن، می‌توان از آن به عنوان چراغ خواب استفاده کرد. به دلیل توان مصرفی کم لامپ دیودی بدنه‌ی دستگاه خنک می‌ماند و هم‌چنین رنگ نارنجی آن برای افزایش هورمون‌های طبیعی ياری‌رسان به خواب تأثیرگذار است. این ابزار در هر سنی قابل استفاده و کارآمد است.

ارزش اين دستگاه ۲۵۰ دلار است.

هایو ویو (Hive View)

سیستم هایو ویو هم مانند سیستم نست فقط به کار مراقبت از کودک نمی‌آید، هر چند کارش در این زمینه بی حرف و حديث است. طراحی بی‌نظیر این دوربین ایستاده با ترکیب رنگی مشکی و مسی و همین طور سفید و شرابی باعث شده تا بسیار چشم‌گیر و جذاب باشد.

یکی از مزیت‌های مهم و کاربردی این دوربین در مراقبت از نوزادان این است که می‌توان این دوربین را از بدنه‌ی مغناظیسی‌اش جدا کرد و آن را هر جا که نوزاد به خواب رفته قرار داد و عمل ضبط و نگه‌داری ویدئو را به طور بی‌سیم انجام داد. از جمله ويژگی‌های دوربین هایو ویو توانایی ضبط با وضوح ۱۰۸۰ و با کیفیت اچ‌دی و زاویه‌ی دید ۱۳۰ درجه است. با اين حال، وقتی که می‌خواهید از فاصله‌ی نزدیک کودک‌تان را زیر نظر بگیرید، این روند از طریق برنامه‌ی کاربردی آی‌پد به صورت کامل قابل نمایش نیست. هم‌چنین امکان برقراری تماس صوتی وجود ندارد و بنا بر این نمی‌توانید کودک خود را از راه دور آرام کنید و مثلا برايش لالايی پخش کنيد تا او دوباره به خواب برود. با اين وجود، اوضاع آن قدر هم تیره و تار نیست.  شما می‌توانید ویدئوهای نظارت بر حال و وضع نوزادتان را در بازه‌ی زمانی  ۲۴ ساعت گذشته ذخیره کنید. این کار به شما برای بررسی عادت‌ها و رفتار نوزادتان کمک می‌کند.

گذشته از این‌ها، از قیمت مناسب این دوربین هم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. ارزش اين دستگاه ۲۰۰ دلار است.

دوربین هایو ویو (Hive View).

فیلیپس يوگرو (Philips Ugrow)

فيلیپس يوگرو هم دارای نظارت صوتی هم تصویری با کیفیت اچ‌دی ۷۲۰ پیکسل و با توانایی دید یک‌سان در شب و روز است. نمایش ویدئو در طول روز به طور رنگی و شب‌ها به صورت عکس سیاه و سفید است.

اين سیستم هوشمند نظارت بر کودک با پروتکل‌های وای‌فای و شبکه‌های نسل سه و چهار (3G / 4G) کار می‌کند. نکته‌ی خیلی مهم در مورد این وسیله این است که اگر کیفیت اتصال اینترنت کاهش یافت، کیفیت صوتی و تصویری دوربین به طور خودکار تنظیم می‌شود و حتا اگر اینترنت قطع شود، سعی می‌کند تا مجددا ارتباط‌اش  را برقرار کند. در صورتی که نتواند، پيام هشدار صادر می‌کند.

در حين آزمایش‌ها، هنگام تشخيص کد پاسخ سريع در تلفن هوشمند برای جفت شدن با دوربین چالش‌هایی وجود داشته است، اما ویژگی‌های برنامه‌ی کاربردی اين سیستم چنان است که ارزش تلاش کردن را دارد. با استفاده از راهنمای کاربر، با ویژگی‌های بیشتر این محصول می‌توان آشنا شد، مثل عکس گرفتن از نوزاد هنگام خواب و آرام کردن او با برقراری ارتباط صوتی دوطرفه. راهنمای اين محصول هم‌چنین اطلاعاتی در باره‌ی نحوه‌ی نصب و قرار دادن دوربین در اتاق خواب کودک در اختیار می‌گذارد. متأسفانه اين سيستم با تجهيزات خانه‌ی هوشمند مانند الکسا و گوگل اسیستنت سازگار نیست. در نتيجه، برای ارتباط با دستگاه لازم است که از یک تبلت يا گوشی اختصاصی استفاده کنید. می‌توان از طریق برنامه‌ی کاربردی تنظیمات دوربین را شخصی‌سازی کرد و روند صدور و دریافت اعلان‌های هشدار را مشخص کرد.

دوربین فیلیپس يوگرو (Philips Ugrow).

از دیگر ویژگی‌های مهم این ابزار، کمک به مدیریت دما با استفاده از برنامه‌ی کاربردی‌ست. مثلا اگر دمای اتاق بیش از حد زیاد شود يا در وضعيت رطوبت اتاق تغييری رخ دهد، پیام هشدار صادر می‌کند.

این دستگاه می‌تواند میزان صدایی را که از اتاق کودک تشخیص می‌دهد، تنظیم کند. این سیستم هر جنب‌وجوش نوزادتان را تشخیص می‌دهد و بسته به تنظيم انجام‌شده، فورا يا با تأخير مشخص والدين را می‌تواند خبردار کند.

ارزش اين دستگاه ۱۸۰ دلار است.

دوربین پاناسونيک برای پایش کودک

این دوربين با یک هاب کار می‌کند. در ابتدا باید هاب را راه‌اندازی کرد که کاری نسبتا ساده است. زمانی که هاب نصب و راه‌اندازی شد، دوربین را به سرعت تشخیص می‌دهد و شما را مستقیما در جریان اتفاقات درون خانه‌تان قرار می‎دهد. این هاب با اتکا به پروتکل DECT که یک تکنولوژی قابل اعتمادتر در مقایسه با وای‌فای برای ارسال صوت است، کار می‌کند. از طرفی، این روش کمتر از وای‌فای در معرض تداخل قرار می‌گيرد.

هاب علاوه بر کنترل دوربین نظارت کودک می‌تواند وسیله‌های دیگری را مثل دوربین‌های بیرونی، تلفن دیجیتال بی‌سیم، حس‌گرهای در و پنجره، حس‌گرهای حرکتی، پریز هوشمند کنترل کند.

دوربین پاناسونیک.

یکی از کاربردهای هیجان‌انگیز و کاربردی این سیستم این است که می‌توان با تعريف رويه‌ها و سناریوها کارهايی را برنامه‌ريزی کنید. مثلا می‌توان با کمک یک پریز هوشمند وقتی نوزادتان بیدار می‌شود و يا به خواب می‌رود، چراغی را روشن یا خاموش کرد.

از امکانات دیگری که این سیستم در اختیار قرار می‌دهد این است که وقتی کودک‌تان در حال بیدار شدن است، با انتخاب و پخش لالایی دوباره او را بخوابانید و یا از طریق میکروفن با صدای آرام‌بخش خودتان نوزاد آرام کنید.

اين سیستم با حرکت نوزاد هشدارهای حرکتی و صوتی ارسال می‌کند و هم‌زمان دوربین به طور خودکار شروع به ضبط فیلم می‌کند. علاوه بر این، با قرار دادن یک کارت مخصوص حافظه در هاب می‌توان فيلم‌های ویدئويی ضبط شده را به مدت ۱۵ ساعت و حجم ۴ گیگابایت ذخیره کنید.

کیفیت تصوير این دوربین ۴۸۰ در ۴۶۰ پیکسل است که برای کار پایش نوزاد کاملا قابل قبول است. از دیگر ویژگی این دوربین قابلیت دید در شب تا محدوده‌ی ۶ متری‌ست.

علاوه بر اين، سیستم پاناسونيک قابلیت بررسی دمای محیط را دارد و با بالا رفتن بیش از حد دمای اتاق برای والدين پیام هشدار ارسال می‌کند.

ارزش اين دستگاه ۱۲۰ دلار است.

جدول زیر شامل مقایسه‌ی انواع سیستم‌های نظارت بر کودک است.

انواع سیستم نظارت بر کودک

مزایا

معایب

 

آرلو بیبی

 

  قابلیت همکاری با الکسا

 ارتباط صوتی دو طرفه

 نمایش رطوبت و دما

باتری قابل شارژ

     تأخیر اندک در پخش ویدئو

 قیمت بالا

 برنامه‌های گران قیمت

 

دوربین خانگی نست

 

      قابلیت ضبط با کیفیت HD

    دارای بهترین کیفیت

     قابلیت همکاری با الکسا و اسیستنت

 فقط مختص نظارت بر کودک نیست

نداشتن چراغ شب و قابلیت لالایی

قیمت بسیار بالا

 

بلیپ‌بلیپس سوزی اسنوز

 

    پخش صداهای تسکین‌دهنده

   سه قابلیت در یک وسیله

 طراحی جذاب و خیال‌برانگیز

   نمایش ویدیویی ندارد

  در اتصال برنامه با چالش‌هایی رو به رو می‌شوید

آن قدر که باید قابل اطمینان نیست

 

هایو ویو

 

  طراحی بی‌نظیر

 قیمت مناسب

  قابل حمل است و از بدنه‌ی مغناطیسی جدا می‌شود

    ارتباط صوتی دو طرفه امکان‌پذیر نیست

     نمایش تمام تصویر در آی‌پد امکان‌پذیر نیست

تنها مختص نظارت بر کودک نیست

فیلیپس اوگرو

 امکان عکس‌برداری لحظه‌ای

می‌توان تنظیمات دوربین را شخصی‌سازی کرد

هشدارهای سودمند

   کیفیت ویدئو با وضوح ۷۲۰ پیکسل

   اتصال به سختی انجام می‌شود

عدم قابلیت همکاری

پاناسونیک

نیاز به هزینه ماهیانه ندارد

لالایی‌های آرام‌بخش

طراحی دوربین بسیار ساده

قابلیت سازگاری ندارد

وضوح پایین تصویر

 

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست