تکنولوژی زِد-وِيو (Z-Wave) – بخش اول

زدوِيو یک پروتکل ارتباطی‌ست که کاربرد اصلی آن پشتی‌بانی از شبکه‌های خانگی هوشمند است و به دستگاه‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا با يک‌ديگر اطلاعات و فرمان‌های کنترلی تبادل کنند. این پروتکل متکی به یک تکنولوژی ارتباطی بی‌سیم است و در عين حال، با سیگنال‌های وای‌فای تداخلی ندارد. زدوِيو در مقايسه با وای‌فای يک جای‌گزين کم‌مصرف است و از طرفی، در مقايسه با پروتکل بلوتوث برد بيش‌تری دارد.

زمانی که تکنولوژی زدوِيو در تجهیزات مورد استفاده در سبک زندگی روزمره‌ی مدرن مانند سامانه‌ی تهويه‌ی هوای سرد و گرم، قفل‌ها‍‍ و سيستم‌های امنيتی، کلیدها و چراغ‌ها پیاده‌سازی می‌شود، به آن‌ها این توانایی را می‌دهد تا با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند و شما می‌توانيد از هر جا که هستید، به کمک برنامه‌ی مبتنی بر اينترنت آن‌ها را هوشمندانه کنترل و مدیریت کنید. به اين ترتيب، اين تکنولوژی در مسير توسعه و فراگيری اينترنت اشياء کاربرد و تأثير فراوان دارد.

پيش‌گامان صنعت و بازار زِدوِِيو

پروتکل زدوِيو از سوی شرکت دانمارکی ذن‌سيس (Zensys) در سال ۱۹۹۹ معرفی شد و در همان سال، یک تراشه‌ی اختصاصی برای اتوماسیون خانگی و کنترل روشنایی با استفاده از پروتکل زدوِيو عرضه شد. پس از توسعه و تکامل سری‌های اوليه‌ی تراشه‌های زد-وِيو، در سال ۲۰۰۵ که اين تکنولوژی در آمریکا متعارف و مرسوم شد، شرکت‌هایی نظیر دانفوس، لويتون و ديگران اتحادیه‌ی زد-وِيو را تأسيس کردند. هدف آن‌ها از تشکیل این اتحادیه بهبود عمل‌کرد، گسترش کاربردها و توانايی‌های زد-وِيو و ترویج استفاده از آن اعلام شد. تعداد اعضای اين اتحاديه در سال ۲۰۱۸ به بيش از هفتصد شرکت از سراسر دنيا رسيده است.

از طرفی، در سال ۲۰۰۸ شرکت‌های مانند پاناسونيک و سيسکو در ذن‌سيس سرمايه‌گذاری کردند و در انتهای همان سال مالکیت زدوِيو به سیگما دیزاین (Sigma Design) انتقال یافت. پس از سال‌ها و نهايتا در سال ۲۰۱۸ تکنولوژی زدوِيو به ارزش ۲۴۰ ميليون دلار به سیلیکون لبز (Silicon Labs) واگذار شد.

عرضه‌ی محصولات زدوِيو و محبوبيت کاربرد آن‌ها سال به سال افزايش يافته است. بر اساس گزارش‌ها، در سال ۲۰۰۵، تنها ۶ محصول در بازار وجود داشت که مبتنی بر اين پروتکل کار می‌کردند. با رواج صنعت و بازار خانه‌ی هوشمند، در سال ۲۰۱۲ اين تنوع به حدود ششصد محصول در آمريکا رسيد. در سال ۲۰۱۹، تنوع محصولات زدوِيو به بيش از ۲۶۰۰ نمونه رسيده است. بر اساس آمار شرکت‌های مختلف و بنا بر ادعای اتحاديه‌ی زدوِيو، بیش از صد ميليون از انواع محصولات زدوِيو برای به کارگيری در خانه‌های هوشمند به فروش رسيده‌اند.

ادامه دارد …

, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست