خانه‌های هوشمندِ گری فرانک

گری فرانک یک معمار برنده‌ی جایزه و صاحب‌نام است. روی‌کرد طراحی‌های او به گونه‌يی‌ست که هیچ یک از پروژه‌های او شباهتی به یک‌دیگر ندارند. او به هر يک از مشتری‌هایش چنان با دقت گوش می‌دهد که بتواند فضا را طوری طراحی کند تا متناسب با نیاز، سلیقه و سبک زندگی صاحب‌خانه باشد. او موفقیت خود را بر اساس ایجاد یک رابطه صمیمی با مشتریان و طراحی خانه‌های زیبا، مدرن و مجهز به تکنولوژی بنا کرده است.

اين متن گزيده‌يی‌ست از يک گفت‌وگو با گری فرانک که در باره‌ی مسائل مختلفی سخن به ميان آمده است. او در این مصاحبه از این که چه‌گونه توانسته یک معمار موفق شود، حرف می‌زند تا از برشمردن دلایل‌اش برای اهمیت هوشمندسازی خانه‌ها.

چه چیز شما را به این جایگاه شغلی که امروز در آن هستید رسانده است؟

من همیشه دوست داشتم یک معمار شوم تا این که گذراندن یک کلاس معماری در دبیرستان علاقه‌ی من به خانه‌ها را تشدید کرد. بعد از دبیرستان تصمیم گرفتم تا معماری را دنبال کنم و وارد دانشگاهی شدم که دارای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری بود. من با اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه فارغ التحصیل شدم.

اولین شغل‌ام کار در یک شرکت ساختمان‌سازی بود و می‌دانستم که در نهایت می‌خواهم در ساخت و ساز خانه‌های مسکونی کار کنم. بعد، برای همکاری به شرکتی که در حوزه‌ی ساخت و ساز دفاتر، کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها کار می‌کرد، پیوستم. آغاز کار با معماری خانه‌های مسکونی شروع دشوار‌ی‌ست، زیرا به تجربه‌ی زیادی نیاز دارد. خوب‌تر اين است که طراحی معماری را از ساختمان‌های تجاری شروع کرد. در همین دوره، از سوی یک معمار که چند پروژه‌ی مسکونی داشت، پیشنهاد کاری دریافت کردم. بالاخره، بعد از هشت سال تجربه‌اندوزی، تصمیم گرفتم تا کسب و کار خودم را راه‌اندازی کنم.

از چه وقت تکنولوژی خانه‌ی هوشمند را وارد طراحی‌هايتان کرديد؟

من مدت زیادی‌ست که در کارهایم از تکنولوژی خانه‌ی هوشمند استفاده می‌کنم. چنین تکنولوژی‌هایی در طول سال‌ها بسیار ساده و کارآمد شده‌اند. امروزه سطوح مختلفی از هوشمندسازی را می‌توانيم در خانه‌ها پياده‌سازی و اجرا کنيم.

من همیشه به شوخی می‌گویم که ابتدا باید کار را با تکنولوژی شروع کرد و بعد، بر اساس آن یک خانه ساخت! با کاربرد تکنولوژی‌های هوشمند خيلی کارها می‌توان انجام داد. در نظر بگيريد وقتی که از سیستم‌های قديمی استفاده می‌کنید، ممکن است برای کنترل روشنايی چراغ‌ها و چيزهای ديگر چه بسا کار به نصب چندين کليد روی يک ديوار، مثلا پنج تا يا هفت تا، بکشد. در اين حال، همیشه با این مسأله روبه‌رو هستيد که کدام کلید چه کار می‌کند و چه چيزی را کنترل می‌کند. از آن طرف، اگر از سيستم‌های هوشمند استفاده کنيد، تنها با یک پنل می‌توان به همه چیز دسترسی داشت.

نمونه‌يی از طراحی‌های داخلی گری فرنک؛ اتاق نشیمن.

چگونه در باره‌ی تکنولوژی خانه‌ی هوشمند با مشتریان خود حرف می‌زنيد و نظرشان را جلب می‌کنيد؟

همیشه بر اساس مساحت خانه و مقدار بودجه در مورد مزایای خانه‌ی هوشمند با مشتری‌ها صحبت می‌کنم. در باره‌ی موضوعاتی مثل سازگاری خانه‌ی هوشمند با محیط زیست و تأثیرگذاری آن در مصرف انرژی حرف می‌زنم. از اين می‌گويم که یکی از مزیت‌های مهم این سیستم اجازه دادن به صاحب‌خانه برای کنترل کردن کليدها از هر مکانی‌ست. دیگر نگران روشن ماندن چراغ‌های خانه بودن بی‌معنی می‌شود. از این موارد برای مشتريان حرف می‌زنم و نهايتا، یک وقت ملاقات با یک کارشناس و متخصص تکنولوژی خانه‌ی هوشمند برایشان تنظیم می‌کنم. در این ملاقات، کارشناس هوشمندسازی ساختمان تمام گزینه‌های موجود و ممکن برای خانه‌‌شان را برایشان شرح می‌دهد.

نمونه‌يی از طراحی‌های داخلی گری فرنک؛ آشپزخانه.

چه چیز باعث شده تا شما در عرصه‌ی معماری از ديگران متمايز شويد؟

فکر می‌کنم انجام کار نرم‌افزاری و آماده کردن ویترینی که با آن کارهایم را به مشتریان نشان می‌دهم تأثیر زیادی در این رابطه دارد. استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی این قابلیت را فراهم می‌کند تا مشتریان بتوانند به طور دیجیتالی درون خانه را تصور کنند و ببینند و حتا در آن قدم بزنند. این یک ابزار دیداری معرکه است. با استفاده از از عینک‌های واقعیت مجازی مشتریان می‌توانند عملا در خانه‌ی آينده‌ی خود قدم بزنند. در سال‌های گذشته، هم‌چه کارهايی ممکن نبود و هر اقدامی با طراحی خطوط و نقشه‌های فیزیکی انجام می‌شد. در واقع، تکنولوژی چیزی نیست که فقط برای به کار بردن درون خانه‌ها مناسب باشد، بل‌که برای ساختن خانه‌ها نیز ابزارهای مهم و کارآمدی در اختيار معمار می‌گذارد.

نمونه‌يی از طراحی‌های داخلی گری فرنک؛ اتاق خواب.

یک کارشناس خانه‌ی هوشمند باید چه قابليت‌هایی داشته باشد تا انتخاب اول و آخر طراحان و معماران باشد؟

یک کارشناس باید کار را طوری سر و سامان دهد که شما از قبل همان را در ذهن داشته‌اید. یک کارشناس واقعی باید توانایی آراستن همه چیز را داشته باشد و برای هر اتاق تکنولوژی‌های ضروری مربوط به آن را بر اساس دانش و تجربه‌ی قبلی‌اش پیاده‌سازی کند. یک متخصص حرفه‌ای باید حتی بعد از اجرای کارش پی‌گیر باشد تا مطمئن شود همه چیز در جای درست‌اش قرار گرفته است. من شخصا هیچ اتفاق تصادفی‌يی را در طراحی‌هایم نمی‌پذیرم. اين يک عامل مهم برای انتخاب یک کارشناس خانه‌ی هوشمند خوب است.

 

در صورت علاقه‌مندی، می‌توانید اصل این گفتگو را در سایت کنترل‌فور بخوانید.

, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست