زیگبی (Zigbee) – بخش دوم

زيگبی (+) ظرفيت پياده‌سازی فراگير شبکه‌های بی‌سيم را با هزينه‌ی اندک و با مصرف پايين انرژی فراهم می‌آورد. به کمک آن می‌توان برای چندين سال به کمک باتری‌های ارزان‌قيمت يک وسيله‌ی ميزبان را برای برنامه‌های کنترل و نظارت تغذيه کرد. کاربردهايی نظير شبکه‌های انرژی هوشمند، AMR، کنترل روشنايی، سامانه‌های اتوماسيون خانگی، نظارت بر مخازن و انبارها، سامانه‌ی کنترل تهويه‌ی HVAC (+)، تجهيزات پزشکی و کنترل ناوبری تنها بخشی از فهرست بالابلند کاربردهايی‌ست که برای تکنولوژی زيگبی متصور است.

طرحی از کاربرد استاندارد زیگبی به عنوان زيرساخت برای کنترل هوشمند ترافیک

زيگبی به کار چه کسانی می‌آيد؟

شرکت‌های مخابراتی بسياری در طراحی و ساخت فرستنده‌ها و گيرنده‌های ماهواره‌يی، دروازه‌های شبکه‌يی (به منظور نظارت بر تجهيزات خانگی و مديريت مصرف انرژی) از استاندارد زيگبی بهره می‌برند.

از زيگبی در توليد محصولات روشنايی اماکن نيز استفاده می‌شود. با محصولات خانه‌ی هوشمند مبتنی بر زيگبی، انواع تابلوهای ديودی، لامپ‌ها، کليدها و ادوات کنترل از راه دور را می‌توان مديريت کرد تا مصرف انرژی بهينه شود.

شرکت‌های ابزار دقيق با استفاده از استاندارد زيگبی برای طراحی ادوات سنجش و اندازه‌گيری هوشمند می‌توانند عمليات کنترل، نظارت، اطلاع‌رسانی، خودکارسازی را در فرآيندهای مصرف آب و انرژی به انجام رسانند. بهينه شدن مصرف منابع نيرو سبب می‌شود تا هزينه‌ی مصرف انرژی نيز کاهش يابد.

هم‌چنين با استفاده از استاندارد زيگبی می‌توان فرآيندهای پشتی‌بانی و تدارکاتی را در اماکن فروشگاهی و انباری خودکار کرد و سامان‌دهی عمليات کنترل تهويه‌ی هوا، تنظيم دما و رطوبت را به انجام رساند. علاوه بر اين، زيگبی به کار پشتی‌بانی از کارت‌های خريد هوشمند و استفاده از برچسب‌های پی‌گيری اموال و طبقه‌بندی الکترونيکی نيز می‌آيد.

 

, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست