تغذيه‌ی جهانی و اينترنت اشياء

رشد جمعیت جهانی در صد سال گذشته، بیش از چهار برابر افزایش داشته است. بر اساس آمار و مستندات جمعیت جهان در سال ۱۹۱۵ حدود ۱/۵ ميليارد نفر بوده، در حالی که امروزه این تعداد به ۷/۷ ميليارد رسیده است. طبق گزارش سازمان ملل ممکن است جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹/۷ ميليارد هم برسد.

در راستای افزايش جمعيت، تقاضا برای غذا نیز افزایش می‌یابد. نياز به غذا تا سال ۲۰۵۰ بین ۵۹٪ تا ۹۸٪ افزایش خواهد يافت. افزایش تقاضای جهانی برای غذا باعث ایجاد فشار به صنعت کشاورزی برای تولید محصول بیش‌تر می‌شود.

تکنولوژی پیشرفته‌يی مثل اینترنت اشیاء، وسیله‌يی کارآمد برای تغییر در روند کشاورزی‌ست. با استفاده از شیوه‌های هوشمند مثل کشاورزی دقیق و مدرن به تأمين نياز تغذيه‌ی جهانی کمک بسزايی می‌شود.

شرايط فعلی کشاورزی

امروزه کشاورزان باید در زمینه‌ی تکنولوژی متخصص و حرفه‌يی باشند و در حوزه‌ی اقتصاد عرضه و تقاضا، پرورش خاک، تعامل با طبیعت برای تولید مواد غذایی سالم و غلبه بر تغییرات آب و هوایی کاردان باشند. کشاورزی هوشمند مثل سایر صنایع در حال مدرن شدن است.

تکنولوژی ماشین‌آلات کشاورزی یکی از حوزه‌های اساسی‌ست که برای تغيير در سطح بهره‌وری یک مزرعه به آن بايد اعتنا کرد. تراکتورهای مدرن تجهیزات پیچیده‌يی هستند که از تکنولوژی‌های جی‌پی‌اس، حس‌گرهای تعبیه‌شده و داشبوردهایی که مشابه کابین خلبانی جت‌های تجاری‌ست، بهره می‌برند. حس‌گرها نه تنها به ایجاد مسیرهای مستقیم در زمین کمک می‌کنند، بل‌که اطلاعات ارزش‌مندی در باره‌ی نحوه‌ی عمل‌کرد تجهیزات در اختیار می‌گذارند. اين موضوع از آن‌جا حائز اهميت است که خرابی و از کار افتادن غیرمنتظره‌ی تجهيزات هنگام کاشت یا برداشت منجر به خسارت جبران‌ناپذير می‌شود.

استفاده از پهپاد و ربات‌های پرنده‌ی متکی به اينترنت اشياء در مکانيزاسيون و خودکارسازی فرآیندهای کشاورزی.

کشاورزان در سراسر دنیا نیاز دارند تا محصولات بیشتری برداشت کنند. حال این برداشت محصول چه از طریق افزایش میزان زمین‌های کشاورزی باشد چه با افزایش بهره‌وری در اراضی موجود. از همين منظر، بايد توجه کرد که در مناطق پرجمعیت افزایش بهره‌وری از طریق افزایش سطح زير کشت اراضی امکان‌پذیر نیست و در نتيجه، هوشمندتر شدن تنها انتخاب ممکن است.

ایالات متحده‌ی آمريکا یک ابرقدرت در بازار غذاست و یک صادرکننده‌ی عمده در این حوزه به حساب می‌آید. از سويی، چين و هند با بهره‌گیری از نیروی کار بیش‌تر تولیدات قابل توجهی دارند. اين دو کشور، حتا با لحاظ جمعيت بسيار زيادشان، مصرف‌کننده‌ی محصولات خود هستند. این سه تولیدکننده‌ی برتر از سایر مدعیان در این زمینه پیشی گرفته‌اند و به کمک مدرنيزه کردن کشاورزی، تولیدات اين سه کشور از کل اتحادیه‌ی اروپا بیش‌تر است.

در حال حاضر، ایالات متحده‌ی آمريکا با استفاده از اینترنت اشیاء و پيش‌آهنگی در روش‌های کشاورزی هوشمند با تولید ۷۰۳۴ کیلوگرم غلات در هر هکتار پيش‌رو در جهان است. میانگین جهانی اين کميت ۳۸۵۱ کیلوگرم در هکتار است. این بهره‌وری می‌تواند با استفاده‌ی گسترده‌تر از ظرفيت‌های اینترنت اشیاء در مزارع و استخراج فراگيرتر داده‌ها از حس‌گرها، در سال‌های پيش رو حتا بالاتر رود.

نقش اینترنت اشیاء در تولید خوراکی و نوشيدنی

حس‌گرهای خاک: حس‌گرها و تکنولوژی اینترنت اشیاء می‌توانند شرایط خاک را نظارت و بررسی کنند. با پردازش داده‌ها و روش‌های تحليلی بر پایه‌ی هوش مصنوعی برنامه‌های مراقبتی مانند آب‌یاری و کوددهی شیمیایی تنظيم می‌شوند. کشاورزان می‌توانند منابع مناسب را تعیین و نتایج را دنبال کنند و با بهره‌برداری از روش‌های یادگیری ماشینی، روش‌ها را بهینه سازند. به اين روش در گذر زمان، سیستم به‌ترین ترکیبات و نحوه‌ی تنظیم برنامه‌ها را می‌آموزد.

کشاورزی دقيق و نقشه‌برداری مزرعه برای استخراج داده از وضعيت خاک و ساير کاربردها.

سلامتی دام و طيور: در مزارعی که برای پرورش و نگه‌داری دام است، حس‌گرها می‌توانند وزن احشام و سایر علائم سلامتی‌شان را مانند شيردهی مورد نظارت و بررسی قرار دهند. حس‌گرها و زمان‌سنج‌ها می‌توانند سیکل تغذیه‌ی دام را به طور خودکار سامان دهند و به کنترل رژیم غذایی حیوانات کمک کنند. هم‌چنين، کنترل دقيق دمای محيط يک امر ضروری‌ست، مثلا در انبارهای جوجه‌کشی که عدم رعايت آن چه بسا منجر به اتلاف وسيع طيور شود.

مکان‌يابی و نگه‌داری تجهیزات: تکنولوژی اینترنت اشیاء همچنین با ردیابی موقعیت جغرافیایی به نگه‌داری تجهیزات کمک می‌کند. در مزرعه‌های مدرن که بسیار بزرگ هستند، کشاورزان متعددی هم‌راه با ماشين‌آلات متععدی در سراسر مزرعه مشغول به کار می‌شوند. تکنولوژی اینترنت اشیاء قادر به پیدا کردن ماشین‌آلات و اپراتور مربوط به آن است. حس‌گرهای تعبیه‌شده در تجهیزات، در صورت بروز مشکل علائم هشداردهنده‌يی صادر می‌کنند و امکان نظارت متمرکز بر مشکلات فراهم می‌شود.

حس‌گرهای دماسنجی: کنترل دما یکی از مهم‌ترین وظايفی‌ست که تکنولوژی اینترنت اشیاء می‌تواند آن را سامان دهد و اين اتفاق کار کشاورزی را تسهیل می‌کند. حس‌گرهای تعبیه‌شده در انبارها، جعبه‌ها و یخچال‌ها می‌توانند شرایط محیطی را تحت نظر بگیرند و در شرایط نامناسب سيگنال هشدار صادر کنند. صدور اين پيام‌ها به کشاورزان و اپراتورها این فرصت را می‌دهد تا قبل از بروز خسارت گسترده برای تجهيزات و منابع توليدی مداخله‌ی مؤثر انجام دهند.

نگه‌داری ماشین‌آلات: در کارخانه‌های تولید و فرآوری، از تجهیزات پیچیده‌ای نظیر کوره، فریزر، نوار نقاله و لیفتراک برای تهیه و بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. تکنولوژی اینترنت اشیاء می‌تواند از حس‌گرها برای نظارت بر عمل‌کرد ماشین‌آلات استفاده کند تا بتوان علائم هشداردهنده‌ را صادر و دنبال کرد. نگهداری پیش‌گیرانه باعث می‌شود تا ماشین‌ها بدون خاموشی کار کنند.

تدارکات پیشرفته: وظيفه‌ی نظارت بر حمل و نقل هوشمند، انبارداری و فرآوری، یک امر مهم و حیاتی محسوب می‌شود. انتقال مواد غذایی از مزرعه به کارخانه‌ی توليدی و فرآوری محصولات تکميلی باید سریع و با خیال راحت انجام شود. ردیابی محموله‌ها در حین انتقال کمک می‌کند تا تحویل‌ها به موقع و در مسیر درست انجام شود.

قابلیت ردیابی: دانستن این موضوع که مواد غذایی و مواد تشکیل‌دهنده‌شان از کجا می‌آیند، مسأله‌يی مهم برای مصرف‌کنندگان است. تکنولوژی اینترنت اشیاء کمک می‌کند تا منشاء مواد غذایی ردیابی شود تا تولیدکنندگان و خرده‌فروشان بتوانند ارگانیک بودن آن‌ها را برای مصرف‌کنندگان تضمین و اطمینان آنها را جلب کنند.

کلام نهايی

شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از پردازش‌ها و تحلیل‌های صحیح و ابزارهای گزارش‌دهی مناسب بر اساس داده‌های استخراجی تصمیم‌گیری بهينه انجام دهند. داده‌های به دست آمده و پردازش شده با تکنولوژی اینترنت اشیاء، به کشاورزان و سازمان‌های مرتبط کمک می‌کند تا برای بهره‌برداری به‌تر از منابع برنامه‌ريزی کنند و ماشين‌آلات و تجهيزات کشاورزی را با طول عمر بیش‌تری به کار ببرند. در نتيجه‌ی اين دست‌آوردها، خروجی محصولات کشاورزی از نظر کمی و کيفی رشد می‌کند و با اين افزايش بازدهی، نياز استراتژيک جامعه‌ی جهانی به غذا می‌تواند پاسخی درخور بيابد. چه بسا، کل اکوسیستم غذایی قادر به تغذیه‌ی جمعیت رو به رشد جهان بشود.

, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست