رز باروسو: يک زن طراح، روایتی از شجاعت و اشتياق

زمانی که رز باروسو شروع به فعالیت در زمینه‌ی طراحی داخلی و ساختمان‌سازی کرد، طریقه‌ی برخورد با زنان در صنعت بسیار متفاوت بود. او اجازه نداد آن دیدگاه‌ها او را از حرکت باز دارند. او به واسطه‌ی استعداد و شهرتی که به آن رسيده، مسیر را برای طراحان زن در تورنتو هموار کرده است. او هم‌اکنون مدير شرکت ساختمانی باروسو هومز در تورنتو، کانادا، است.

اين متن برگرداننده‌ی يک گفت‌وگو با اوست که در سايت کنترل‌فور منتشر شده است و او از چه‌گونه طی کردن مسير پيشرفت خود حرف زده است.

چه چیزی شما را ترغیب کرد تا وارد اين حوزه‌ی حرفه‌يی و صنعتی شوید؟

من با داشتن مدرک دانشگاهی در پنج زبان مختلف تصمیم گرفتم برای شغل مترجمی در نهادهای دولتی درخواست دهم. اما بگذارید قصه را کوتاه کنم که بالاخره، به عنوان مهمان‌دار هواپیما مشغول به کار شدم. همسرم یک پیمان‌کار عمومی بود. عصرهايی که در خانه بودم، او در باره‌ی پروژه‌های خود با من حرف می‌زد. همین که اطلاعات‌ام در باره‌ی کسب و کار و تجارت افزایش می‌یافت، سؤال‌هايم هم روز به روز حرفه‌يی‌تر می‌شد. روزی که از جلو یک خانه که برای فروش گذاشته شده بود عبور می‌کردیم، همسرم پیشنهاد کرد تا بازسازی آن را انجام دهیم. این گونه شد که اولین پروژه‌ی بازسازی من شروع شد. به عنوان اولین کار نوسازی، سنگینی این پروژه بیش‌تر از یک پروژه‌ی معمولی بود، اما با این وجود مشغوليت به آن بسیار لذت‌بخش بود. بعد از آن، درگير پروژه‌های مختلفی، یکی پس از دیگری، می‌شديم.

يک بار، نماینده‌ی يک بنگاه املاک با من به یکی از خانه‌هایی که نوسازی کرده بودم، آمد و برای طراحی یک خانه‌ی دیگر با من وارد گفت‌وگو شد. او که به طراحی من علاقه‌مند شده بود، هم‌کاری مرا جلب کرد و مشغول پروژه‌های متعددی شديم.

سبک طراحی خود را چه‌گونه توصیف می‌کنید؟

سبک طراحی‌های من مدرن، خانواده‌محور و بر پایه‌ی ایجاد مکانی راحت برای زندگی‌ست. من از سبک طراحی کالیفرنیا الهام گرفته و می‌گيرم. می‌دانم که ممکن است در ابتدا استفاده از سبک کالیفرنیا در تورنتو عجیب به نظر برسد، اما اين کار نوعی ترکیب سبک برای ایجاد یک شیوه‌ی جدید است. در واقع، من مکان پروژه را بر اساس ساختار کالیفرنیا در نظر می‌گيرم. در اين روی‌کرد استفاده از پلان آزاد و پنجره‌های زیاد و مدرن مرسوم است. با اين حال، مسأله این است که آن را طوری پیاده‌سازی می‌کنم که این سبک از خانه‌ها برای کانادايی‌ها قابل سکونت باشد.

زمانی که یک فضا را خلق می‌کنم همیشه به این فکر می‌کنم که کارکرد آن برای افرادی که می‌خواهند در آن زندگی کنند چه‌طور خواهد بود. برای مثال، می‌خواهم زمانی که کسی در آشپزخانه در حال کار است همه چیز با هم هم‌خوانی داشته باشد. در هر خانه‌يی که طراحی می‌کنم، خودم را به جای کسانی می‌گذارم که قرار است آن‌جا زندگی کنند. بر اساس شرایط آن‌ها، طراحی مورد نظرم را پیاده‌سازی می‌کنم.

نمونه‌ای از طراحی‌های داخلی رز باروسو.

شما چه محصولاتی را در طرحی‌هایتان به کار می‌بريد؟

از نظر من کیفیت مهم‌تر از کمیت است. همان‌طور که دوام و طول عمر محصول مهم‌تر از سبک است و به دنبال آن، اهمیت سبک هم بیش‌تر از پر کردن فضا با هر چیزی‌ست.

من به استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند در طراحی‌هایم علاقه‌مندم و همیشه تلاش می‌کنم تا ردی از این تکنولوژی را در اختیار مشتریان‌ام بگذارم. کم و بيش ده سال پیش فکر می‌کردم در طراحی‌هایم خانه‌ی هوشمند جايی ندارد، اما اکنون به نظرم خانه‌ی هوشمند یک بخش مهم و جدانشدنی از هر خانه‌ است.

کنترل‌فور این امکان را برایم فراهم کرده تا تکنولوژی خانه‌ی هوشمند را برای هر مشتری به طور سفارشی پیاده‌سازی کنم. با اين روی‌کرد مشتری می‌تواند بعدا هر چه را خواست به تجهیزات سیستم خانه‌ی هوشمندش اضافه کند.

نمونه‌ای از طراحی‌های داخلی رز باروسو.

راه‌اندازی کسب و کار نیاز به شجاعت و جسور بودن دارد. چه‌گونه کار خود را با این ذهنیت پیش بردید؟

فعالیت در یک کسب و کار برای همه دشوار است. خوب، احساس می‌کنم برای من حتا دشوارتر هم بوده است. من قدم در راهی گذاشته‌ام که جامعه به اشتباه آن را کسب و کاری مردانه تلقی کرده و من هم فراز و نشیب‌های این مسیر را به سختی پشت سر گذاشته‌ام.

سخت‌ترین پروژه‌ی من اولین خانه‌يی بود که ساختم. یک روز با ایده‌هایی که در ذهن داشتم به یک نمایشگاه رفتم و با یک طراح مرد دیدار کردم. او به شیوه‌يی ناخوش‌آیند خطاب به من گفت: «برو و با همسرت برگرد!» من با عصبانیت وسیله‌هایم را برداشتم. سوار ماشین شدم و رفتم. از این که به خاطر رفتار زننده‌اش با او برخورد نکرده بودم، از خودم دل‌خور بودم. به همسرم تلفن کردم و با عصبانیت ماجرا را برایش تعریف کردم. او با من صحبت کرد و به من گفت: «طراح و تصمیم‌گیرنده تو هستی.» درست می‌گفت. من رئیس بودم و باید هم مثل یک رئیس رفتار می‌کردم. پس از آن، به همان شخص تماس گرفتم و گفتم که اگر مشتاق همکاری با من هستند، باید با من محترمانه رفتار کنند. در غیر این صورت، من نيازی ندارم تا با آن‌ها کار کنم. شرکت‌های دیگری هستند که خواهان همکاری با من هستند. پس از این ماجرا و گفت‌وگو، رئیس و طراح آن شرکت از من عذر خواستند. از آن پس تا کنون، هم‌چنان رابطه‌ی کاری خوبی داشته‌ايم.

از آن زمان تا به حال که از این قبیل اتفاقات برایم می‌افتد، به خودم یادآوری می‌کنم که لیاقت احترام دارم و شایسته‌ی کمتر از آن نیستم. این توصیه‌ی من به تمامی زنان در صنعت ساختمان است. به یاد داشته باشید که چيزی کم‌تر از ديگران نداريد. به خودتان احترام بگذاريد و به هیچ کس اجازه‌ی برخورد به شیوه‌ی دیگر را ندهید.

چه چیزی به شما انگيزه می‌دهد؟

اولین چيزی که در من ایجاد انگیزه می‌کند این است که مثل الگوی یک فرد قوی و مدرن در ذهن دخترم نقش بسته‌ام. من به مستقل بودن و روی پای خود ایستادن معتقد هستم و می‌خواهم به عنوان یک رهبر و هدایت‌کننده در خانواده‌ام نقش داشته باشم. دومین عامل انگیزه‌‌بخش این است که به پسرم یاد دهم که یک زن می‌تواند هر کاری را انجام دهد و بياموزد تا همیشه به زنان، تلاش‌ها و رؤیاهایشان با احترام برخورد کند.

نسخه‌ی اصل و مفصل اين گفت‌وگو را می‌توانيد در سايت کنترل‌فور ببينيد.

, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست